A megyeváltásról is vitáztak

A parlament a Balatonvilágos megyeváltásáról szóló határozati javaslat általános vitájával folytatta hétfői ülését.

PR
2012. 12. 10. 21:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Somogy megyéhez tartozna 2013. január 1-jétől Balatonvilágos, ha az erről szóló határozati javaslatot elfogadja az Országgyűlés. Szabó Erika, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium államtitkára elmondta: a Veszprém megyei település nem először kezdeményezi a megyeváltást, hiszen már 2007-ben volt erre irányuló terv, leginkább az egészségügyi és oktatási szolgáltatások javítása érdekében. Akkor egységes álláspont hiányában leállt a folyamat.

Szabó Erika arra hívta fel a figyelmet, hogy a megyeváltásról tartott januári helyi népszavazáson ugyan nem érte el az érvényességi küszöböt a szavazók száma, de túlnyomó többségük a kezdeményezés támogatása mellett foglalt állást. Az államtitkár elmondta: az önkormányzati rendszer kialakítása óta összesen 7 alkalommal, 14 települést érintően döntöttek a megyehatárok megváltoztatásáról. Legutóbb, 2001-ben öt Veszprém megyei település került át Győr-Moson Sopron megyébe. Szabó Erika elmondta: Balatonvilágostól az egyes közszolgáltatásokat nyújtó Balatonfüred 41 kilométerre van, ahova nem biztosított az átszállás nélküli, gyors kapcsolat tömegközlekedési eszközökkel. Ezzel szemben Siófok csupán 16 kilométerre fekszik, ami – a jobb tömegközlekedési elérhetőség révén is – könnyebben elérhetővé teszi a szolgáltatásokat.

Több éve húzódik

Bóka István (Fidesz), a térség országgyűlési képviselője a határozatot támogató felszólalásában elmondta: több éve húzódik a kérdés eldöntése. Hangsúlyozta, alaposan meg kell vizsgálni azokat a szempontokat, amelyek indokolttá teszik a megyeváltást, hiszen nem szabad, hogy precedenst teremtsen ez az eset. Kovács Zoltán (Fidesz) amellett érvelt, hogy a célszerűség azt diktálja, hogy a település – Siófokhoz való közelsége miatt – oda csatlakozzon.

Göndör István (MSZP) ugyancsak támogatásáról biztosította a település által kezdeményezett megyeváltást, s egyben arra tett javaslatot, hogy olyan szabályozás szülessen, amely könnyebbé teszi a települési vezetők számára az ilyen határozatok kezdeményezését. Schiffer András (LMP) is támogatásáról biztosította a határozati javaslatot, ám kiemelte, a jelenlegi kormány nem partner abban, hogy a helyi közösségek rendelkezzenek saját sorsukról.

Nukleárisanyag-szállítás

A Paksi Atomerőmű – amely tavaly a hazai villamosenergia-termelés 43 százalékát adta – az Oroszországi Föderációból szerzi az üzemanyagaként szolgáló nukleáris anyagot, amely Ukrajnán át jut el Magyarországra. Az erről szóló háromoldalú egyezmény 1992-ben köttetett, és mára felülvizsgálatra szorul – indokolta a három ország kormánya közötti megállapodás kihirdetéséről szóló törvényjavaslatot annak általános vitájában Fónagy János államtitkár.

Hozzátette: az elmúlt húsz évben a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség égisze alatt számos új egyezmény született, új eljárások, technikák jöttek létre és a felelősségi körök is megváltoztak, így a három ország kormányának újra kellett tárgyalni az eredeti egyezményt. Erre a nyáron került sor, a megállapodást a felek októberben írták alá – mutatott rá az államtitkár. Az ülésen elnöklő Balczó Zoltán az általános vitát lezárta.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.