Bajnaiék munkahelyek tízezreit veszélyeztetik

Munkahelyek tízezreinek a megszűnését, gazdasági visszaesést, gyorsuló inflációt és teljes politikai instabilitást hozhat Bajnaiék azon terve, hogy ha nem szereznek kétharmadot 2014-ben, akkor rögtön előre hozott választást fognak kiírni.

Kovács András
2013. 09. 20. 9:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Ha nem lesz kétharmad, akkor ( ) olyan ajánlatot fogunk tenni a friss ellenzéknek, amit az nem tud visszautasítani” – mondta még szeptember 12-én Bajnai Gordon, az Együtt–PM vezére, majd társelnöke, Szigetvári Viktor szeptember 16-án az ATV stúdiójában fejtette ki, hogy „ha ezt a visszautasíthatatlan ajánlatot nem fogadják el a jelenlegi kormánypártok, akkor egy előre hozott választáson próbálnak alkotmányozó többséget szerezni”. Többet egyelőre nem lehet tudni a magukat korszakváltóknak nevezők terveiről, de érdemes mérlegre tenni, milyen veszélyeket rejt magában ez az elképzelés.

A 2007-ben kezdődő gazdasági világválságban az egyik legfontosabb tényező, hogy a pénzügyi viharok közepette egy adott ország rendelkezik-e stabil kormánytöbbséggel, vagy sem. Németország, Franciaország, Nagy-Britannia és többek között Lengyelország is stabil kormány regnálása alatt nézett szembe a krízissel, míg Spanyolország, Olaszország, Portugália és Görögország kisebbségi, vagy éppen belső harcoktól zilált kabinetek uralma idején szembesült a viharral. Az eredményeket látjuk mindkét esetben, ráadásul a dél-európai országok egy részében pont olyan előre hozott választásokra került sor, amit Bajnaiék most vizionáltak.

Önmagában is elképesztően hangzik, hogy egy választást megnyert politikai erő pár hónapon belül újból a választók felhatalmazását kérje, de ez egyben Magyarország számára is óriási veszélyeket rejt magában. Hazánk többek között annak köszönheti, hogy nem került Görögország sorsára 2010-ben, hogy a Fidesz–KDNP kétharmados, és így roppant stabil felhatalmazást kapott az irányításra a legutóbbi parlamenti választáson. A kormányválságok elmaradása lehetővé tette, hogy határozott lépésekkel elkerüljük a gazdasági csődöt, és mostanra a túlzottdeficit-eljárásból való kikerüléssel egyre nagyobb lesz a jobbközép kormány mozgástere.

Ezzel szemben Gyurcsány Ferenc egykori kampányfőnökének és miniszterének ötlete 2014 nyarán gyakorlatilag káoszba taszítaná Magyarországot. A folyamatos politikai instabilitás minden bizonnyal először a forint árfolyamát döntené be, majd az állampapír-piaci hozamok emelkedésével növekednének a költségvetés terhei. Az előre hozott választások emlegetése a külföldi befektetők körében sem váltana ki osztatlan örömet, ami munkahelyek megszüntetését és a foglalkoztatottság csökkenését hozná. Ráadásul az előre hozott választások gyakorisága meghonosítaná az olasz politikai szisztémát Magyarországon. Mint ismert, a dél-európai államnak 1945 óta 62 kormánya volt.

A hazai baloldalnak egyébként már van tapasztalata arról, hogy mit jelent egy átmeneti, kormányzásképtelen helyzet. Mint ismert, az MSZP–SZDSZ-koalíció 2008-as felbomlása, majd Gyurcsány kisebbségi vergődése hozzájárult ahhoz, hogy a gazdasági világválság kihívásaira semmilyen választ nem tudtak adni, és csak az IMF segítsége mentette meg az összeomlástól Magyarországot. Érdekes, hogy akkor a baloldal kézzel-lábbal tiltakozott az előre hozott voksolás ellen, amikor pedig háttérországuk prominens szereplői is ezt szorgalmazták.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.