Nőkongresszust rendeztek Budapesten

Eve Ensler, az Egymilliárd nő ébredése mozgalom létrehozója: Örülök, hogy elhívtak, és egy kis olajat önthetek a tűzre.

Győr Ágnes
2013. 11. 12. 6:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Első alkalommal rendeztek a rendszerváltás óta Magyarországon nőkongresszust. A Budapest Kongresszusi Központban megtartott tegnapi eseményt a Magyar Női Érdekvédelmi Szövetség (Női Érdek) hívta életre. Noha előzetesen nyolcszázan regisztráltak, végül csak a jelentkezők fele jött el a rendezvényre. Hogy nagyobbnak tűnjön a tömeg, a szervezők arra kérték a vendégeket, ahelyett, hogy szétszóródnak a teremben, igyekezzenek lehetőleg egy szektorba ülni a nagyobb érdeklődés látszatát keltve. Estére azért növekedett a létszám.

Az eseményen minden korosztály képviseltette magát, már a regisztráció alatti nagy összeborulásokból lehetett érzékelni – mint a nőügyekkel foglakozó számtalan eseményen –, itt is nagyrészt az egymást igen jól ismerő társaság képviseltette magát. A rendezvény célja – a szervezők megfogalmazása szerint – az volt, hogy a nők és férfiak társadalmi egyenlőségét és a női jogokat a közbeszéd részévé tegye, különös tekintettel a 2014-es országgyűlési, európai parlamenti (EP-) és önkormányzati választásokra. A reggeli kezdés előtt volt egyfajta csodaváró hangulat, ami azt sugallta, hogy új fejezetéhez érkezett hazánkban a nőmozgalom. Mindez annak ellenére, hogy a szervezők között nagyrészt ugyanazok a nevek és intézmények szerepeltek, akik, amelyek Magyarországon a nőmozgalmat rendszerint igyekeznek kisajátítani.

A rendezvény elején Danuta Hübner európai parlamenti képviselő és a lengyel női árnyékkormány miniszterelnöke üdvözölte videoüzenetben a magyar kezdeményezést, és emlékeztetett a közelgő EP-választások fontosságára. Mészáros Márta filmrendező előadásában arról beszélt, milyen nehéz volt magát női filmrendezőként itthon elismertetni, s rámutatott, ő maga mindig is kicsit passzívnak tartotta a magyar nőket.

A rendezvény azonban nem tőle és nem is Bombera Krisztina mézes-mázos konferálásaitól telt meg élettel, hanem azzal, hogy Eve Ensler, az Egymilliárd nő ébredése nevű mozgalom szülőanyja odalépett a mikrofonhoz. Az író, aktivista – aki 1996-ban megírta a nagy hatású, időközben több mint 48 nyelvre lefordított és 140 országban bemutatott A vaginamonológokat – felidézte, milyen érzés volt, amikor a mű nyomán egymás után jelentkeztek nála a nők, hogy elmeséljék történetüket, amelyek többsége a szexuális erőszakról, elnyomásról szólt. Ebből született meg a Valentin, vagina és erőszak (violance) szavakat felidéző nők elleni erőszak létét hirdető V-Day kezdeményezés több mint 15 éve, majd ebből alakult ki a tavaly életre hívott mozgalom. Ez utóbbihoz, amely világszerte arra szólítja fel a bántalmazások áldozatait és azokat, akik szeretik őket, hogy tánccal tiltakozzanak az igazságtalanság ellen. Az Egymilliárd nő ébredése mozgalomhoz Magyarország is csatlakozott, nálunk azonban a helyi szervezésen keresztül eltűnt belőle a hév és az életszerűség, s maradtak a liberális oldal lecsupaszított paneljei.

Eve Ensler – aki gyermekként saját édesapja által vált a szexuális erőszak áldozatává – arról beszélt, hogy soha nem járt még olyan országban, ahol ne lett volna szükség nőkonferenciára. Miután levetítették a mozgalom hatásáról készült filmet, a szervezők a jelenlevőket arra kérték, a színpadon csatlakozzanak a tánchoz, s ezzel nagyjából be is fejeződött a rendezvény emelkedett hangulatú része. A felfűtött tömegben Lamperth Mónika szocialista képviselőt is láttuk.

A Magyar Nemzetnek Ensler elmondta: a mozgalmat nem lehet kisajátítani, egy emberhez vagy egy csoporthoz kötni. A nők elleni erőszak szerinte a környezet elleni, gazdasági alapon elkövetett erőszakot is magába foglalja. – Ha meg akarjuk akadályozni a nők elleni erőszakot, meg kell változtatnunk a körülményeket, amelyekben a nők élnek – hangsúlyozta. Ensler szerint Európában és az Egyesült Államokban az a téveszme él, hogy már lezajlott a női liberalizáció. Ez azonban – hangsúlyozta – tévedés, hiszen nincs egyenlőség a nemek közt sem a keresetek, sem a döntéshozatalban való részvétel tekintetben, s a nők elleni erőszak is irányíthatatlanná vált. Az, hogy Magyarországon most először rendeztek ilyen konferenciát, éppen annak a jele, hogy a jövőben több ilyen eseményt kell szervezni. – Örülök, hogy elhívtak, és egy kis olajat önthetek a tűzre – mondta Ensler.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.