A tavalyinál is nagyobb árvízre kell készülni

Magyarország komoly lépéseket tett a Duna-stratégia keretében az árvízvédelemben.

PR
2014. 04. 01. 19:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Medgyesy Balázs rámutatott: nemcsak a magyar árvízvédelmi szervezetnek kell azonban felkészülnie a magasabb szintű védekezésre, hanem a teljes vízgyűjtő területen, annak határon belüli és határon túli részein is koordinált együttműködésre lehet szükség. Nem véletlenül vállalt jelentős felelősséget Magyarország az unió Duna-stratégiájának keretében az árvízvédelem koordinálásában a vízgyűjtő mind a 14 országát illetően – emlékeztetett Medgyesy Balázs, aki úgy vélte, ezért is ülésezik az unió árvízvédelmi munkacsoportja a magyar fővárosban.

A kormánybiztos utalt arra, hogy Magyarország a múlt évben megtartott budapesti Víz Világtalálkozón is bizonyította az árvízvédelmi elkötelezettségét a nemzetközi és uniós együttműködés területén. Hozzátette, Magyarország komoly lépéseket tett a Duna-stratégia keretében az árvízvédelemben, mivel fontos számára az emberek biztonsága.

Kifejtette, a lépések eredményei már látszanak, ugyanis több közös árvízvédelmi kockázati terv is készült a teljes Duna-szakaszra. Emellett Magyarország és Ukrajna részvételével közös árvízvédelmi program kezdődött a Felső-Tiszán, s elindult a magyar vízügyi és katasztrófavédelmi szervezet részvételével az a teljes körű árvízvédelmi felülvizsgálati program a Duna-régióban, ami az árvízi előrejelzéstől a védelemtervezésen át az árvízi mentésig, a polgári védelem munkájának összehangolásáig, a kölcsönös segítségnyújtásig terjed.

Láng István, az Országos Vízügyi Főigazgatóság műszaki főigazgató-helyettese az tartotta fontosnak elmondani, hogy Magyarország az elsők között készítette el az árvízi kockázati és veszélytérképeket az Európai Unióban. Ez több mint száz egy- és kétdimenziós modell futtatásának az eredménye, s 84 térkép elkészítését jelentette – hívta fel a figyelmet.

Közölte, így európai szinten váltak összehasonlíthatóvá a kockázatok és a veszélyek. Ezzel lehetővé vált azoknak a helyeknek a meghatározása, ahol leginkább szükség van az árvízvédelmi beruházásokra az unió országaiban. Mindez Magyarország számára fontos, mivel árvízi kitettsége lényegesen nagyobb a legtöbb uniós országénál – emlékeztetett a főigazgató-helyettes.

Az MTI kérdésére elmondta, Magyarországon mintegy 4200 kilométer elsőrendű védvonal van, amelynek fejlesztésére egy uniós költségvetési ciklusban mintegy 200-300 milliárd forint jut. Ioannis Kavvadas, az Európai Bizottság árvízi munkacsoportjának vezetője az MTI kérdésére közölte: az árvízi védekezést az uniós országok saját prioritásaik alapján végzik, de fontos az együttműködés kiszélesítése. Ezt szolgálja az EU árvízvédelmi irányelve – fűzte hozzá.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.