Ma eldőlhet a devizahitelek ügye

Az Európai Bíróság a tervek szerint ma hirdeti ki határozatát a Kásler kontra OTP ügyben.

Jakubász–Kulcsár
2014. 04. 30. 4:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sok devizahiteles várta a mai napot. Az Európai Bíróság ma határoz a Kásler házaspár devizaügyében. A luxembourgi székhelyű uniós ítélkező fórumot tavaly januárban kereste meg a Kúria. A polgári tanács arról érdeklődött, milyen összefüggés mutatható ki az uniós és a hazai fogyasztóvédelmi, s más jogszabályok között. Konkrétan: vizsgálhatja-e a Kúria, hogy tisztességtelennek tekinthetők-e a megállapodás bizonyos feltételei, s ha igen, levonhatja-e ennek konzekvenciáit.

Az ügyben – írásos formában – véleményt nyilvánított a peres felek mellett az Európai Bizottság, a magyar, a cseh, a német, a görög, az olasz és az osztrák kormány. A luxembourgi bíróság főtanácsnoka ezután indítványt terjesztett a testület elé. Ennek nyilvánosságra hozott szövege szerint a magyar igazságszolgáltatás megvizsgálhatja, hogy az árfolyamrés, vagyis a vételi és az eladási árfolyam együttes alkalmazása tisztességes volt-e, vagy sem. Rögzítette a főtanácsnok azt is, hogy a hazai ítélkezés kiküszöbölheti az esetleges tisztességtelen kikötést, ha ehhez megtalálja a magyar jogrendszerben a megfelelő paragrafusokat. A mai ítélethirdetés után a Kúriának folytatnia kell a tavaly januárban felfüggesztett itthoni tárgyalást, és az uniós instrukciók alapján kell lezárnia az árfolyamrésről szóló Kásler-pert.

A terjedelmes devizavita előzménye az volt, hogy Kásler Árpád és felesége 2008 májusában 14 millió forint svájcifrank-alapú jelzáloghitelt vett fel az OTP Jelzálogbank Zrt.-től. A megállapodás azt tartalmazta, hogy a 25 év futamidejű kölcsönt a pénzintézet devizavételi árfolyamon, forintban folyósítja, s az adósoknak a havi részleteket eladási árfolyamon kell törleszteniük.

Érdekesség, hogy a Kúria tavaly decemberben azt maga eldöntötte: nem semmis a hitelszerződés pusztán azon az alapon, hogy a bank az árfolyamváltozás hatásait az ügyfelekre hárította. Ebben a témakörben a magyar ítélkező fórum nem kérdezte meg a luxembourgi Európai Bíróságot.

A devizaügyben nemrég az Alkotmánybíróság (AB) is megszólalt. A kormány megkeresésére márciusban az AB úgy nyilatkozott: a magánjogi megállapodások törvénnyel módosíthatók, ha tömegessé válik, hogy az egyik szerződő félre előre nem látható okból utóbb súlyos terhek hárulnak. Az Országgyűlés a luxembourgi ítélet és a Kúria várható új jogegységi döntése után határoz arról, milyen lépéseket kell tennie a devizahitelek teljes felszámolásához.

További részleteket a Magyar Nemzet szerdai számában olvashat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.