Martonyi: Trócsányi lesz az új igazságügyi miniszter

Martonyi János új tárcavezetőként mutatta be a párizsi nagykövetet Laurent Fabius francia külügyminiszternek.

MD
2014. 04. 17. 10:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Laurent Fabius munkareggelin fogadta a távozó magyar külügyminisztert. A francia tárcavezető abbéli reményét fejezte ki, hogy a baráti kapcsolat megmarad közte és magyar kollégája között. Martonyi ígéretet tett arra, hogy továbbra is figyelemmel fogja kísérni a francia–magyar kapcsolatok fejlődését a Szegedi Tudományegyetem francia centrumának elnökeként.

Ahogy arról a Magyar Nemzet április 10-én beszámolt, Navracsics Tibor váltja Martonyi Jánost a harmadik Orbán-kormányban. Ebből kifolyólag kellett utódot találni a leköszönő közigazgatási és igazságügyi miniszter helyére. Ugyanazon a napon Titus Corlatean, a román diplomácia vezetője nagy veszteségnek nevezte a kétoldalú kapcsolatok számára Martonyi János külügyminiszter visszavonulását, és úgy vélekedett, hogy utódjának nem lesz könnyű dolga, mert ugyanolyan magas szinten kell majd tartania a két ország közötti „kiváltságos” párbeszédet.

Trócsányi László az Eötvös Loránd Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karán végzett 1980-ban, 1985-ben tett jogi szakvizsgát – olvasható az Alkotmánybíróság honlapján. 1980-81 között jogi szakkönyvtáros volt az Országgyűlési Könyvtárban, 1981-88 között az MTA Állam- és Jogtudományi Intézetének tudományos segédmunkatársa, majd munkatársa volt. 2000 és 2004 között nagykövetként a Belga Királyság, illetve a Luxemburgi Nagyhercegség területére kiterjedő hatállyal képviselte a Magyarországot. 2007-től 2010-ig az Alkotmánybíróság tagja volt, majd Magyarország párizsi nagykövete lett.

A Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi karának Alkotmányjogi Tanszékén 1989-től tanít, először adjunktusként, 1994-től docensként, 2000-től egyetemi tanárként. 1994-től ugyanitt tanszékvezető, 1994-98 között dékánhelyettes, 2004-től az SZTE ÁJK Európa-tanulmányok Központjának igazgatója volt. 1991-ben szerzett kandidátusi fokozatot, 2000-ben habilitált.

Kutatási területei a nemzeti parlamentek fejlődése, az alkotmányfejlődési tendenciák, a nemzeti alkotmányjog és az európai integráció, a közigazgatási bíráskodás témaköre, a közszolgáltatások joga, a frankofón országok politikai és jogi berendezkedése. Az Európa Tanács Velencei Bizottságának magyar tagja. 1985-től a Budapesti Ügyvédi Kamara tagja, 2006-tól a BÜK Nemzetközi Kapcsolatok Bizottságának elnöke volt. 1991-től a Nagy és Trócsányi Ügyvédi Iroda egyik alapító partnere.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.