Mindent megtesznek az iskola megmentéséért

Mindent megtesz az ELTE szenátusa, hogy az egyetem XII. kerületi gyakorló általános iskola és középiskolája általános iskolai részét hosszú távon megmentse a bezárástól.

WA
2013. 01. 09. 20:29
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A több száz érdeklődő részvételével tartott rendezvényen a rektor elmondta: az Emberi Erőforrások Minisztériuma kedden levélben jelezte, hogy az ELTE rendelkezésére áll majd a gyakorló általános iskola megmaradása érdekében egy pluszösszeg, amit korábban az egyetem költségvetésében zároltak.

Mezey Barna utalt arra: a nemrégiben elindított, és előreláthatóan február 15-ig befejeződő eljárás ugyanakkor arra irányul, hogy a középiskolai tagozat megszűnjön, de keresik a megoldást arra, hogy mégis megmaradjon, ennek érdekében hívta meg a szülők képviselőit, hogy együtt mérlegeljék a lehetőségeket.

Emlékeztetett arra, hogy a 8 osztályos általános iskola elválaszthatatlan része az egyetemnek és Tanító- és Óvóképző Karának, de a jövő tanévet nem tudják elkezdeni az iskola „B” épületének felújítása nélkül, ami mintegy 250 milliós ráfordítást igényel. Hozzátette: az elmúlt években 40 százalékkal csökkent az ELTE állami támogatása.

Felelősséggel tartoznak a gyerekek és szüleik iránt

Pokorni Zoltán, a XII. kerület fideszes polgármestere, az Országgyűlés oktatási bizottságának elnöke megjegyezte: az iskolák normatív támogatása reálértékben felére csökkent az elmúlt években. Tíz éve a normatíva a működés 70 százalékát fedezte, ma már csak a 40 százalékát. Emiatt az önkormányzat fizetett évi 50 millió forintot az iskolának, „mert felelősséggel tartoznak a gyerekek és szüleik iránt”, és attól függetlenül, hogy januártól nem ők a fenntartók, 25 millió forintot most is adnak az intézménynek. Mivel idén az államtól többféle adónem bevételét nem kapják meg, ezért „a nincsből nem tudunk adni” a továbbiakban – tette hozzá.

A polgármester szólt arról, hogy a középiskolai osztályok érettségi előtt álló osztályai „védendőek”, a mostani 2. és 3. évfolyam két-két osztályát a szintén XII. kerületi Arany János Gimnázium át tudja venni, a most elsős évfolyam tanulóinak pedig a XII. kerületi Városmajori Gimnáziumban és a Tamási Áron Gimnáziumban tudnak helyet keresni, így „biztos, hogy gyerek nem marad iskola nélkül”. Kitért arra is, hogy az ELTE gyakorlóiskolái is át tudnak venni gyerekeket.

Tervezik a jogszabályt

Úgy fogalmazott: a gimnázium esetleges megszüntetése mögött „nincs gyanús ingatlanpanama”, ingyen adták az ELTE-nek, és ezután is ingyen adják az iskolaépületet. Az ingatlan állagmegóvása az ELTE feladata – fűzte hozzá –, bizonyos felújításokat pedig az önkormányzat is vállalt, azonban ezek egy részét tudták csak végrehajtani.

Elismerte, törvényi szinten rendezetlen a gyakorlóiskolák finanszírozása, mert a normatíva megszűnt, azonban ígéretet kaptak az egyetemek arra, hogy ugyanannyit kapnak gyakorlóiskoláikra, mint eddig. Az oktatási államtitkárság tervez ezzel kapcsolatban egy jogszabályt, de ennek részletei egyelőre nem ismertek – mondta.

A fórum résztvevői közül több diák és szülő sírt, féltve iskolája jövőjét, az ELTE vezetőihez és Pokorni Zoltánhoz intézett kérdéseikkel a tanárok jövőjéért is aggodalmukat fejezték ki, a szülőknek a gimnázium megmaradását sürgető felszólalásait pedig a diákok ujjongva, nagy tapssal fogadták.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.