Schmehl János ismertette: a szőnyi vasútvonalat védő töltés visszabontásán jelenleg 206 fogvatartott dolgozik, és kedden még százan érkeznek. Az árvízi védekezést a büntetés-végrehajtás gazdasági társaságai is támogatták, Budapestre 700 kilogramm kenyeret és húszezer péksüteményt küldtek, ezt a Margitsziget védőinek osztották ki – tette hozzá a parancsnokhelyettes.
Bakondi György, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság főigazgatója elmondta, hogy 97 településen kezdődött meg az árvíz utáni helyreállítás, a munkálatok 13 településen már befejeződtek. Az ideiglenes védművek 40 százalékát már visszabontották. Hozzátette, 45 településen szükséges a fertőtlenítés, amelyet méregmesterek végeznek. A munkában 246 szakember vesz részt 80 speciális járművel.
Köszönetet mondott Orbán Viktor miniszterelnök hétfőn napirend előtti felszólalásában az árvízi védekezésben résztvevőknek.
A víz nagyjából 11 ezer hektáros területet árasztott el, ebből mintegy 7 ezer hektáron keletkezett mezőgazdasági kár. Összesen 1570 embert kellett kitelepíteni, közülük 898 már visszatérhetett az otthonába.
A helyreállításkor a közlekedési útvonalak felszabadítása az elsődleges. Eddig 107 kilométer útvonalat adtak vissza a forgalomnak. A vasúti pályákat a védekezéskor használt eszközök eltávolítása után a MÁV szakemberei átvizsgálják. Ők döntenek a közlekedés újraindításáról az érintett szakaszokon. A Komárom–Esztergom szakaszon várhatóan 25-én indulhat meg a forgalom. Czunyiné Bertalan Judit, Komárom-Esztergom megyei kormánymegbízott elmondta, hogy az esztergomi Prímás-szigetre és a pilismaróti üdülőövezetbe folyamatosan térhetnek vissza az emberek.
Tarnai Richárd megyei kormánymegbízott közlése szerint átadták a 2-es főút Dunakeszitől Budapestig tartó szakaszát, ismét lehet közlekedni a 11-es főúton Visegrád és Budapest között, illetve a 12-es főút szinte teljes Pest megyei szakaszán. Megnyitották a 1201-es utat Ipolydamásd és Letkés között, feloldották a korábbi zárást 2-es főúton Sződligetnél, s már Vácon is zavartalan a forgalom – tette hozzá a megyei védelmi bizottság elnöke.
Pécsi Norbert Sándor, a Magyar Közút szóvivője az MTI érdeklődésére elmondta, hogy a 12-es főút nagymarosi szakaszán még tisztítják, takarítják a burkolatot, de várhatóan délután végeznek a munkával. Az 51305-ös úton Szigetújfalunál is tart még a helyreállítás, itt szintén délután várható a teljes zárás feloldása – fűzte hozzá a szóvivő. A Tahitótfaluból Kisorosziba vezető út egy szakasza még mindig víz alatt áll, noha már levonult az ár. A közútkezelő szakemberei az árkok szélesítésével, illetve más módszerekkel próbálják elérni, hogy lefolyjon a víz. egyelőre nem tudni, hogy mikor nyithatják meg a Kisorosziba vezető egyetlen utat – közölte Pécsi Norbert Sándor.
Az elmúlt napokban a Duna vízjárását befolyásoló, nagy területre kiterjedő, jelentős csapadék nem volt és a jövő hét közepéig nem is várható, így a szakemberek nem számítanak újabb árhullámra a Dunán – derül ki az Országos Műszaki Irányító Törzs (OMIT) legújabb közleményéből.
Az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) legfrissebb adatai szerint hétfőn délelőtt Nagybajcsnál 466 centiméteres volt a Duna vízállása, ami csaknem 4 és fél méterrel marad el a csaknem 10 nappal ezelőtti rekordtól. Komáromban és Esztergomban is 4,5 méter környékére apadt a vízszint, szemben a 8 méter feletti rekordokkal. Budapesten legutóbb 559 centimétert mértek, ami csaknem 3 és fél méterrel alacsonyabb, mint az egy héttel ezelőtti tetőzéskor mért 891 centiméter. Pakson több 220 centimétert, Baján és Mohácsnál pedig már több mint egy métert apadt a folyó. Apad a Duna teljes horvátországi szakaszán is, de a magas vízállás miatt továbbra is rendkívüli árvízvédelmi készültség van érvényben a folyó mentén.