Árvíz: csaknem 2800 kilométer védvonalon van készültség

A Tisza középső szakaszán, a Körösökön, valamint a Hortobágy-Berettyón egyaránt áradás tapasztalható, a Zagyván viszont lassú apadás indult meg.

2013. 04. 06. 11:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Tisza középső szakaszán, a Körösökön, valamint a Hortobágy-Berettyón egyaránt áradás tapasztalható, a Zagyván viszont lassú apadás indult meg. Az áradás elleni védekezés már több mint félezer embert szólított a gátakra – tájékoztatta a térségi vízügyi igazgatóság védelemvezetője az MTI-t.

Lovas Attila közölte: a Tisza felső vízgyűjtőin eddig lehullott csapadék következtében a folyón Vásárosnaménynál tetőzés közeli helyzetben van a kialakult árhullám. A jelenleg rendelkezésre álló adatokból készített előrejelzés alapján a Tisza középső szakaszán a most tetőző árhullám utoléri az előzőt, így a várható tetőzések módosulnak. Eszerint Szolnoknál 855 centiméteren április 18-án tetőzik a folyó. Az eddigi rekordvízállást a megyeszékhelynél 2000 áprilisában mérték 1041 centiméteres értéken.

A Hármas-Körös vízállása szombaton Szarvasnál 807 centiméter volt, ezzel meghaladta a harmadfokú árvízvédelmi készültséghez rendelt 800 centiméteres szintet. A Körösök vízrendszerében kialakult árhullámok hatására a Hármas-Körösön továbbra is folyamatos áradással kell számolni.

A nagykunsági főcsatorna 25. számú műtárgyán keresztül megkezdődött a folyó többletvizének átvezetése a Hármas-Körösbe. Pénteken a Tiszántúli Vízügyi Igazgatóság (Tivizig) szakemberi lezárták a Hortobágy-Berettyó ágotai vészelzáró zsilipjét, így a Hortobágy-Berettyó lényegében árvízi tározóvá vált. Ezzel egy időben megnyitották mintegy 40 méter szélességben a nagyiványi szükségtározó töltését, így a Tivizig területéről érkező Hortobágy folyó vizét közvetlenül a vésztározóba vezetik.

Bara Sándor védelemvezető közölte: Mezőtúron 24 ideiglenes szivattyúállást telepítettek, ezek szombat délelőtt 10 óra óta másodpercenként 12 köbméter vizet képesek átemelni a Hármas-Körösbe. Szükség esetén ez a kapacitás növelhető – tette hozzá.

Szintén a nagyiványi tározóba vezeti ki a Kötivizig a Német-éri belvízcsatorna többletvizét, ezzel is tehermentesítve a Hortobágy-Berettyót. Intézkedtek a Hortobágy-Berettyóba történő belvízbeemelés korlátozásáról is. A Kötivizig 305 kilométeren elsőfokú, 222 kilométeren másodfokú, 115 kilométeren pedig harmadfokú védelmi készültséget tart fenn.

A Felső-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság működési területén már több mint 22 ezer hektárt borít belvíz. A térség folyóin folytatódott az árhullámok levonulása: a Tisza az országhatáron túli szakaszán apad, hazai területen viszont még végig árad. A Körösök mentén több mint ezer hektárral nőtt a belvízzel elöntött terület, a földekről folyamatosan szivattyúzzák a vizet a folyókba és a tározókba. Békés megyében 11 önkormányzat rendelt el belvízvédelmi készültséget.

Az ár- és a belvíz miatt országszerte tizenkét alsóbbrendű út egy-egy szakasza járhatatlan – tette közzé honlapján a Magyar Közút Nonprofit Zrt. Borsod-Abaúj-Zemplén megyében öt, Veszprém megyében négy utat zártak le a forgalom elől, Győr-Sopron-Moson megyében kettő, Tolnában pedig egy út hosszabb-rövidebb szakaszán nem lehet közlekedni. Az Útinform tájékoztatása szerint szombat délután várhatóan lezárják a Marcaltőre vezető utat is.

Egész éjszaka folytatódott az árvízi védekezés a kiöntött Marcalnál. A folyó vízszintje stagnál, de folytatják az úgynevezett jászolgát építését – tájékoztatta a Veszprém Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság igazgatója szombat reggel az MTI-t. Németh Tamás elmondta: péntek éjjel változó létszámmal – 70-250 emberrel – folytatták az árvízi védekezést, továbbépítették az úgynevezett jászolgátat (két pallósor között döngölt földdel kitöltött ideiglenes védmű), amely most mintegy 130 méter hosszú, és még 60 métert szeretnének hozzáépíteni. A jászolgát azért fontos, mert ez akadályozza meg, hogy a Marcal tovább áradjon Marcaltő felé – magyarázta Németh Tamás. Hozzátette: Marcaltőnél nyúlgátat (átmeneti védőtöltést) hoztak létre pénteken, ez védi a beáramló víztől a települést, amelynek határában a folyó elöntötte a kerteket.

Másodfokú védelem a Túron

A Túron másodfokú árvízvédelmi készültséget rendelt el a Felső-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság (Fetivizig) – közölte a szervezet vezetője szombaton az MTI-vel. Bodnár Gáspár elmondta: a folyó a romániai szakaszán apad, Garbolcnál péntek éjszaka tetőzött, a hazai szakaszán pedig végig árad. Tájékoztatása szerint a Tisza felső szakaszán az apadás folytatódott, Tiszabecs alatt azonban még áradás tapasztalható. Továbbra is elsőfokú árvízvédelmi készültség van érvényben a Tisza jobb partján Vásárosnamény és Lónya, valamint a bal parti védvonal mentén Vásárosnamény és Gávavencsellő között.

A Kraszna a hazai területen végig árad, Nagyecsed és Olcsva között még mindig harmadfokú, a többi szakaszon másodfokú a készültség. A Szamos Szatmárnémetinél tetőzés közelében van, a hazai szakaszán készültségi szint alatt végig árad, de az előrejelzések szerint további, akár készültségi szintet is elérő vízszintemelkedésre kell számítani – ismertette Bodnár Gáspár. Hozzátette: a Lónyay-főcsatornán nem változott a riasztási szint, a Kótaj és Berkesz közötti védvonalon másod-, míg Kótaj és Gávavencsellő között elsőfokú készültség van.


Zala megyében a Principális-csatornán a lassú apadás mellett még tovább erősítik a nyúlgátat. Siklóson hat embernek kellett ideiglenesen elhagynia otthonát pénteken, mert a Váralja utcában húsz méter hosszan megrogyott a löszfal, és két lakóházat veszélyeztetett. Az érintett lakókat rokonoknál helyezték el.

Az Országos Vízügyi Főigazgatóság pénteki kora esti összesítése szerint jelenleg országosan csaknem 2777 kilométeren van érvényben árvízvédelmi készültség. Ebből több mint 552 kilométeren harmadfokú a készültség. Csaknem 692 kilométeren másod-, több mint 1532 kilométeres szakaszon pedig elsőfokú a védekezés. Belvízvédelmi készültség összesen 79 helyen van érvényben, ebből 21 szakaszon harmad-, 45 helyen másod-, 13-on pedig elsőfokú a készültség.

Kisebb eső jöhet

Az Országos Meteorológiai Szolgálat szombati előrejelzése szerint kezdetben borult lesz az ég, majd délután észak felől felszakadozik, csökken a felhőzet. A déli, valamint keleti területeken fordulhat még elő megszűnő jelleggel kisebb eső. A Dunántúlon és északkeleten megélénkül, olykor megerősödik az északi, északnyugati szél.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.