A rendezvényen Toperczer István Afganisztán más-képp című albumát és a honvédség történetét bemutató angol nyelvű kötetet (Illustrated Military History of Hungary) mutatták be. A tárcavezető kifejtette, Afganisztánt már három évtizede teszi tönkre a háború és a nyomában járó nyomor, az ország belső békétlensége és instabilitása pedig más nemzetek békéjét és biztonságát is fenyegetheti. Már hosszú évek óta dolgoznak azért, hogy a helyzet megváltozzon, és javítsák az ott élők életkörülményeit, ami az egész világ hasznára válhat – mutatott rá.
Jó híre lett Magyarországnak
Kiemelte, hazánk „nemzeti érdekeinek védelmében, önként és jó szívvel csatlakozott” az afganisztáni misszióhoz, amelynek sikeréhez a NATO tagjai lehetőségeik szerint járulnak hozzá. Magyarország is sokat tett az ország újjáépítéséért, egyebek mellett iskolák, kórházak és utak építésében vett részt, mecseteket tett újra használhatóvá, a helyi erők kiképzésében segítve pedig máig tesz azért, hogy az afgán nép a saját erejéből szilárdíthassa meg országa belső rendjét és biztonságát.
Arról is beszélt, hogy Magyarországnak munkája eredményeként jó híre lett Afganisztánban, és néhány nappal ezelőtti hivatalos látogatásán Áder János köztársasági elnök is meggyőződhetett a hazánkat övező megbecsülésről és elismerésről.
Kiemelkedő munkát végeznek katonáink
Eleni Tsakopoulos Kounalakis, az Egyesült Államok budapesti nagykövete úgy fogalmazott, Hende Csabával már többször felkereste a külföldön szolgálatot teljesítő magyar katonákat, és látta, milyen kiemelkedő munkát végeznek a béke, a biztonság és a stabilitás megőrzéséért. Hozzáfűzte, az Egyesült Államok megtisztelőnek érzi, hogy katonái a magyar honvédekkel szolgálhatnak együtt.
Emlékeztetett, hogy néhány napja a magyar–amerikai Katonai Tanácsadó Csoport 21 tagja és az Afgán Nemzeti Hadsereg két százada került konfliktusba a közép-ázsiai ország északi részén lévő Baglán tartományban. A magyar és az amerikai katonák az afgán erőkkel együtt bátran szembeszálltak támadóikkal, és meghátrálásra kényszerítették őket – idézte fel. Megjegyezte, a katonák közös munkájával a missziót működtető országok ellenállhatnak azoknak az erőknek, amelyek célja az ország fejlődésének visszavetése.
500 magyar katona Afganisztánban
Jelenleg több mint 500 magyar fegyveres szolgál Afganisztánban, közülük mintegy 230-an a kabuli nemzetközi repülőtér biztonságáért felelnek. A magyar katonák közül mintegy 170 tavasszal végleg hazatérhet, 2014-et követően pedig, amikor a nemzetközi erők az ország egészének irányítását átadják a helyi erőknek, már jóval kevesebb magyar katona marad Afganisztánban.