A Gyurcsány-koalíció tagjai hosszas keresgélés után múlt héten jelentették be, hogy Összefogás néven népszerűsítik majd az MSZP, az Együtt–PM, a DK és a Liberálisok közös listáját. A névválasztás miatt azonban a volt monoki polgármester, Szepessy Zsolt vezette, 2009-ben bejegyzett Összefogás Párt tiltakozik.
Molnár Csaba, az önmagát az összefogás pártjaként meghatározó Demokratikus Koalíció alelnöke azt mondta: ők szlogenként használják az összefogás szót, nem pedig névként. A politikus azt sem zárta ki, hogy a szórólapjaikra is ráírják majd. „Szórólapokon mind az öt pártnak a logója fog szerepelni a mostani tervek szerint, és hát különböző szlogeneket fogunk majd használni, lehet, hogy valamelyiken az összefogás szlogent is fogjuk használni” – mondta Molnár Csaba, a DK alelnöke.
Az MSZP még a kedden késő délután kiadott közleményében is nagy kezdőbetűvel írta az Összefogás szót, tehát ahogy a neveket szokták. A párt honlapján az olvasható, hogy Mesterházy Attila, a nagy ö-vel írt Összefogás miniszterelnök-jelöltje január 28-án hivatalos megbeszélést folytatott több, a leszbikus, meleg, biszexuális, transznemű és queer közösséghez tartozók jogait védő és érdekeit képviselő szervezettel – írja a Híradó.hu.
Szerda reggel aztán Szigetvári Viktor, az Együtt–PM Szövetség társelnöke volt az ATV reggeli műsorának vendége. „Egy dolgot tettünk: Szepessy úr alapított egy pártot, amit ő elnevezett Összefogásnak, mi pedig egy olyan szövetség vagyunk, amit a választók neveztek el Összefogásnak, hiszen a választási rendszer kikényszeríti ezt a dolgot” – mondta. Hozzátette: „soha, semmilyen módon, jogi dokumentumon ezt használni nem fogjuk, a plakátjainkon természetesen ott lesz.”
Jogi aggályokat vet föl, ha egy már létező pártéval megegyező néven jön létre, működik, kampányol egy másik politikai formáció – ezt már ifjabb Lomnici Zoltán alkotmányjogász nyilatkozta a Magyar Nemzetnek szerdán. A megtévesztés akkor is megvalósul – tette hozzá a szakértő –, ha csupán szlogenként, a választási kampányban, reklámokban, netán hirdetőtáblákon használják egy másik párt nevét, és a szavazólapokon nem.
Ifjabb Lomnici Zoltán példaként említette, hogy 2009-ben a pécsi időközi polgármester-választás kapcsán a Baranya Megyei Bíróság jogerősen eltiltotta Szili Katalint attól, hogy „az összefogás jelöltje” kifejezést használja, ugyanis azon a választáson az Összefogás Pécsért Egyesület nem Szilit, hanem Páva Zsoltot, a Fidesz jelöltjét támogatta. A bíróság annak ellenére mondta ki a jogsértést, hogy Szili Katalin plakátjain az „összefogás” kis kezdőbetűvel szerepelt.
Ismert, az Összefogás Párt hétfőn nyílt levélben tiltakozott, amiért a balliberális választási szövetség „lenyúlta” az összefogás elnevezést. „Ezzel az elnevezéssel bárkit meg tudnak téveszteni ebben az országban. Elsősorban azokat, akik ránk, az Összefogás Pártra kívánnak szavazni. Azért veszélyes ez a gyakorlat, mert ellentmond mindenféle demokratikus gyakorlatnak. Egy nagy párt nem teheti meg, hogy egy picinek csak úgy ellopja a nevét” – mondta a Hír TV-nek Szepessy Zsolt.
Kedden újabb közleményt adott ki az Összefogás Párt, mint írták: „Azok a politikusok, akik jobb híján egymásba gabalyodtak, a nevünket is el akarják lopni. Nem volt elég nekik, hogy a bankáraikkal ellopták az emberek pénzét, házát, autóit, egészségét, jövőjét, most még a nevünk is kellene.”
Az Összefogás Párt vezetője azt is kilátásba helyezte: ha a baloldal záros határidőn belül nem oldja meg a névazonosság problémáját, a választási bizottsághoz és az ügyészséghez fordul, továbbá tüntetéseket szervez a pártok székházai elé.
Érdekesség, hogy a 2010-es választások előtt több MSZP-s politikusnak is sikerült az LMP színeit és szlogenjeit megidézni. Mint az MNO arról beszámolt, Molnár Gyula, Újbuda akkori szocialista polgármestere olyan szórólapokat nyomtatott, amelyen nem szerepelt semmilyen formában, utalás szintjén sem az őt indító párt neve. Viszont megjelent rajta a Lehet Más a Politika szlogenje.