Somogy megyéhez tartozna 2013. január 1-jétől Balatonvilágos, ha az erről szóló határozati javaslatot elfogadja az Országgyűlés. Szabó Erika, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium államtitkára elmondta: a Veszprém megyei település nem először kezdeményezi a megyeváltást, hiszen már 2007-ben volt erre irányuló terv, leginkább az egészségügyi és oktatási szolgáltatások javítása érdekében. Akkor egységes álláspont hiányában leállt a folyamat.
Szabó Erika arra hívta fel a figyelmet, hogy a megyeváltásról tartott januári helyi népszavazáson ugyan nem érte el az érvényességi küszöböt a szavazók száma, de túlnyomó többségük a kezdeményezés támogatása mellett foglalt állást. Az államtitkár elmondta: az önkormányzati rendszer kialakítása óta összesen 7 alkalommal, 14 települést érintően döntöttek a megyehatárok megváltoztatásáról. Legutóbb, 2001-ben öt Veszprém megyei település került át Győr-Moson Sopron megyébe. Szabó Erika elmondta: Balatonvilágostól az egyes közszolgáltatásokat nyújtó Balatonfüred 41 kilométerre van, ahova nem biztosított az átszállás nélküli, gyors kapcsolat tömegközlekedési eszközökkel. Ezzel szemben Siófok csupán 16 kilométerre fekszik, ami – a jobb tömegközlekedési elérhetőség révén is – könnyebben elérhetővé teszi a szolgáltatásokat.
Több éve húzódik
Bóka István (Fidesz), a térség országgyűlési képviselője a határozatot támogató felszólalásában elmondta: több éve húzódik a kérdés eldöntése. Hangsúlyozta, alaposan meg kell vizsgálni azokat a szempontokat, amelyek indokolttá teszik a megyeváltást, hiszen nem szabad, hogy precedenst teremtsen ez az eset. Kovács Zoltán (Fidesz) amellett érvelt, hogy a célszerűség azt diktálja, hogy a település – Siófokhoz való közelsége miatt – oda csatlakozzon.
Göndör István (MSZP) ugyancsak támogatásáról biztosította a település által kezdeményezett megyeváltást, s egyben arra tett javaslatot, hogy olyan szabályozás szülessen, amely könnyebbé teszi a települési vezetők számára az ilyen határozatok kezdeményezését. Schiffer András (LMP) is támogatásáról biztosította a határozati javaslatot, ám kiemelte, a jelenlegi kormány nem partner abban, hogy a helyi közösségek rendelkezzenek saját sorsukról.
Nukleárisanyag-szállítás
A Paksi Atomerőmű – amely tavaly a hazai villamosenergia-termelés 43 százalékát adta – az Oroszországi Föderációból szerzi az üzemanyagaként szolgáló nukleáris anyagot, amely Ukrajnán át jut el Magyarországra. Az erről szóló háromoldalú egyezmény 1992-ben köttetett, és mára felülvizsgálatra szorul – indokolta a három ország kormánya közötti megállapodás kihirdetéséről szóló törvényjavaslatot annak általános vitájában Fónagy János államtitkár.
Hozzátette: az elmúlt húsz évben a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség égisze alatt számos új egyezmény született, új eljárások, technikák jöttek létre és a felelősségi körök is megváltoztak, így a három ország kormányának újra kellett tárgyalni az eredeti egyezményt. Erre a nyáron került sor, a megállapodást a felek októberben írták alá – mutatott rá az államtitkár. Az ülésen elnöklő Balczó Zoltán az általános vitát lezárta.