A kormánypárti politikus pártjának szerdai, debreceni sajtótájékoztatóján azt mondta, lakossági jelzéseket kaptak arról, hogy több társasházban az egyébként kötelező gázkészülék-felülvizsgálat ürügyén több millió forintért kicseréltették a házban lévő készülékeket, holott az nem lett volna kötelező.
Pósán László emlékeztetett arra, hogy törvény szabályozza ugyan a gázkészülékek rendszeres felülvizsgálatát, de a szakemberek által elkészített jegyzőkönyvek alapján kizárólag a megállapítható életveszély elhárításának esetén lehet szerelési munkálatok elvégeztetésére kötelezni a fogyasztót.
„Debrecenben olyan pletykák terjedtek el, hogy amit a szerelő mond, az kötelezően végrehajtandó” – mondta. Megjegyezte: „nehéz szabadulni attól a kételytől, hogy nem véletlenül születtek ezek a fajta pletykák”. Szerinte mivel kiderült, hogy a rezsicsökkentéssel kapcsolatosan bírósági út nem járható, a brüsszeli nyomás sem működött, „most élünk azzal a gyanúperrel, hogy egyéb kerülő dologról van szó. Nagyon sok szempontból ugyanis a szolgáltatók pénzügyi érdekeltsége a rendszerben tetten érhető.”
A Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság számára az idei év kiemelt témája a rezsicsökkentéssel kapcsolatos ellenőrzés. Csongrád megyében két energiaszolgáltatót bírságoltak meg hibás számlakép miatt az ellenőrök.
Az energiaszolgáltatók finoman szólva sem voltak együttműködők a rezsicsökkentés során. Az ellenállás nem szegte a kormány kedvét és további csökkentést tervez – minderről Németh Szilárdot faggatta korábban a Lánchíd Rádió.
Magyarország után Lengyelország is a rezsicsökkentés mellett tette le a voksát. A lengyel energiahivatal 3,9-4,6 százalékkal csökkentette a lakossági áram hatósági árát.
Pósán László azt kérdezte: előfordulhat-e az, hogy kartellbe tömörülnek akár szolgáltatók, akár szakemberek, akár gyártók és forgalmazók? „Fontos lenne utánanézni, hogy szolgáltatói oldalon vezető beosztású embereknek van-e esetleg érdekeltségük olyan cégekben, amelyek szereléseket és egyebeket végeznek” – hangoztatta a politikus. Felhívta a lakosság figyelmét arra, hogy a gázkészülékeket érintő rendelet csak műszaki állapotfelmérésről rendelkezik, arra hivatkozva nem lehet műszaki beavatkozás elvégeztetésére kötelezni senkit.
Papp Csaba és Czellér László debreceni fideszes önkormányzati képviselők részletesen ismertették a választókerületükből érkezett lakossági panaszokat. Elmondták, van olyan társasház, ahol 2,5 millió forintért végeztek el műszaki beavatkozást erre a rendeletre hivatkozva. Czellér László azt hangsúlyozta, hogy az ellenőrzéseken javasolt és elvégzett – egyébként sokszor nem szükséges és nem is kötelező – beavatkozások lakosság által kifizetett költsége jövedelemként „a Tigáznál csapódik le”.
Pósán László az MTI érdeklődésére elmondta, a megfelelő hatóságoknál – például a fogyasztóvédelemnél – megteszik a szükséges lépéseket az egyes esetek kivizsgálására.
A politikus nemmel felelt az MTI-nek arra a kérdésére, hogy a rezsicsökkentés miatt tisztességtelen eszközök alkalmazásával vádolják-e a Tigázt vagy más szolgáltatót. Azt azonban megjegyezte, hogy „ennek a gyanúját nem könnyű elhessegetni”, majd hozzátette, hogy „ezt bizonyítékok hiányában nem tudjuk sem megerősíteni, sem cáfolni”.
Már biztos, hogy újabb 10 százalékkal lesz olcsóbb a lakossági gáz és az áram, de a 30 százalékos mérséklést sem zárja ki Németh Lászlóné. A nemzeti fejlesztési miniszter a Magyar Nemzetnek azt mondta: az újabb rezsicsökkentésre megvan a rendszerben a fedezet. A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium május 17-i közlése szerint a kormány a kéményseprés díjának csökkentéséről is döntött, a módosítás az egy egységnyi munkaráfordításra figyelembe vehető legmagasabb, 4000 forintos összeget ötven százalékkal, 2000 forintra mérsékli.