A kampányfinanszírozást és a választási eljárást szabályozó törvényjavaslatok együttes általános vitájával kezdődött az Országgyűlés szerdai munkája.
Cser-Palkovics András expozéjában kiemelte: a változtatásokra azért is szükség van, mert az EP- és az önkormányzati választások időpontja a jövőben sem eshet egybe. A törvénymódosítás tartalmazza az európai polgári kezdeményezéssel kapcsolatos aláírás-gyűjtési szabályok pontosítását is – jelezte Cser-Palkovics András. Kitért arra, hogy Balatonvilágos az Országgyűlés döntése alapján Veszprém megyéből Somogy megyéhez került át, és a választókerületeken is módosítani kell.
Az országgyűlési képviselők választása kampányköltségeinek átláthatóvá tételéről szóló törvényjavaslatról szólva azt mondta, az tisztább, átláthatóbb és olcsóbb kampányt eredményez, életszerűbbek lesznek az új szabályok, és a pénzmozgások is jobban követhetők lesznek.
A fideszes képviselő közlése szerint a törvénnyel összefüggésben több érdemi észrevétel érkezett civil és jogvédő szervezetek részéről, a külhoni magyar szervezetekkel való egyeztetés során is több szempont felmerült, valamint a Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fórumán megfogalmazottakat is figyelembe véve emeltek a javaslatba több változtatást. Úgy gondolják, hogy az ellenzékhez köthető szervezetek kérései, melyek egyértelműen a választások átláthatóságára vonatkoztak, bekerültek a javaslatba – jegyezte meg, hozzátéve: a külhoniak észrevételei a szavazások minél egyszerűbb és gördülékenyebb menetét segíti elő.
Az országgyűlési képviselők választása kampányköltségeinek átláthatóvá tételéről szóló törvényjavaslatról szólva azt mondta, az tisztább, átláthatóbb és olcsóbb kampányt eredményez, életszerűbbek lesznek az új szabályok, és a pénzmozgások is jobban követhetők lesznek, mivel nem készpénzben, hanem kincstári számlán keresztül, bankkártyás fizetéssel lehet elkölteni a kapott összegeket. Az olcsóbb kampányt szolgálja az a változtatás, hogy a választások évében a pártok a működésükre nem kapnak támogatást, emellett a voksolás egyfordulós lesz, és a szabályozott hirdetési felületek is hatékonyabbá teszik a folyamatot – mondta. Ismert: a szabályozás már 23 éve várat magára.
Répássy Róbert igazságügyi államtitkár a kormány nevében elmondta: a kabinet kiemelten fontosnak tartja, hogy a jövő évi választásokat olyan törvényi háttér mellett bonyolítsák le, „amely teljes körű, és lehetővé teszi a választópolgárok akaratának szabad kifejezését”. Elmondta: a választási eljárás nyilvánosságával kapcsolatban eddig megfogalmazott bírálatok elsősorban a választási adatok közzétételére, illetve a külhoni szavazatok ellenőrzésére és megszámlálására vonatkoztak, de a most tárgyalt indítvány ebben a témában is garanciákat tartalmaz.
A kampányfinanszírozással kapcsolatos garanciákról szólva Répássy Róbert elmondta: az állami támogatások kizárólag kampányidőszakban és kampányköltségekre használhatók fel, mindezt ráadásul bizonylatokkal kell majd igazolniuk a jelölő szervezeteknek. Kiemelte: a választási eredmények jogerőre emelkedése után 15 napon belül be kell nyújtania a jelölő szervezeteknek az elszámolásukat, és ha ezek nem felelnek meg az előírásoknak, akkor az állami támogatás kétszeresét kell visszafizetniük.
Az Országgyűlés keddi ülésén egyebek mellett megtárgyalhatja azokat a változtatási javaslatokat, amelyeket kormánypárti képviselők tettek a kampányfinanszírozás átalakítására. A választási eljárási törvény változtatatásának részleteiről itt olvashat részletesebben.
A trafiktörvény módosításával a parlament kedden tízszázalékos garantált árrést biztosított a dohánytermék-kiskereskedőknek, és tovább bővítette a trafikokban árusítható termékek körét.
A trafikok napirend előtt is szóba kerültek, akárcsak a legújabb GDP-adatok. A nemzetgazdasági miniszter és a Fidesz frakcióvezetője egyaránt a gazdasági növekedésről beszélt. A szocialisták kritizálták a kormányt, amivel – Rogán Antal szavai szerint – az országot bírálják, akárcsak európai párttársaik.