Adócsalással vádolták Welszt

Nem fizetett meg 750 millió forintnyi adót. 2012-ben emeltek vádat ellene, hétfőn lett volna tárgyalás az ügyben.

BL
2014. 04. 29. 13:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mint arról az Index keddi cikkében beszámolt, a vádirat szerint 2003-ban Welsz 12 millió dollárért eladta egy Bissau-Guineában bejegyzett cégben 1998-ban 164 ezer dollárért vásárolt üzletrészét. Ám az eladás után csak Bissau-Guineában fizetett adót, Magyarországon nem, pedig több mint 546 millió forintot be kellett volna fizetnie a magyar adóhivatalnak.

További nagy tétel, hogy Welsz 2004-ben – a bissau-guineai adatok szerint – több mint 6 millió dollárt keresett. 2004-ben és 2005-ben 1,7 millió dollárt ugyan befizetett Bissau-Guineának, de a magyar adóhatóságnak semmit. Csak 2004-ben több mint 163 millió forint adót kellett volna befizetnie idehaza – írja az Index a vádirat alapján. Ezek mellett 2004-ben hétmillió forintért vett egy érdi ingatlant, amit 2005-ben 30 millió forintért eladott, adót azonban sehol sem fizetett utána. Bissau-Guineai földeket is eladott 2006-ban, ezek után sem adózott.

A magyar hatóságok már a Gyurcsány-kormány alatt is felfigyelhettek volna Welszre, akkor azonban valakik leállították az ügyet. Mint arról a Népszabadság március végén beszámolt, 2006-ban vizsgálta a Nemzetbiztonsági Hivatal Welszt, mert „túlságosan nagy lábon élt és túlságosan jóban volt az APEH akkori egyik magas beosztású munkatársával”. Aztán ebből nem lett semmi.

Mint ahogy két évvel később sem, akkor a Külügyminisztérium jelentette fel Welszt az NBH-nál bissau-guineai útlevelek árulása miatt. Az APEH akkor vagyonosodási vizsgálatot indított ellene, amely több mint kétmilliárd forint illegális jövedelmet tárt fel. A Népszabadság szerint az APEH kétmilliárd forint befizetésére kötelezte Welszt, „ám ekkor egy abban az időben már nyugdíjas volt titkosszolgálati vezető valakinek odaszólt az APEH-nál, ahol hirtelen rájöttek, hogy adminisztrációs hibákat követtek el, és azokra tekintettel egymilliárd forinttal csökkentették a Welszre kiszabott bírságot”.

A Népszabadság arról is írt, hogy Welsz „hangmérnökként dolgozott abban a csapatban, amely az MSZP megbízásából 2006 nyarán rögzítette Gyurcsány Ferenc őszödi beszédét”.

Welsz ellen 2012 novemberében emeltek vádat adócsalás miatt. Ez körülbelül akkor történt – jegyzi meg az Index –, amikor élettársával Panamában megszereztek egy offshore-céget. Ez ügyben lettek ott vádlottak és adtak ki ellenük Interpol-körözést, tavaly novemberben pedig egy időre őrizetbe is vette őket a magyar rendőrség.

Welsznél Simon Gáborral, az MSZP egykori elnökhelyettesével kapcsolatos iratokat is lefoglaltak. Azért kereste meg őt a volt szocialista politikus, hogy segítsen legalizálni mesés vagyonát, Welsz volt az is, aki hamis bissau-guineai iratokat szerzett neki.

Később maga Welsz jelentkezett a Nemzeti Nyomozó Irodánál, hogy terhelő dokumentumokat akar átadni, majd március 19-én a rendőrautóban rosszul lett. A férfit az Alkotás utcai mentőállomásra szállították, de életét nem sikerült megmenteni. Halálának okát jelenleg is vizsgálják, sajtóinformációk szerint méreg végezhetett vele.

Az Index szerint azért is érdekes a Welsz ellen adócsalás miatt indított eljárás, mert korábban az a kép alakult ki róla, hogy valamilyen védettséget élvez. A lap információi szerint a Simon-ügy kirobbanása után kezdett szertefoszlani ez a kép, és szorongatni kezdték üzletfelei, félve, hogy rájuk terhelő adatokat adhat át a hatóságoknak.

Korábban arról is írt az Index, hogy Welsz két – azóta eltűnt, illetve elhunyt – szlovákiai vállalkozóval együtt érintett lehetett Magyarországról irányított áfacsalási ügyekben is. Politikai védelmet ígért nekik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.