Bajnaiék az LMP-nek udvarolnak, míg Gyurcsányból nem kérnek

A választói összefogást támogató nyilatkozatot tett közzé az Együtt 2014.

TK
2012. 11. 08. 16:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bajnai Gordon, a Haza és Haladás Egyesület elnöke csütörtökön sajtótájékoztatón elmondta: szervezetük és a Milla Egyesület még bejegyzés alatt áll, ezért magánemberek nem tudnak hozzájuk csatlakozni. Ugyanakkor sokan szeretnék kifejezni támogatásukat, egyetértésüket a választói mozgalom alapelveivel, ezért a céljaikat támogató aláírásgyűjtést indítanak.

Közéleti személyiségek írták alá a nyilatkozatot

A nyilatkozatot eddig csaknem száz közéleti személyiség írta alá, köztük Bródy János zenész, Csákányi Eszter színművész, Dés László zenész, Ferge Zsuzsa szociológus, Fischer Ádám karmester, Fliegauf Benedek filmrendező, György Péter esztéta, Hajós András zenész, Halmai Gábor alkotmányjogász, Heller Ágnes filozófus, Hernádi Judit színművész, Kőszeg Ferenc jogvédő, Kulka János színművész, Majtényi László alkotmányjogász, Mundruczó Kornél filmrendező, Parti Nagy Lajos író, Radnóti Sándor esztéta, Rajk László építész, Schilling Árpád rendező, Schweitzer József nyugalmazott rabbi, Tarr Béla filmrendező, Vásárhelyi Mária szociológus és Závada Pál író.

Csütörtöktől bárki csatlakozhat a petícióhoz az interneten, valamint a Magyar Szolidaritás Mozgalom kitelepülésein harminc városban és tizenöt budapesti helyszínen.

Bajnai a sajtótájékoztatón arról is beszélt, hogy az Együtt 2014 nem versenytársa, hanem együttműködő partnere kíván lenni a változást akaró ellenzéki szervezeteknek, ezért sem alakultak párttá.

Az Együtt 2014 tárgyalna az LMP-vel

Juhász Péter, a Milla Egyesület elnöke az MTI kérdésére közölte: az LMP lesz az első parlamenti párt, amelyet az Együtt 2014 választói mozgalom – még az ökopárt jövő hétvégi kongresszusa előtt – megkeres az együttműködés érdekében. Hozzátette, üdvözlik, hogy Jávor Benedek frakcióvezető szerint pártjának el kellene kezdeni a tárgyalásokat az Együtt 2014-gyel, a Milla ugyanis természetes szövetségesének tekinti az LMP-t a politikai kultúra megváltoztatásában, és nagyon fontosnak tartja részvételét az ellenzéki együttműködésben.

Juhász szintén kérdésre azt mondta: az MSZP-vel „még tisztázandó” a viszonyuk, ezért nem tud válaszolni arra, hogy mikor kezdeményeznek tárgyalást a szocialistákkal. A Gyurcsány Ferenc vezette Demokratikus Koalícióval viszont szerinte jelenleg nincs dolga az Együtt 2014-nek, mivel a volt kormányfő a három alapító egyikével, a Millával „nem szeretne közösködni”. A Demokratikus Koalíciónak (DK) egy konkrét ügyben volt vitája a Millával, ezt azonban Bajnai Gordon október 23-i beszédében helyre tette, így ma már nem áll fenn véleménykülönbség – mondta Molnár Csaba, a DK ügyvezető alelnöke.

Az MSZP részvételére szükség van

Bajnai ugyanakkor hangsúlyozta, hogy az MSZP részvételére szükség van a választói összefogásban, a kormány- és rezsimváltáshoz ugyanis legalább két és fél millió szavazat kell. A volt miniszterelnök az MTI kérdésére arról is beszélt, hogy egyetlen mérésnek, így a Medián azon közvélemény-kutatásának sem szabad túlzott jelentőséget tulajdonítani, amely szerint az Együtt 2014 máris a legjelentősebb ellenzéki erővé vált. Szerinte ugyanakkor az adatok azt jelzik, hogy mozgalmuk létező választói igényre tapintott rá, az aktív szavazók hat százalékának – akik most őket támogatnák – ugyanis eddig nem volt pártelkötelezettsége.

Kérdésre válaszolva azt mondta: nem igaz a Magyar Nemzet azon állítása, hogy Bugacon tárgyalt volna Botka Lászlóval, az MSZP választmányi elnökével. Szavai szerint erre „az elmúlt negyvenöt évben” nem volt példa. Többször egyeztetett Botkával – ahogy más ellenzéki politikusokkal is –, hazugság azonban, hogy a szocialista párt belügyeiről beszéltek volna – jelentette ki.

Kónya Péter, a Magyar Szolidaritás Mozgalom elnöke kifejtette: korai arról beszélni, hogy milyen formában indulnak a választásokon, leendő partnereikkel közösen kell majd eldönteni, hogy egy választási szövetség vagy egy választási párt a megfelelő erre.

Juhász újságírói felvetésre cáfolta, hogy Richard Field támogatná a Millát. Elmondta, hogy az amerikai üzletember meghívta az Egyesült Államokba, ahol sokan érdeklődnek az egyesület iránt, az út azonban egyelőre meghiúsult felesége terhessége és a Sandy hurrikán miatt. Hangsúlyozta azt is, hogy a Milla bejegyzés alatt áll, így egyelőre nem fogadhat el felajánlásokat, és a jövőben is elsősorban mikrotámogatásokra számítanak.

Selmeczi: Bajnaiék a multikat segítenék

„Bajnai Gordonról beszélünk, de csatlakozik hozzá több olyan politikus, Gyurcsány, Kuncze, a szocialista párt politikusai ( ), akik tevőlegesen részt vettek abban, hogy Magyarország 2010-re a csőd közelébe került” – így reagált budapesti sajtótájékoztatóján Selmeczi Gabriella arra, hogy csütörtökön a választói összefogást támogató nyilatkozatot tett közzé az Együtt 2014 mozgalom.

A Fidesz szóvivője úgy fogalmazott, „a Gyurcsány–Bajnai-szövetség programját, cselekedeteit régóta nagyon jól ismerjük”. Elvették az emberek egyhavi fizetését, a nyugdíjasok egyhavi nyugdíját, megkurtították a gyest és a gyedet, a bajba került devizahiteleseknek pedig azt üzenték, lehet kisebb lakásba is költözni – sorolta.

Selmeczi szerint ha a „Gyurcsány–Bajnai-szövetség” újra szerepet kap, az újabb adósságot jelent az országnak, a családoknak és az önkormányzatoknak. „Mindezt csak azért, hogy ( ) Gyurcsány és Bajnai, illetve az embereik a bankokat és a külföldi multinacionális cégeket segítsék” – mondta.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.