Meglehetősen sok, összesen 11 időközi önkormányzati választást tartottak decemberben. A választók Budakalászon, Darvason, Nagydoboson, Orgoványban, Ambrózfalván, Kustánszegen, Somogydöröcskén, Szántódon, Szolnokon, Helvécián és Csarnótán járulhattak az urnákhoz. A választásokat ismételten a független jelöltek uralták, de a korábbi hónapokkal szemben a kisebb településeken a parlamenti és az azon kívüli pártok is megjelentek.
A mögöttünk hagyott hónapban összesen 16 798 fő élhetett volna szavazójogával, amelyből 5964-en mentek el szavazni, ami 35,52 százalékos részvételi aránynak felelt meg. A megjelenési arányt a szolnoki és a budakalászi időközi nyomta le, míg a kistelepüléseken az aktivitás lényegesen nagyobb volt, mint a nagyvárosokban. A legnagyobb arányban Csarnótán (79,41 százalék), míg a legkisebb arányban Helvécián (21,43 százalék) szavaztak.
60 százalék fölött a Fidesz
Ebben a hónapban a parlamenti pártok közül az LMP-t leszámítva mindegyik erő hódított el polgármesteri vagy képviselői helyet, míg a nyáron ismételten felbukkant FGKP egy településen hódított. A Fidesz–KDNP Budakalászon egy helyi egyesület jelöltjét támogatva győzött, míg Orgoványban polgármesteri címet szerzett a párt több mint 60 százalékos támogatottsággal.
Az MSZP a szolnoki időközi képviselő-választást nyerte meg egy olyan körzetben, ahol csupán az őszödi beszédet követően tudott nyerni a jobboldal. A Jobbik a Csongrád megyei Ambrózfalván polgármester- és képviselőjelölteket is indított, de míg az előbbi küzdelemben az utolsó helyet szerezték meg, a négytagú képviselő-testületbe két tagot is sikerült bejuttatniuk.
Bombameglepetés
December legnagyobb meglepetését a nyári hónapokhoz hasonlóan az FKGP okozta a Baranya megyei Csarnótán. A kistelepülésen a részvétel is közel 80 százalékos volt, míg a kisgazdák polgármester-jelöltje közel 60 százalékos eredménnyel diadalmaskodott. A négytagú képviselő-testületbe pedig mindegyik helyet az egykor Torgyán József vezette alakulat szerezte meg.
Összességében roppant színes hónapon vagyunk túl az időközi választásokat tekintve. A parlamenti ellenzéki pártok is kezdik felismerni, hogy a kistelepüléseken való jelenlét adott esetben nagy előny lehet egy országgyűlési megmérettetés esetén, de a parlamenti erőkön kívül is bizonyos aktivizálódást lehet látni. A 10 ezer főnél népesebb településeket tekintve a Fidesz és az MSZP között döntetlen eredmény született.
Nyolc településen tartottak időközi önkormányzati választást januárban, amelyek közül egy helyen győzött a Fidesz polgármesterjelöltje. A voksolásokat viszonylag magas részvétel jellemezte, ami annyiban meglepő, hogy felmérések szerint soha nem volt olyan magas a közügyektől elfordulók aránya, mint napjainkban.
Hat településen tartottak időközi választást februárban, ebből egy helyen született Fidesz-siker, míg a többi helyen a függetlenek taroltak. A részvétel továbbra is rendkívül magasnak tekinthető annak tükrében, hogy országosan legalább 15-20 százalékkal kevesebben mondják azt, hogy elmennének szavazni.
Fideszes sikerekkel zárultak a márciusi időközi önkormányzati választások, így az ellenzék továbbra sem mutathat föl semmilyen sikert az idei évben. A kormánypárt erejét mutatja, hogy 2010-ben megszerzett pozícióit tudta megtartani.
Egy fölényes és egy szűk Fidesz-győzelmet regisztrálhattunk az áprilisi időközi önkormányzati választásokon, de a kistelepüléseken ismételten a független jelöltek domináltak. A hónap vesztese egyértelműen a Jobbik és az LMP, az előbbinél belső háború robbant ki, míg az utóbbi még az MDF-utódot sem tudta megelőzni Miskolcon.
A Fidesz–KDNP és a független jelöltek sikerét hozták a májusi időközi önkormányzati választások. Dunaújvárosban nagy pofonba szaladtak bele a szocialisták, míg a Jobbik már Kelet-Magyarországon is egyre gyengébb eredményeket produkál.
A júniusi időközi önkormányzati választások ismételten a független jelöltek sikerét hozták, ráadásul egyetlen tízezer főnél nagyobb településen sem voksoltak, így a pártok közötti erőviszonyokról nem kaptunk képet. A kormánypártok legnagyobb sikere volt, hogy a támogatásukkal nyert egy független polgármesterjelölt Enyingen.
Kilenc településen szavazhattak az állampolgárok júliusban az időközi önkormányzati választásokon, amelyeken a független jelöltek sikere mellett egy nagyon fontos kormánypárti győzelmet regisztrálhattunk. Ebben a hónapban az egyik településen a semmiből tűnt elő az FKGP, és rögtön két mandátumot is szerzett, így sikeresebb időszakot tudhatnak maguk mögött, mint az MSZP.
A három augusztusi időközi önkormányzati választás egyértelműen cáfolta azt, hogy az embereket nem érdekli a politika, mivel a jogosultak közel kétharmada az urnákhoz járult. A hónap meglepetése a 2002-ben súlyos választási vereséget szenvedő FKGP volt, amely júliushoz hasonlóan két mandátumot szerzett.
A Fidesz–KDNP hódmezővásárhelyi sikerén kívül ismételten a független jelöltek domináltak a szeptemberi időközi választásokon. Bár Dunaföldváron egy, az MSZP által támogatott független jelöltje verte meg a Fidesz aspiránsát, de erről egészen a választás eredményének a megismeréséig mélyen hallgattak.
Két kormánypárti és két ellenzéki sikerrel zárultak az októberi időközi választások a tízezer főnél népesebb településeken. Bár az MSZP azt állította, hogy soproni győzelmét követően lendületet vesz, ez október végén elveszett, mivel a kormánypártok két településen is simán diadalmaskodtak. Tiszavasváriban ismételten a Jobbik futott be.
A novemberi időközi önkormányzati választásokat egy kétharmados Fidesz-siker, egy jobbikos győzelem és a független jelöltek elsöprő többségének első helye jellemezte.