Hagyó-per: vezetői döntésről beszélt a tanú

A szentendrei HÉV utastájékoztató rendszerének kiépítéséről kérdezték a korábbi főosztályvezetőt.

WL
2013. 10. 08. 19:19
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A BKV Zrt.-nél a beruházási főosztályt vezette 2007 júliusáig a tanú, akit a CC Soft Kft. által 118 millió forintért elkészített utastájékoztató rendszer kiépítéséről kérdeztek. Elmondta: három céget akartak meghívni a komoly szakértelmet igénylő, a vonatok hiteles menetidejéről is pontos információt adó utastájékoztató elkészítésére, de ezek között nem szerepelt a CC Soft. Emlékezete szerint Balogh Zsolt negyedrendű vádlott – későbbi megbízott vezérigazgató, aki akkor még a tanú beosztottja volt – javasolta a kft.-t.

A tanú kérdésre válaszolva elmondta: a CC Softnak tudnia kellett, hogy milyen adatokat kell ahhoz kapnia és kitől, hogy valós idejű utastájékoztatási rendszert tudjon kiépíteni, és erről a pályázat beadása előtt kellett meggyőződnie. A cég azonban úgy adott ajánlatot, hogy előtte nem tisztázta, „mit kell megcsinálni”, ezért „megkérdőjelezhető, hogy mire adott ajánlatot” – fűzte hozzá.

Véleménye szerint ennek ellenére a CC Soft Kft. ajánlatát kellett elfogadni, mert az vállalta a legolcsóbban és a legrövidebb határidőre a rendszer kiépítését. Hozzátette, hogy bár a kft.-nek nem volt rendben a referenciája – a nem vasúti területen szerzett tudása nem volt elegendő –, a munkába bevont egy német vagy osztrák céget, így már kielégítőnek tűnt a referencia. A tanú szerint nem a pályázatokat elbíráló bizottság döntött a nyertesről, hanem „vezetői döntés” született.

A bíróság előtt korábban meghallgatott igazságügyi szakértő házilagos barkácsolásnak nevezte a szentendrei HÉV Batthyány tér és Békásmegyer közötti állomásain 118 millió forintért kiépített utastájékoztató rendszer egyes elemeit.

A vádirat szerint a cég 85 millió forintos ajánlattal nyerte el a közbeszerzést, az összeget később nettó 99 millió forintra emelték. A műszaki átadás-átvételi eljárást 2007. november 30-án lefolytatták, de eredményes próbaüzem a mai napig nem zárult le.

A vádirat kitér arra, hogy Balogh Zsolt megbízott vezérigazgató a teljesítésigazolást nem akarta aláírni, ezért Hagyó Miklós elsőrendű vádlott behívatta hivatalába, és utasította, hogy intézkedjen, a kifizetés még karácsony előtt történjen meg.

A főügyészség szerint a Hagyó Miklós vezetésével működő bűnszervezet 2008 augusztusáig megközelítőleg 1,5 milliárd forint vagyoni hátrányt okozott a BKV-nak. A bizonyítási eljárás október 10-én tanúkihallgatással folytatódik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.