Jávor Benedek a TV2 Mokka című műsorában pénteken azt mondta: komoly vitára készül az LMP jövő hétvégi kongresszusán arról, hogy mi a helyes út az ökopárt és Magyarország számára. Kifejtette: az Együtt 2014 mozgalommal – amely jelezte, a parlamenti pártok közül az LMP-t keresi meg először az együttműködés érdekében – az után lehet tárgyalni, ha a kongresszus felhatalmazást ad. Ha ez megtörténik, utána kezdődhet egyeztetés arról, hogy mi legyen az esetleges választási együttműködés, majd a közös kormányzás tartalma – mondta.
Vita az LMP-ben
Azzal kapcsolatban, hogy Mile Lajos, az LMP frakcióvezető-helyettese szerint felelőtlenség volt az Együtt 2014-gyel való együttműködés lehetőségeiről nyilatkoznia, Jávor Benedek elmondta: tartja magát ahhoz, hogy pártjának meg kellene kezdeni a tárgyalásokat az együttműködés feltételeiről. Hozzátette, ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy csatlakoznak az új mozgalomhoz. Véleménye szerint azonban éppen az lenne a felelőtlenség, ha nem vizsgálnák meg a kooperáció lehetőségét. Az LMP dolga megvizsgálni, hogy miként tud hozzájárulni a kormányváltáshoz úgy, hogy saját céljait és programját nem adja fel, hanem megvalósítja – közölte.
A szocialista pártelnök szerint ha az MSZP továbbra is teszi a dolgát a baloldali szavazókért, az Együtt 2014 pedig meg tudja nyerni a liberális, konzervatív és bizonytalan választókat, akkor jól kiegészíthetik egymást, és „el lehet zavarni ezt a kormányt”. Mesterházy Attila a TV2 Mokka című műsorában hozzátette: az MSZP támogatottsága 2009 óta most a legnagyobb a teljes népességben, így a szocialista párt nélkül „egészen biztosan nem lesz kormányváltás”. Mesterházy arról is beszélt, hogy az ellenzéki együttműködés nem korlátozódhat a választásokra, abban is meg kell állapodni, hogy mi történjen a kormányváltás másnapján, az MSZP ezért küldi el szakpolitikai programjait a demokratikus ellenzéki pártoknak, mozgalmaknak és a szakszervezeteknek.
Ki legyen a miniszterelnök-jelölt?
Arra a kérdésre, hogy ki lehet az ellenzék miniszterelnök-jelöltje, Jávor Benedek úgy felelt: korai erről beszélni, de szerinte több olyan személy is elképzelhető, aki jobban tudná mozgósítani a választókat, mint Mesterházy Attila MSZP-elnök vagy Bajnai Gordon volt miniszterelnök.
Jávor Benedek, az LMP frakcióvezetője szerdán azt nyilatkozta, pártjának el kellene kezdeni a tárgyalásokat az együttműködés lehetőségeiről az Együtt 2014 képviselőivel. A frakcióvezető ugyanakkor azt is elismerte, hogy a 2010 előtti politikai irányokat elutasító LMP számára Bajnai Gordon „megjelenése” nem problémamentes, és további súlyos kérdéseket vet fel, ha bekapcsolódik az Együtt 2014 munkájába az MSZP, a Demokratikus Koalíció vagy Kuncze Gábor korábbi szabad demokrata pártelnök. Ha az Együtt 2014 válogatás nélkül „újrafutózza” a korábbi politikai szereplőket, akkor az kizárja az LMP részvételét.
Reinkarnálódott Gyurcsány?
Csütörtökön kiderült, a Civil Összefogás Közhasznú Alapítvány emlékeztető kampányt indít, hogy felhívja a figyelmet a Gyurcsány Ferenc és Bajnai Gordon vezette kormányok negatív döntéseire. Csizmadia László, a CÖF szóvivője arról is beszélt, megdöbbenéssel értesültek arról, hogy az ország gazdasági tönkretételében nemrég szerepet vállaló Bajnai Gordon visszatér a politikai életbe. Fricz Tamás politológus, a CÖF másik szóvivője Bajnai Gordont a „múlt emberének” nevezte, akivel az ország újra megkapná a „reinkarnálódott Gyurcsány Ferencet”.
Színre lépés
Bajnai Gordon az Egymillióan a magyar sajtószabadságért (Milla) október 23-i tüntetésén jelentette be az Együtt 2014 választói mozgalom megalakítását. Összefogás helyett nyilatkozatháborúba torkollott azonban az új szervezet színre lépése. Az MSZP és az LMP is kizárólag programalapon lenne hajlandó egy esetleges együttműködésre, ám a szereplők ideológiai különbségei miatt nem látható, hogy ez a gyakorlatban miként kivitelezhető – írta meg akkoriban a Magyar Nemzet. Kuncze Gábor viszont közölte, a Szabadelvű Polgári Egyesület (SZPE) csatlakozik a kezdeményezéshez.