A napirend a jövő évi adótörvények általános vitájával kezdődik, a képviselőknek összesen hat óra áll rendelkezésükre a kormány indítványának értékelésére. A kabinet javaslata szerint 2014-től kiterjesztenék a családi adókedvezményt, tovább segítenék az első lakáshoz jutást és megtartanák a bankadót.
Pankucsi Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) adóügyekért felelős helyettes államtitkára az adótörvények kapcsán korábban azt nyilatkozta: lezárult a radikális átalakítások kora, a stabilitás és a kiszámíthatóság pillérein nyugszik a jövő évi adótörvény-javaslat.
A családi adókedvezménynek a járulékokra vonatkozó kiterjesztésével kapcsolatban az adószakértő is egyetértett azzal, hogy az javítja az alacsony jövedelmű családok helyzetét. Közben elkészült egy kalkulátor is, mellyel könnyen kiszámítható a családi adókedvezmény mértéke annak 2014. januári kiszélesítése után.
Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője ennek kapcsán azt emelte ki, hogy 2014 a kis keresetű családok adócsökkentésének éve lesz.
Második, egyben utolsó napirendi pontként a jövő évi költségvetés tárgyalása folytatódhat szintén hatórás időkeretben a parlamentben. A büdzsé múlt csütörtökön kezdődött, összesen 30 órás időkeretű általános vitája szerdán érhet véget egy újabb, négyórás vitával.
A kormány költségvetési javaslata 2 százalék körüli GDP-növekedéssel, GDP-arányosan 2,9 százalékos államháztartási hiánnyal és 2,4 százalékos inflációval számol. A kabinet várakozása szerint a fogyasztás 1,9 százalékkal, a reálkereset 2 százalékkal nőhet jövőre, míg az államadósság a GDP 76,9 százalékára csökken az idén év végén várható 77,4 százalékról.
A jövő évi költségvetési javaslat arra ad garanciát, amire a szocialisták soha nem tudtak garanciát adni: több pénz marad a családok zsebében, többen dolgozhatnak, és az ország talpra áll – hangsúlyozta a Fidesz. Közleményükben azt is kiemelték: a kormányváltás óta Magyarország a saját lábára állt, „az utolsó fillérig visszafizette a szocialisták által felvett IMF-hitelt”, 2014 már a negyedik év lesz, amikor a 3 százalék alatt tartják a költségvetési hiányt. Magyarország kilépett a gazdasági recesszióból és tartós gazdasági növekedési pályára állt, csökkenő pályán van az államadósság, és 21 éves történelmi csúcson van a foglalkoztatás – írják.
Rogán Antal Fidesz-frakcióvezető szerint hat és fél millió embert érint a pénzügyi rezsicsökkentés azon lépése, amellyel a havi első két készpénzfelvételt ingyenessé tennék. A politikus hétfőn este a parlamentben, a törvényjavaslat expozéjában azt mondta, meggyőződése, hogy az elmúlt hónapokban a bankok nagyobb mértékben emelték a költségeket, mint azt az adótartalom indokolta volna, és volt, hogy a fizetés felvételekor 1500-2000 forintot is ki kellett fizetni. Ez a lépés a frakcióvezető szerint kiszámíthatatlanná tette a banki költségeket az ügyfeleknek.
Hatékonyabbá válik a zsebszerződések elleni fellépés, módosult a hegyközségi törvény és több, az új Ptk.-hoz kapcsolódó jogszabály. Bővebben >>>