A szerző úgy látja, hogy Románia hűségesen követte a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az Európai Bizottság (EB) előírásait, és kizárólag a lakossággal fizettette meg a költségvetési egyensúly helyreállításának terheit a bankok helyett, amelyek a válságot okozták.
„A bankok megmenekültek, de az állam a csőd szélén áll: az IMF-től és EB-tól felvett pénz a bankokhoz jutott, de a kölcsönt és a kamatterheket az adófizetőkön hajtják be, azokat még a gyerekeik is nyögni fogják” – ecseteli a cikkíró, mit jelentett az IMF–EB-segítség, amelynek feltételeként a „bukaresti Victornak” túl kellett adnia az ország utolsó stratégiai létesítményein és indokolatlan mértékben meg kellett emelnie az energiaárakat.
A „budapesti Viktor” nem engedett meg ilyesmit, és elhárította az IMF „segítségét”, így a feltételeit sem kellett betartania – írja Serbanescu. Kifejti, a számla egy részét persze a lakosság fizette, de fizettek azok is, akik okozták a bajt: a külföldi kézben és monopolhelyzetben lévő bankoknak, üzletláncoknak, távközlési és energiaszolgáltatóknak különadót kellett fizetniük a válság idején.
Rámutat: a magyar miniszterelnök is lenyomta a hiányt a GDP három százaléka alá, arra kényszerítve az Európai Bizottságot, hogy „nehéz szívvel”, de Magyarországgal szemben is megszüntesse a túlzottdeficit-eljárást. „Az önfejű Magyarországnak sem kellett sokkal drágábban finanszíroznia magát a pénzpiacokról, mint a »szófogadó Romániának«, nem tették ki az Európai Unióból, és most felkészültebben várja a közelgő viharos időket” – véli a román gazdasági elemző.
„A budapesti Viktor győzött, nem a bukaresti Victor! A cipőfényezők sosem győznek, még akkor sem, ha ragyogóra fényezik gazdáik cipőjét” – zárja cikkét Ilie Serbanescu.
Magyarország legkésőbb 2014-ben törleszti a Nemzetközi Valutaalaptól 2008-ban felvett hitelt – mondta Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter a Fidesz Magyarország jobban teljesít című rendezvénysorozatának keretében tartott előadásában.
Beismerte kudarcát az IMF
Varga Mihály ugyanitt kiemelte: három évvel ezelőtt Magyarország gazdasági szempontból a tíz legveszélyeztetettebb ország között volt, Görögországgal egy csoportban. Utóbbi kapcsán a miniszter felidézte, hogy az IMF is elismerte, nem volt megfelelő a válságkezelés Görögországban. A magyar kormány tehát helyesen döntött, amikor meghatározta, milyen feltételek mellett hajlandó tárgyalni a valutaalappal.