A Haza és Haladás Egyesület elnöke azt mondta, négy fogalomnak kell az alapvetések között szerepelnie: haza, haladás, szolidaritás és Európai Unió. Mint mondta: a „fojtogató rezsim” leváltása mellett azt az – ennél szélesebb – intézményrendszert is fel kell számolni, amely kétharmados törvényekkel bebetonozva blokkolni tudná a változásokat.
Bajnai összefogást sürget, a csalódott jobboldalt is akarja
„Ehhez pedig összefogás kell az ellenzék demokratikus erői között, szükség van benne reménykedő baloldaliakra, de szükség van a csalódott jobboldaliakra is, vagy az elárvult liberálisokra, a bizakodó, változást akaró zöldekre, és nagyon sok olyan szavazóra van szükség, aki ma sehova nem sorolja magát, aki egyszerűen csak szeretné, ha az életében lenne perspektíva” – fogalmazott a szónok.
Pörgés és helyezkedés
A múlt héten az ellenzéki oldalon is folytatódott a helyezkedés a Bajnai-féle Együtt 2014 mozgalom körül. Egyelőre a legnagyobb viharok az LMP-ben várhatók, ahol jövő hétvégén kongresszuson döntenek arról, hogyan tovább. Míg Schiffer András szerint álbaloldali az alakulat, addig Jávor Benedek, a párt frakcióvezetője nem tudta le ennyivel, véleménye szerint felelőtlenség lenne, ha az LMP nem vizsgálná meg az együttműködés lehetőségét az Együtt 2014 mozgalommal. Bár azt az egyik kereskedelmi csatornának adott interjúja előtt már elismerte: az LMP számára Bajnai Gordon megjelenése nem problémamentes. Mile Lajos frakcióvezető-helyettes is bírálta Jávort.
A Civil Összefogás Közhasznú Alapítvány (CÖF) szintén múlt héten csütörtökön kampányt is indított: fel akarják hívni a figyelmet a Gyurcsány Ferenc és Bajnai Gordon vezette kormányok negatív döntéseire. Csizmadia László, a CÖF szóvivője arról beszélt, megdöbbenéssel értesültek arról, hogy az ország gazdasági tönkretételében nemrég szerepet vállaló Bajnai Gordon visszatér a politikai életbe. Ugyanezen a napon Bajnaiék választói összefogást támogató nyilatkozatot tettek közzé, amely a parlamenti pártok közül az LMP-t keresi meg először az együttműködés érdekében.
A napnál is világosabb azonban, hogy Bajnaiéknak először meg kell szerezniük a jelenlegi baloldali ellenzéki pártok híveinek a támogatását, így egy csapásra megoldódik az összefogás – nem összefogás kérdése is, majd ezt követően lehetnek a Fidesz kihívói. Most ennek a lépéssorozatnak az első kísérletét láthattuk, kíváncsian várjuk a folytatást.
Szavai szerint az kell ehhez, hogy a résztvevők ne azt nézzék, mi az, ami elválasztja őket egymástól, hanem ott húzzanak határt, „kik azok, akik változást akarnak, Magyarország fejlődését akarják, demokráciát akarnak, működőképes demokráciát”.
Nemcsak butaság, hanem önérdek is
„Ha ezek az emberek összefognak, akkor rá fogunk jönni, hogy valójában egy nagyon pici, manipulatív hatalmi kisebbség az, amely Magyarországot ma erre a rossz pályára tereli, és nem mindig csak hozzá nem értésből és butaságból, hanem nagyon sok önérdekből” – fogalmazott.
Kiemelte: az utóbbi 12 évben négy olyan fontos kérdés volt, amelyben szembefordították egymással az embereket, akik ettől a megosztottságtól várták, hogy hatalomra kerülhetnek. Az első ilyen pont az volt, ki tartozik a nemzethez, ennek része volt 2002-ben a kokárdában szavazás – emlékeztetett.
Vízió: hazánk egyre nagyobb része ellenzékben
Mint mondta: a jobboldal választási veresége után következett „a haza nem lehet ellenzékben” jelszó kiadása, miközben ma „a haza egyre nagyobb része van ellenzékben”.
Második pontként hozta fel, hogy 2002 és 2010 között az akkori ellenzék minden előrevivő javaslatra nemet mondott. Harmadikként azt említette, hogy felmondták a szolidaritás elvét, ezzel pedig „a nemzet után a második olyan kapcsot is megpróbálták eltörni, ami minket, magyarokat összetart”. Negyedik pontnak az Európai Unióból való mostani kifelé fordulást nevezte a volt kormányfő.