Városrehabilitációra 8,8 milliárd, telephelyfejlesztésre 4,8 milliárd, önkormányzati utak fejlesztésére 3 milliárd forintot fordíthatnak a nyertes pályázók – tette hozzá. Tájékoztatása szerint a régióhoz tartozó három megyében – Hajdú-Biharban, Jász-Nagykun-Szolnokban és Szabolcs-Szatmár-Beregben – 25 várost érint a városrehabilitációs támogatás. A szociális városrehabilitációs pályázatok esetében kilenc város 3,4 milliárd forint támogatást kap, míg a funkcióbővítő városrehabilitáció esetében tizenhat város kap 5,4 milliárd forint uniós forrást.
A szociális típusú városrehabilitáció alapvető célja a városok leromlott vagy leszakadó városrészei hanyatlási folyamatainak megállítása és megfordítása. A rehabilitáció célja, hogy a helyi, hátrányos helyzetű lakosság életminősége és esélyei javuljanak, az épített környezet minőségi változáson menjen át. A funkcióbővítő konstrukció célja, hogy mind a helyi és a vonzáskörzetben élő lakosság, mind pedig a befektetők, turisták számára vonzó szolgáltató városközpontok alakuljanak ki, amelyek megfelelő szintű gazdasági, kulturális, közösségi, turisztikai szolgáltatásokat képesek biztosítani úgy, hogy hozzájárulnak a munkahelyek bővüléséhez. A mostani fejlesztésekkel a közigazgatási ügyeket is közelebb hozzák az emberekhez járásközpontok, kormányablakok kialakításával. Ennek köszönhetően három új járási székhelyet hoznak létre Újfehértón, Nagykállón és Nyíradonyban, s két új kormányablakot is kialakítanak Hajdúböszörményben és Nyírbátorban – ismertette a részleteket Mező Ferenc.
Elmondta azt is, hogy a 90 nyertes pályázó után 73 vállalkozás nyert forrást telephelyfejlesztésre, összesen 4,8 milliárd forint összegben, míg 12 pályázó önkormányzati utak felújítására fordíthat összesen 3 milliárd forintot a régióban. Bodó Sándor (Fidesz), a hajdú-bihari közgyűlés elnöke arról számolt be, hogy a funkcióbővítő városrehabilitáció keretében Hajdú-Bihar megyében hat város – Hajdúböszörmény, Hajdúhadház, Püspökladány, Hajdúnánás, Nyíradony, Berettyóújfalu – kap több mint 2 milliárd forint uniós forrást, míg a szociális célú városrehabilitáció keretében két város – Hajdúhadház és Hajdúböszörmény – kap közel 800 millió forintot. Önkormányzati utak Hajdúböszörményben, Hajdúszoboszlón, Mikepércsen, Balmazújvárosban, Nyíradonyban és Nyírbátorban újulhatnak meg Hajdú-Biharban a pluszforrásokból – fűzte hozzá Bodó Sándor.