Tovább tiltakoznak a keretszámok csökkentése ellen

A tüntetések ma is folytatódtak vidéken és Budapesten. Az emberi erőforrás miniszter ismét egyeztetésre hívta a HÖOK-ot, de ismét visszautasították.

KK
2012. 12. 13. 19:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A középiskolások a Széll Kálmán térre szerveztek demonstrációt csütörtök délutánra. 5-6 középiskola diákjai gyűltek össze a főszervezők, a Szilágyi Erzsébet Gimnázium tanulói és tanárai hívására – jelentette a helyszínről a Hír TV tudósítója. Délután fél 4-kor először a Közgazdasági Politechnikum diákjai érkeztek meg, a többiek folyamatosan csatlakoztak hozzájuk. A beszédek elhangzása után fél 5 körül elindultak a Margit hídon át az oktatási államtitkárság épületéhez. A rendőri felvezetéssel haladó demonstrálók menet közben azt skandálták: „Gyertek velünk!”. A Szalay utcában egy petíciót akartak átadni az államtitkárság egyik dolgozójának, leginkább Hoffmann Rózsának, de mivel előzetesen nem egyeztettek, ez nem sikerült. Követeléseiket végül levélben juttatják el. A tüntetés háromnegyed 6 körül véget ért, már minden diák elhagyta a helyszínt - jelentette18 órakor a Hír TV tudósítója az államtitkárság elől.

Kerekasztal-tárgyalások Debrecenben

A debreceni városvezetés kerekasztal-tárgyalásokat kezd a diákokkal. Ezt Kósa Lajos fideszes polgármester jelentette be, miután a debreceni közgyűlésen az egyetem hallgatói átadták neki hatpontos követelésüket. Megállapodtak, hogy közösen kidolgoznak egy olyan javaslatcsomagot, amely a város és az egyetem érdekeinek is megfelel.

Pécsett is folytatják

Pécsett ma is folytatják a kedden elkezdett tiltakozást az egyetemisták. Mintegy 50-100 egyetemista élő láncot alkotott a városháza előtt, így fogadva a közgyűlésre érkező képviselőket. Ezzel párhuzamosan az egyik középiskolában a tanulók ülősztrájkba kezdtek. A Leőwey Klára Gimnázium dísztermében 400 diák demonstrál a felsőoktatási keretszámok csökkentése ellen.

Bejutottak a városi közgyűlésre

Szombathelyen is bejutottak a városi közgyűlésre az egyetemisták. A Nyugat-Magyarországi Egyetem diákjai a képviselők előtt felolvasták követeléseiket.

Az egyetemisták a kormány felsőoktatási átalakítási terveit bíráló plakátokat osztottak szét, amelyeken a hallgatók röghöz kötését és a bújtatott tandíj bevezetését kifogásolták. A hallgatók ezt követően a Vas Megyei Kormányhivatalba mentek, ahol szintén átadták petíciójukat.

Ülősztrájk egy pesti gimnáziumban

Az első tanítási óra előtt ülősztrájkba kezdtek a terézvárosi Kölcsey Ferenc Gimnázium diákjai. A gimnáziumban a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája szerdai demonstrációja után alakítottak egy tiltakozó csoport. A résztvevők piros szalagot viselve vállalnak szolidaritást az egyetemi tiltakozások résztvevőivel. Sajtóhírek szerint több fővárosi gimnáziumban is hasonló demonstrációk vannak, és délután közös demonstrációra is készülnek Budapesten.

Villámcsődülettel várják Hoffmann Rózsát

Kecskeméten – a hallgatói fórumukat követően – 300 középiskolás és főiskolás vonult utcára transzparensekkel és fáklyákkal a kezükben szerdán este, a keretszámok csökkentése ellen tiltakozva. A város főterén megkoszorúzták a Kossuth-szobrot, majd 1 perces néma csenddel emlékeztek meg a márciusi ifjakról, akikhez hasonlóan a főiskolások is pontokba szedték követeléseiket.

– Meghívtuk a hallgatóinkat, leendő hallgatókat, a diákönkormányzatok elnökeit, illetve a 11. és 12. évfolyamosokat, ők velünk voltak végig ezen az eseményen – fogalmazott a Hír TV-nek Szalai Ferenc, a HÖK elnöke. Megtárgyaltuk, hogy milyen következményekkel jár ez a 10 480 fős keretszám, amely föllázította a fiatalságot, tehát ez volt az utolsó csepp a pohárban, emiatt kezdtünk el szervezkedni – tette hozzá.

Még nincsenek hivatalos számok

Még nincsenek hivatalos keretszámok meghirdetve - mondta az emberi erőforrások minisztere a köztelevízió Az Este című műsorában. Balog Zoltán úgy fogalmazott: a kormány és a hallgatók érdeke azonos, ezért az állam több pénzt fog adni az oktatásra, de ezek elosztásán változtatni fog. A politikus azt mondta: a pedagógusok is számíthatnak jelentős változásra. Lesz egy évi több mint 4 milliárd forintos ösztöndíjrendszer, amely 25 és 75 ezer forint közötti havi pluszjövedelmet jelenthet az érintetteknek. A tárcavezető a kormányülésen elhangzottakról mára ígért részletes tájékoztatást.

Ezúttal sem tárgyaltak

Balog Zoltán csütörtökön újabb egyeztetésre hívta délutánra a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciáját. De a Nagy Dávidék ezúttal is visszautasították a meghívást, arra hivatkozva, hogy a tüntetésben részt vevő társszervezeteikkel még egyeztetniük kell. Az emberi erőforrás tárca közleményében azt írja: a miniszter pénteken a Magyar Rektori Konferencia elnökségével is egyeztet Pannonhalmán.

A Fidesz ifjúsági tagozata megvitatná

A Fidesz országos választmányának összehívását kezdeményezte a párt ifjúsági tagozata annak érdekében, hogy megvitathassák a felsőoktatás átalakításának terveit. Veres Áron a tagozat elnöke az Indexnek arról beszélt: azt kérték a választmány vezetésétől, hogy a jövő hétre hívja össze a testület ülését, és ott a keretszámcsökkentés legyen az egyetlen napirendi pont.

Hiller elhatárolódott

Elhatárolódott az MSZP szóvivőjétől a volt szocialista oktatási miniszter. Török Zsolt kedden a kormányhivatalok és minisztériumok elfoglalására buzdította a hallgatókat. Hiller István azonban ezt nem tartja a párt hivatalos véleményének. A volt miniszter ugyanakkor minőség- és szegényellenesnek tartja a kormány felsőoktatási koncepcióját, és az MSZP nevében szolidaritásáról biztosította a tiltakozó hallgatókat és egyetemi vezetőket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.