A napirend előtti felszólalások előtt a képviselők egyperces néma felállással emlékeztek a szerdán elhunyt Gellért Kis Gábor egykori szocialista országgyűlési képviselőre.
Ezt követően Varga Mihály szólalt fel, a nemzetgazdasági miniszter azt mondta: a 2013-as év első negyedévében a magyar gazdaság elindult a növekedési pályán, kezd a saját lábára állni. Hozzátette: Magyarország a három legjobb uniós ország között van a GDP-növekedés alapján. Közölte azt is, hogy a mezőgazdaság akár 20 százalékkal nagyobb teljesítményt mutathat, mint tavaly, a kis- és közepes vállalkozások is segíthetik a növekedést, a legfontosabb húzóerő azonban továbbra is az export.
Szekeres Imre (MSZP) jó hírnek nevezte, hogy megállt a magyar gazdaság csökkenése, és hogy kibontakozik abból a válságból, amelybe szerinte az elmúlt három év kormányzása taszította az országot. Volner János (Jobbik) arra hívta fel a figyelmet, hogy a tavalyi utolsó negyedévben 2,4 százalékos volt a visszaesés, ehhez képest mérik most a növekedést. Hargitai János (KDNP) arcpirítónak nevezte a szocialista képviselő megjegyzését, mondván, az ő kormányzásuk nyolc éve sodorta az országot bajba.
Rogán Antal (Fidesz) elmondta, hogy míg a legtöbb országban az elemzők által várt eredménynél rosszabb gazdasági növekedést tapasztaltak, Magyarországon épp fordítva történt. Az elmúlt három évben, a legnehezebb gazdasági körülmények között is jobban teljesített az ország, mint a Bajnai-kormány alatt – jelentette ki.
A gazdasági növekedési adatról szólva közölte: az a magyar emberek teljesítményét dicséri. A szocialisták által kiadott, az országot bíráló közlemények szerinte azért voltak hibásak, mert azok a magyarok teljesítményét becsülték le. „Hangjuk nem egyedi”, csatlakoztak az európai szocialisták kórusához – értékelte.
A 3500 új rendőr mellé hamarosan mintegy 1200 tiszthelyettes is szolgálatba állhat – mondta Pintér Sándor belügyminiszter az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottságának ülésén, kedden.
Tovább szigorítaná a termőföld megszerzését és a termőföld használatát az a törvényjavaslat, amely a korlátozó jogi rendelkezések kijátszására irányuló jogügyletek feltárásáról és megakadályozásáról szól.
Az egészségügyben alapvető változásokat indított el a kormány, és az elmúlt három év alatt 223 milliárd forintot fordítottak az ágazatra – mondta Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere a parlament egészségügyi bizottsága előtt kedden, Budapesten. Az ülésen a miniszter arról is beszélt, hogy megkezdte működését az a munkacsoport, amely a várólistákat elemzi.
Ezzel kapcsolatban szólt a Tavares-jelentésről, és túlzásnak nevezte Martin Schulz állítását, amelyben az Európai Parlament elnöke Magyarország egészét nevezte antiszemitának. Közölte: joggal várható a szocialistáktól, hogy megvédjék Magyarországot, akár az európai szocialistákkal szemben is.
Cséfalvay Zoltán közölte: növekedésre és stabilitásra egyszerre van szükség, és az meg is valósítható. A reformok között szólt az adórendszer átformálásáról, az intézményi átalakítások között az adósfékről, a munkaerőpiac kapcsán a rugalmas foglalkoztatásról. Úgy tűnik, a stabilitás és a reform elhozza a növekedést is – jelentette ki.
Z. Kárpát Dániel (Jobbik) azt mondta, több mint hatszázezer olyan devizahiteles van, akiken nem segített a kormány, és negyedmillióhoz közelít a lejárt tartozású hitelesek száma. A hitelkárosultak hiénáknak vannak kitéve – fogalmazott a képviselő, aki soronkívüliséget és illetékmentességet követelt a károsultaknak a bíróságon, valamint sürgette, hogy tisztességes módon vezessék be a magáncsőd intézményét.
Cséfalvay Zoltán, a nemzetgazdasági tárca államtitkára a jogi lehetőségekről szólva közölte: az illetékmentesség törvényváltoztatást igényel, ezt pedig a képviselő is kezdeményezheti. A magáncsőd intézményének lehetőségeit vizsgálja a kormányzat, az részletes szabályozást igényel – fűzte hozzá.
Lukács Zoltán (MSZP) a trafikügyről szólva közölte: a kiválasztott cégek és a politikai kegyencek uralják a piac nagy részét, sok helyen pedig fideszes politikusok döntöttek a nyertesekről. Egy központilag tervezett és lebonyolított akcióról van szó, ahol komoly cégek komoly milliárdokat keresnek – jelentette ki. Szerinte a vesztesek segítésére szolgáló pályázatokkal nem megmentették, hanem megalázták a piacról kiszorulókat. Bírálta, hogy a ki nem osztott koncesszióról most pályázat nélkül kívánnak dönteni. A képviselő számos ügyet megvizsgálna a trafikpályázat kapcsán, egyebek között a bejegyzendő cégek körét is.
Fónagy János, a fejlesztési tárca államtitkára elmondta: kedden jár le a kedvezményes pályázat postára adási határideje. Az eljárás során maguk is találkoztak azzal, hogy egyes, évtizedek óta ebből élő családok egzisztenciája is veszélybe kerülhet – közölte. Ezért – tette hozzá – egy olyan jelentkezési felhívást nyitottak, amelyben a jogosultságot nem szerzők bizonyos feltételek esetén jelentkezhetnek a Nemzeti Dohánykereskedelmi Nonprofit Zrt.-nél.
Lukács Tamás (KDNP) a csíksomlyói pünkösdi búcsúról emlékezve elmondta: minden évben egyre többen vannak jelen, hiszen növekszik az összetartozás igénye. Csíksomlyó üzenete megjelenik a nemzeti hitvallásban is – mutatott rá, sorolva azokat az értékeket, amelyeket a nemzeti kultúra védelmében tartalmaz az alaptörvény. Soltész Miklós, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára köszönetet mondott többek között a csíksomlyói vendéglátóknak, az egyházi vezetőknek és a zarándokutak szervezőinek, valamint a román hatóságoknak is megköszönte az együttműködést.