Eltűnt az Összefogás, kiderült, hogy mi van helyette

Új nevet akartak maguknak, a Kormányváltás az új szlogen.

NT
2014. 03. 06. 12:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Fodor Gábor, a Liberálisok elnöke csütörtökön a köztévében azzal kapcsolatban, hogy a választási íven 30. helyre sorsolt Összefogást megelőzi az Együtt 2014 párt, illetve az Összefogás Párt is, azt mondta, korrigálni fognak a nevükön, úgy, hogy ne legyen összekeverhető. A Népszabadság netes változatának Fodor meg is erősítette, hogy a balliberális összeborulók új néven futhatnak majd ezentúl, de arról, hogy az konkrétan mi lesz, nem nyilatkozott.

Molnár Zsolt, az MSZP szóvivője az ATV-nek csütörtökön azt mondta, hogy lecserélik nevüket az ellenzéki összeborulók, mivel „nem érdemes olyan szlogent használni a kampány finisében, amely egy másik párt neve, így a szavazáskor akár megtévesztő is lehet”. Molnár arról tájékoztatott, a Kormányváltás lesz az új szlogen.

Ezt közölte az Origóval a pártszövetség több politikusa is, úgy fogalmaztak: „a baloldali pártok politikusaitól mostantól aligha hallhatjuk majd azt a szót, hogy Összefogás, a nevet lecserélik”.

Új szakaszába lép az MSZP, az Együtt, a Demokratikus Koalíció, a Párbeszéd Magyarországért és a Magyar Liberális Párt kampánya – közölték az együttműködésben részt vevő pártok csütörtöki közleményükben, hangsúlyozva: nem a név, hanem a kampány üzenete változik. Csak „a választóktól kapott elnevezés volt az összefogás” – hangsúlyozták.

Az MTI úgy értesült, a baloldali összefogás a választásokig szavazólapmintákat küld ki a háztartásokba, és plakátjain, rendezvényein is hangsúlyozni fogja, hogy közös listája a szavazólap végén lesz megtalálható. (Az országos listát állító pártok száma várhatóan hétfőn dől el véglegesen, ekkortól lehet megtudni, hogy hányas sorszámmal szerepelnek a szavazólapon.)

Már változtattak: ha megnézzük a Magyar Szocialista Párt Facebook-oldalát, jól látszik, hogy eltűnt az Összefogás-logó, a fejlécen csak a március 15-ei ünnepségükre invitál a párt.

Ugyanez a helyzet az Együtt 2014-nél is, azonban a Demokratikus Koalíció közösségi oldalán fel van tüntetve, hogy Összefogás 2014.

A Gyurcsány-koalíció tagjai hosszas keresgélés után januárban jelentették be, hogy Összefogás néven népszerűsítik majd az MSZP, az Együtt–PM, a DK és a Liberálisok közös listáját. A névválasztás miatt azonban a volt monoki polgármester, Szepessy Zsolt vezette, 2009-ben bejegyzett Összefogás Párt tiltakozni kezdett.

Nyílt levelet írtak, amiért a balliberális választási szövetség „lenyúlta” az Összefogás elnevezést. „Ezzel az elnevezéssel bárkit meg tudnak téveszteni ebben az országban, elsősorban azokat, akik ránk, az Összefogás Pártra kívánnak szavazni. Azért veszélyes ez a gyakorlat, mert ellentmond mindenféle demokratikus gyakorlatnak. Egy nagy párt nem teheti meg, hogy egy picinek csak úgy ellopja a nevét” – mondta a Hír TV-nek Szepessy Zsolt.

Később feljelentést tett az Összefogás Párt elnöke névlopás miatt a Mesterházy–Bajnai–Gyurcsány-trió összeborulása ellen név-, szlogen- és védjegylopás, valamint ezekkel összefüggő választási csalás miatt. Szepessy Zsolt pártelnök személyesen ment el a Legfőbb Ügyészségre.

Mint már ismert, a Fővárosi Főügyészség bűncselekmény hiányában elutasította a feljelentést. Az MTI érdeklődésére azt közölték: „az iparjogvédelmi jogok megsértésének vétsége és más bűncselekmények miatt az Összefogás Párt elnöke által tett feljelentést a Fővárosi Főügyészség – mivel a feljelentett cselekmény nem bűncselekmény – elutasította”. Közölték: a feljelentés elutasításának indokait az erről szóló határozatban fejtette ki részletesen.

Műbalhé – reagált a Demokratikus Koalíció színeiben induló Kuncze Gábor a történetre; az Összefogás azért lett az egyesült baloldal szlogenje, mert október 23-án ezt a szót skandálta a tömeg a Műegyetem előtt. „Még senki nem mondta egy kovácsnak, aki ottan az üllőn veri a vasat, hogy hagyja abba a tevékenységét, mert engem Kovács Lajosnak hívnak, mit képzel maga? Hát mekkora hülyeség ez már megint?” – fogalmazott az SZDSZ volt elnöke.

A miniszterelnök-jelöltnek Mesterházy Attilát választó balliberálisok már korábban is falba ütköztek a nevük miatt, ugyanis az MSZP–Együtt–PM–DK–MLP „Összefogás Pécsért, Baranyáért” szlogent használta a közösségi oldalon. A Nemzeti Választási Bizottság erről egyhangúlag úgy határozott, hogy a választópolgárok megtévesztésére alkalmas, és eltiltotta az öt pártot a további jogsértéstől.

Érdekesség, hogy a 2010-es választások előtt több MSZP-s politikusnak is sikerült az LMP színeit és szlogenjeit megidéznie. Mint az MNO arról beszámolt, Molnár Gyula, Újbuda szocialista polgármestere olyan szórólapokat nyomtatott, amelyen nem szerepelt semmilyen formában, utalás szintjén sem az őt indító párt neve, viszont megjelent rajta a Lehet Más a Politika szlogenje.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.