Budapest ezen részén is csoda lenne a Fidesz győzelme

Észak-Pesten a papírforma alapján a balliberális tábor az összes egyéni választókerületet megnyeri.

Kovács András
2014. 04. 04. 9:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 2014-es országgyűlési választást a korábbi hat voksolással szemben új választókerületi és jogszabályi környezetben tartják, amely alapvető hatással lesz a végeredményre is. Az MNO huszonkét részes sorozatban tekinti át a megyék és Budapest korábbi eredményeit, vázolja föl az érdekességeket és a választástörténeti tendenciákat, valamint az új választókerületi struktúra fényében a tippeléssel is megpróbálkozik. Sorozatunk huszonegyedik részében Budapest észak-pesti oldalát vesszük górcső alá.

Észak-Pesthez tartozik a IV., a XV., a XIII., a XIV., a XVI., az V., a VI., a VII. és a VIII. kerület. Észak Pesten az 1989-es választási törvény 13 választókerületet állított föl, a Budapest 5-11 és 19-24-es számú körzetet. Újpesthez a 5-ös és a 6-os, Rákospalotához a 6-os és a 23-as, Angyalföldhöz a 19-es és a 20-as, Zuglóhoz a 21-es és a 22-es, Rákosszentmihályhoz a 24-es, a Belvároshoz a 7-es, Terézvároshoz a 8-as, Erzsébetvároshoz a 9-es és a 10-es, Józsefvároshoz a 10-es és a 11-es választókerület tartozott.

Az új szisztémában összesen hét választókerület esik erre a területre, mivel a budapesti 1-es körzetet Budához számoltuk. A budapesti 5-ös a teljes VI-VII. kerületet, a budapesti 6-os a VIII. kerület külső részét, valamint a IX. kerület középső és külső részét fedi le, a budapesti 7-es a XIII. kerület nagy részét, a budapesti 8-as a XIV. kerület majdnem egészét, a budapesti 11-es a IV. kerület majdnem egészét és a XIII. kerület északi részét fedi le, a budapesti 12-es a IV. kerület egy kis részét, és teljes XV. kerületet fedi le, végezetül budapesti 13-as a XIV. kerület egy részét, valamint a teljes XVI. kerületet tartalmazza.

 

 

Az 1990-es választáson Észak-Pesten az első fordulóban a legtöbben a Budapest 7-es (XIII. kerület déli részei és V. kerület, 74,83 százalék), míg a legkevesebben a Budapest 11-es választókerületben (Külső-Józsefváros, 62,97 százalék) szavaztak. A listás szavazatokat tekintve az SZDSZ közel 30 százalékot szerzett a zuglói és a belső-pesti körzetekben. Az MDF a XVI. kerületben érte el a legjobb eredményét 33 százalékkal. Országos átlaga fölött szerepelt az MSZP Zuglóban, Újpesten és Angyalföldön, mivel messze átlépték a 10 százalékos eredményüket, ráadásul az egyik XIII. kerületi körzetben közel 20 százalékot szereztek. Az FKGP és a KDNP több kerületben az 5 százalékot sem érte el. Érdemes kiemelni, hogy az észak-pesti körzetekben indult az első választáson Demszky Gábor, Magyar Bálint, Tamás Gáspár Miklós, Katona Kálmán és Palotás János.

A második fordulóban az észak-pesti választókerületekben nem érvényesült az MDF országos fölénye. A 13 egyéni választókerületből nyolcat az SZDSZ és ötöt az MDF nyert meg. A szabad demokraták teljes Angyalföldet, Zuglót, Rákospalotát elhódították, a demokrata fórumnak a XVI. és az V. kerületben, Terézvárosban, József- és Erzsébetváros egy részében sikerült nyernie. Az egyik legszorosabb eredmény a Külső-Józsefvárosban (Budapest 11-es körzet) született, ahol Haraszti Miklós, az SZDSZ jelöltje csupán 16 szavazattal győzte le az MDF politikusát. Az első országgyűlési választás a későbbi ellenzék sikerét hozta Pest északi részén és már ekkor megmutatkozott, hogy a jobboldali pártok támogatottsága a budai oldalhoz képest lényegesen alacsonyabb Budapest ezen a részén.

A második szabad választás első fordulójában a legtöbben Budapest 22-es (Zugló külső része, 77,03 százalék), míg a legkevesebben a Budapest 11-es választókerületben (64,36 százalék) voksoltak az észak-pesti körzetekben. A területi listás szavazatokat tekintve a szocialisták országos átlaguk fölött szerepeltek Újpesten, Rákospalotán és Angyalföldön, mivel ezekben a kerületekben több mint 40 százalékos támogatottsággal rendelkeztek. Az MSZP a belső-pesti kerületekben a 30-35 százalékos sávban helyezkedett el.

Az SZDSZ a belső-pesti kerületekben és Zuglóban kapott 5-7 százaléknál nagyobb támogatottságot, mint országosan. Az MDF súlyos választási veresége ellenére kifejezetten jól szerepelt a Belvárosban, Zuglóban, Józsefvárosban és a XVI. kerületben. A Budapest 7-es körzetben a demokrata fórum több mint 20 százalékos támogatottságot tudhatott maga mögött. A második fordulóban a szocialisták mind a 13 egyéni körzetben diadalmaskodtak. A legszorosabb verseny a Budapest 7-es körzetben volt, mivel Vitányi Iván, az MSZP jelöltje csupán 525 szavazattal előzte meg az MDF aspiránsát. Az 1994-es választás a későbbi kormánypárt totális sikerét hozta Észak-Pesten.

Az 1998-as választás első fordulójában Észak-Pesten a legtöbben a Budapest 7-es (68,41 százalék), míg a legkevesebben a Budapest 11-es választókerületben (51,91 százalék) szavaztak. A területi listás szavazatokat tekintve az észak-pesti választókerületekben az MSZP szerepelt a legjobban, több körzetben közel 40 százalékos támogatottsággal rendelkezett. Jól szerepelt még az SZDSZ, mivel a belső-pesti kerületekben bőven 10 százalék fölötti támogatottsága volt. Az első körben messze országos átlaga fölött szerepelt a MIÉP is, mivel több körzetben is közel 10 százalékot ért el. A Fidesz és az FKGP országos átlaga alatt szerepelt Budapest ezen részén. Az első fordulót követően mind a 13 egyéni körzetben az MSZP jelöltjei álltak az élen. Nagy meglepetésre május 24-én hat helyen is sikerült fordítania a Fidesznek, de így is 7:6 arányban az akkori balliberális kormánypárt győzött. Fontos megemlíteni, hogy a Fidesz sikerei több körzetben is pár száz szavazaton múltak. Az 1998-as választás legszorosabb eredménye is az ország ezen a részén született a Budapest 21-es választókerületben. Őry Csaba, a Fidesz jelöltje csupán nyolc szavazattal verte Baráth Etele MSZP-s politikust. A 12 évvel ezelőtti választáson hasonlóan az 1990-eshez a jobboldalnak országos sikere ellenére itt nem sikerült többséget szereznie, így ezen kerületek egy része ellenzéki fellegvár lett.

2002-ben az első fordulóban a legtöbben a Budapest 22-es (81,19 százalék), míg legkevesebben ismételten a Budapest 11-es választókerületben (65,22 százalék) szavaztak Budapest ezen részén. Észak-Pesten az MSZP totális győzelmet aratott a területi listás szavazatok alapján, több körzetben átlépte az 50 százalékos támogatottságot, míg a Fidesz–MDF-listának a 30 százalékot sem sikerült. Az SZDSZ, a MIÉP és a Centrum Párt szintén országos átlaga fölött szerepelt, míg az FKGP és a Munkáspárt gyakorlatilag eltűnt a politikai térképről.

Az MSZP az első fordulóban már négy egyéni körzetben (Budapest 5, 19-20 és 23) megszerezte a mandátumot. A belvárosi választókerületben az első kört követően még a Fidesz-MDF jelöltje állt az első helyen, de a visszalépéseknek köszönhetően április 21-én sima vereséget szenvedett. Zuglóban még valamennyire tartotta magát a Fidesz–MDF szövetség, de végül ott is nagyon simán nyert az MSZP. 1994-hez hasonlóan az összes észak-pesti körzetben az MSZP–SZDSZ győzött, így Budapestnek ez a része ismételten a későbbi kormánykoalícióra szavazott.

Nyolc évvel ezelőtt az első fordulóban Észak-Pesten a legtöbben a Budapest 22-es (77,97 százalék), míg a legkevesebben a Budapest 11-es választókerületben (60,97 százalék) szavaztak. 2006-ban a listás szavazatokat tekintve gyakorlatilag megismétlődött a négy évvel korábbi eredmény, azzal a különbséggel, hogy a MIÉP eltűnt a politikai térképről, a Centrum Párt helyett pedig az MDF söpörte be a bizonytalanok és a középen elhelyezkedők voksát. Az SZDSZ is nagyon jól szerepelt ezekben a körzeteken, a Budapest 7-esben több mint 20 százalékot kaptak.

Ismételten négy körzetben dőlt el a mandátum sorsa április 9-én, és hasonlóan 2002-höz a belvárosi körzetben még a jobboldal jelöltje állt az első helyen. A második fordulóban semmilyen meglepetés nem történt, az MSZP jelöltjei némely választókerületben több mint 60 százalékos fölénnyel végeztek az első helyen. Szorosnak tűnő eredmény egyedül a budapesti 21-es, zuglói választókerületben volt, ahol az első fordulót követően Barth csak 0,3 százalékponttal vezetett, de végül 13 százalékpontot vert a Fidesz–KDNP jelöltjére. Észak-Pest tehát továbbra is a baloldali-liberális tábor országosan mérve is az egyik legerősebb fellegvára maradt.

A 2010-es országgyűlési választás Budapestnek ezen a részén is átrendezte az erőviszonyokat, de az MSZP esetében olyan összeomlást nem láthattunk, mint az ország többi részén. Az akkori kormánypárt egyetlen választókerületben sem kapott 20 százaléknál kevesebbet, ráadásul a két XIII. kerületi körzetben a listás eredménye 30 százalék fölött volt, ami országosan a legjobb szereplése volt a szocialistáknak. Míg Újpesten és Rákospalotán a Jobbik meg tudta előzni az LMP-t, addig a belső kerületekben, Angyalföldön és Zuglóban az LMP futott be a harmadik helyre.

Az egyéni kerületi küzdelem egyedül a 24-es körzetben dőlt el az első fordulóban a Fidesz–KDNP javára, míg a maradék 12 körzet közül egyben az MSZP, 11-ben a Fidesz-KDNP vezetett. Az érdeklődés a második fordulóban a XIII. kerületi választókerületekre irányult, ahol végül országosan egyedülálló módon az MSZP-nek sikerült mindkét mandátumot megszereznie. A legélesebb verseny a budapesti 19-es választókerületben volt, ahol Szanyi Tibor végül 234 szavazattal végzett az élen. Összességében a Fidesz-KDNP 11:2 arányban nyert, ami óriási segítség volt a kétharmad megszerzéséhez.

Észak-Pest a mögöttünk hagyott hat országgyűlési választás alapján a baloldal és a liberális erők egyik legerősebb fellegvára. A jobbközép erők egyedül 2010-ben tudtak áttörni, amikor az MSZP országosan összeomlott. Pesten belül a XIII. kerület számít a legkitartóbb baloldali bázisnak, mivel az elmúlt több mint két évtizedben egyszer sem tudott rajtuk kívül senki sem győzni. Ezekben a választókerületekben a budai oldalhoz képest némileg nagyobb Jobbik-támogatottságot láthattunk 2010-ben, kérdés 2014 áprilisában is megmarad-e ez.

Az új választókerületi beosztás erőviszonyait a 2002–2010-es eredmények alapján próbáljuk felvázolni, amely természetesen nem lehet teljes körű. Ha a baloldal szeretne kormányra kerülni, akkor a papírforma szerint mind a hét új körzetben nyerniük kell. A korábbi évtizedek alapján erre minden esélyük megvan, és nagy valószínűséggel ezt abszolválni is fogják. Abban az esetben, ha a Fidesz–KDNP-nek legalább egy választókerületet sikerülne nyernie ezen a területen, akkor a kormányváltás nagy valószínűséggel elmaradna.

 

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.