Szili a káderbaloldaltól óv

Újra felbukkannak az MSZP–SZDSZ-koalíció egykori belső problémái.

Bákonyi Ádám
2013. 11. 06. 4:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem lehet egyszerre azt mondani, hogy munkát, kenyeret adok, miközben olyanokkal szövetkezem, akik a bankok és a multik adóztatása helyett alkukat kötnének velük, azaz újra egy neoliberális gazdaságpolitikát vezetnének be – vélekedik az MSZP és az Együtt–PM szövetségéről Szili Katalin. A volt szocialista házelnök Bákonyi Ádámnak, a Magyar Nemzet munkatársának adott interjújában leszögezte, hogy egyik ellenzéki párttal sem kötnek választási szövetséget.

Miért volt szükség új párt alapítására a Szociális Unió mellett?
– Az unió csak egyik alkotója a Közösség a Társadalmi Igazságosságért pártnak. Ez egy programszövetség, amelyet parlamenten kívüli politikai pártok, civil szervezetek és magánszemélyek alapítottak. Mindenki hozta a maga szervezeti intelligenciáját, hálózatát azért, hogy sikerrel álljunk a startvonalhoz. Jelöltjeink készen állnak. Alternatívát szeretnénk kínálni ebben a kétpólusúvá vált politikai világban, ahol az egyik oldal azt hangsúlyozza, hogy mindenki álljon össze a jelenlegi kormánnyal szemben, de nem mondják meg, milyen program alapján. Ehhez képest mi politikai ideológia helyett egy programalapú kooperációt valósítunk meg, amelynek két megkerülhetetlen pillére van. Az egyik a szociális elkötelezettség, a másik pedig a nemzeti elhivatottság. Azoknak akarunk mankót adni, akik egyik napról a másikra élnek, a megélhetési gondok határozzák meg az életüket. Konkrét szakpolitikai javaslataink vannak, alkotmánytervezetünk például tartalmazza a modern kétkamarás parlament létrehozását, gazdaságpolitikai programunkban pedig a többi közt a privatizációs szerződések teljesítésének felülvizsgálata, az évi 700 ezer forint alatti keresetűek adómentesítése, a munkabérek teljesítményhez igazítása is szerepel.

Hány szervezet alkotja a pártot?
– Folyamatosan, napról napra bővül a csatlakozók és támogatók száma, jelenleg közel húsz szervezetről beszélhetünk. A teljesség igénye nélkül: a Centrum Párt, a Szociális Fórum, a Magyar Régiók Egyesülete, a Magyar Autonóm Párt és számos parlamenten kívüli politikai erő, a Vállalkozók Érdekvédelmi Szövetsége, a Feltétel Nélküli Alapjövedelem Egyesület.

Kik a közismert magánszemélyek?
– Annyit mondhatok, hogy olyan új, fiatal arcokról van szó, akik már dolgoztak, van tapasztalatuk ezen a területen.

Nemrég úgy nyilatkozott, hogy a jelenlegi baloldali pártok valójában nem baloldaliak. Ezt mire alapozza?
– A magukat baloldalinak nevező pártok, beleértve az MSZP-t, alapvetően mindig is neoliberális gazdaságpolitikát folytattak, ez az oka a Fidesz–KDNP 2010-es kétharmados győzelmének. Ugyanakkor a másik oldal olyan lépéseket is tesz, amelyek inkább tekinthetők baloldalinak. Ilyen a bankok, a multinacionális cégek megadóztatása vagy éppen a rezsicsökkentés. Ebben a tekintetben Magyarországon a jobb- és baloldaliság a hagyományos módon nem értelmezhető.

Az ellenzéki oldalon jelenleg az MSZP és az EgyüttPM-szövetség tartja magát a legesélyesebbnek a kormányváltásra. Mi a véleménye e szövetségről, illetve a szereplőiről? Egyetért azzal, hogy Bajnai Gordonnal a választók által a közéletből kiebrudalt egykori SZDSZ és annak neoliberális gazdaságpolitikája reinkarnálódik?
– Ebben a kérdésben nagyon fontos kiindulópont, hogy az MSZP–SZDSZ-koalíció nélkül a Fidesznek ma nem lenne kétharmada. Ízlésem ellen való ezt emlegetni, de 2009. július 4-én azért köszöntem le a házelnöki posztról, mert az MSZP kongresszusán hiába javasoltam, hogy forduljunk balra, és tegyük meg azokat a lépéseket, amelyek egy korszak lezárását követően minimalizálják egy súlyos vereség esélyét. Mivel ez nem történt meg, a Fidesz megteheti és meg is teszi azokat az átalakításokat, amelyeket a kétharmad biztosít számára. Ma az önmagukat legerősebbnek nevező ellenzéki politikai erők nem adnak világos álláspontot, programot, csak azt, hogy Orbán Viktornak mennie kell. Ez – szójátékkal élve – több mint kevés. Egy felelős politikai erőnek viszont meg kell mondania, milyen világot kínál a választóknak, ebben nem lehet maszatolni, oldalazni.

Bákonyi Ádám

A teljes interjút a Magyar Nemzet szerdai számában olvashatja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.