A lassú erodálódás és a politikai vezető témák hiánya jellemezte nagy vonalakban a Jobbik elmúlt fél évét. A Századvég felmérései szerint a biztos szavazók körében a januári 17-ről júniusra 13 százalékra csökkent a radiális párt támogatóinak az aránya. Az alakulat egyre kevésbé került a média érdeklődésének a középpontjába, ami annak is volt köszönhető, hogy nagyobb utcai rendezvényt vagy akciót sem indítottak.
Ebben a félévben is folytatódott a Magyar Élet Menete nevezetű rendezvény Ózdon, Konyáron és Szarvason, majd ez is abbamaradt. A párt a földtörvény elfogadásának a napján kapcsolt radikálisabb üzemmódba, de ezzel sem sikerült megakadályozniuk a jogszabály megszavazását. A Jobbik az időközi önkormányzati választásokon csupán annak örülhetett, hogy a monorierdői polgármester-választáson az első helyen végzett a jelöltje a Gyurcsány-féle Demokratikus Koalíció és a független aspiránsok mellett.
A közvélemény-kutatások – amelyek megfelelő indikátorai egy ellenzéki párt sikerének – azt mutatják, hogy a szélsőjobboldali párt nem tudott érdemben erősödni Magyarországon – hangsúlyozta Varga Áron, a Policy Solutions elemzője. Szerinte ennek elsődleges oka az lehet, hogy a Fidesz–KDNP az elmúlt három évben kormányon rendkívül sok olyan intézkedést valósított meg, amelyek a Jobbik politikai témájaként szolgálhattak volna, kezdve a multinacionális cégek megadóztatásától és a magánnyugdíj-pénztárak államosításától az oktatáspolitikán és a médiatörvényen át egészen olyan szimbolikus ügyekig, mint az utcaátnevezések és a kultúrpolitika.
Ezek jelentősen szűkítették a Jobbik politikai mozgásterét, amelynek így főként azok a politikai ügyek (a nyílt cigányellenesség és antiszemitizmus) maradtak, amelyek csak a valóban szélsőséges szavazók megszólításához elegendők – tette hozzá. Varga szerint kérdés, hogy a Jobbik által felvetett új, a fenti sémába nem illeszthető politikai ügyek – a devizahitelesek helyzete és a földtörvény – elegendő muníciót szolgáltatnak-e ahhoz, hogy ez a trend megváltozzon.