Az intézmény életét és jövőjét jelentősen befolyásoló döntést hozott nemrég a Fővárosi Közgyűlés: a szomszédos Vidámpark területét 2013 elejével az állatkert kezébe adja. A szórakoztató park szeptember végén vonul le a területről és fejezi be működését. Az állatkert már az év elején megkezdheti működését a park korábban is használt területén, ahol pónipark és állatsimogató működött. „Az év végén elkezdjük belakni a Vidámpark teljes területét. 2013 folyamán adjuk be a pályázatot, amely az ottani fejlesztésekhez elegendő pénzt biztosíthatja. A Magyar Mesepark kialakításának lépéseit jövőre már biztosan, az úgynevezett Pannon Őspark rész létrehozását pedig akkor kezdjük meg, ha elegendő pénz jut a fejlesztésre” – mondta a főigazgató.
Persányi hangoztatta: az optimális terv megvalósításában reménykedik. A minimális tervek szerint is lesz mesepark és ősvadon, de az optimális projekt megvalósulásával a fővárosi nem átlagos állatkert lesz, hanem Európa legnagyobb biodómja. Ha minden jól megy, a télen–nyáron kétezer ember befogadására képes kertrész 2016-ra, a Fővárosi Állat- és Növénykert megnyitásának 150. évfordulójára el is készülhet. „A 3,5 hektáros mesepark mindenképpen elkészül, ám ha sikerül mindent megvalósítani, akkor a biodómmal, a Pannon-tenger-akváriummal és a parkolóházzal kiegészülve európai vonzerejű turisztikai attrakcióvá válunk. Ha a minimumtervet valósítjuk meg, akkor is közép-európai vonzerejű lesz intézményünk” – vélekedett Persányi. Hozzátette: az állatkert bővítése, illetve a Pannon park megvalósításának terve a kormány támogatását is élvezi.
Az elefántok maradnak, a farkasok mennek
A főigazgató kitért arra is, hogy a területbővítésre az intézményben élő lakók miatt is szükség van. Így ugyanis megakadályozható az, hogy a területhiány miatt eltűnjenek például az elefántok, az orrszarvúk vagy a jegesmedvék. Meg kellett viszont válni a sarki farkasoktól: fokozatosan kiöregedő állományuk utolsó két tagját másik állatkertbe költöztették. A mandrillok Marosvásárhelyen találtak új otthonra, a tartásukhoz szükséges vizes–párás technológiát ugyanis már nem viselte el a nekik kialakított épület.
Közép-Európa messze legváltozatosabbnak tartott állatgyűjteménye jelentősen gyarapodott 2012-ben: bővült az állatok listája a csupasz turkálókkal, az elektromos angolnával, a húsevő pirájákkal, sőt a különleges orchideamanókkal is. Két zsiráfborjú született, és sikerként könyvelhető el, hogy felnőtt egy jácintkék arafióka, amely a világ legnagyobb papagájfajának képviselője – mondta a főigazgató.
Elkészült a Varázshegy
Nemcsak az állatfajok gyarapodása miatt volt sikeres az elmúlt év a városligeti intézmény számára, sikerült befejezni mind az öt európai uniós támogatást élvező projektet. A legnagyobb a Varázshegy rekonstrukciója volt; a májusban átadott komplexumot már 480 ezren látogatták meg, hozzávetőleg annyian, mint az ország legnagyobb múzeumait. A 3500 négyzetméteres komplex kiállítás- és rendezvénytér az életről szóló „mesék” sokaságával 16 teremben, két vetítőteremben várja a vendégeket, akik százféle élő állattal, a természet legfurcsább, legérdekesebb jelenségeivel ismerkedhetnek meg.
Befejeződött decemberben a főkapu rekonstrukciója is: a korábban a gazdasági, pénzügyi részlegek által használt épületek helyén vendégfogadó területet alakítottak ki, ahol a legjobb minőségű cukrászdák süteményeivel vetekszik a kínálat. Nemcsak a kapu műemléki díszei, a Zsolnay tetőcserepek és a kő jegesmedvék pompáznak új színben, hanem új díszburkolatot kapott a kapu előtti tér az utca felől és a belső oldalon is. Persányi elmondta, hogy a hagyományos nyári koncertek közül többet is ezen a területen rendeznek majd meg.
2012-ben kiépült az a termáltávfűtési rendszer, amely a Széchenyi fürdő felesleges termálhőjét elvezetve fűt 26 állatkerti épületet. A tél végi próbafűtések után megtörtént a burkolat-helyreállítás, az újraaszfaltozás, majd az esővíz-szüretelő rendszerek kiépítése, ősztől pedig már a tervek szerint működtethették a költséghatékony fűtési rendszert – közölte a főigazgató.
Botanikailag felfrissült és gazdagodott a japánkerti gyűjtemény, a délkelet-ázsiai és az észak-amerikai arborétumi rész is: megszabadultak az invazív növényektől, és kiépítették a szivárogtató rendszert, hogy a területekre jellemző különleges növények a lehető legmegfelelőbb környezetben élhessenek, teljesebbé téve az állat- és növénykert arculatát.
Persányi Miklós szerint a következő év legfontosabb feladata a Pannon Park projekt előkészítése, illetve az, hogy a legmegfelelőbb és legméltóbb módon népesítsék be állatokkal azokat a területeket, amelyek jelenlegi lakói a Vidámpark területére költözhetnek. Szükség is lesz az új területekre, hiszen május–júniusra egy borjú születését várják Angele-től, a tízéves elefántlánytól. Emellett várhatóan új gorillanőstény és kicsinyével együtt egy új orangután nőstény érkezik az intézménybe.