Elsősorban uniós fejlesztési források és munkahelyteremtő beruházások segítségével fejlődhet Baranya Hoppál Péter szerint, aki a Fidesz–KDNP jelöltjeként vezet az országgyűlési választáson Baranya 2. számú, pécsi és komlói választókörzetében. „Választókerületem, Pécs és Komló fejlődni fog a következő ciklusban, hiszen a kormány reményeim szerint minden olyan ügyben támogatni fogja a térséget, amely munkahelyteremtő beruházásokkal kapcsolatos” – mondta a politikus az MTI-nek a választások éjszakáján, a szavazatok több mint 90 százalékos feldolgozottságánál.
Hoppál Péter szerint fontos, hogy a következő években a megyeszékhely ipari parkja termelő beruházásokkal népesüljön be, EU-s források segítsék a foglalkoztatottság bővülését a megyeszékhelyen. Kiemelte: képviselőként segíteni kívánja a pécsi egészségügyi ellátórendszer fejlesztését s a megyeszékhely egyetemének törekvéseinek megvalósulását is.
Olyan értékeket valósítottunk meg, amelyeknek eredménye, hogy az emberek a folytatásra szavaztak – mondta az MTI-nek a Fidesz–KDNP színeiben induló Harrach Péter, aki várhatóan Pest megye 4. számú egyéni választókerületének parlamenti képviselője lesz.
A választók elismerték és a rám adott szavazatokkal értékelték azt a munkát, amit a kormány tagjaként, valamint képviselőként végeztem – értékelte Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter, a Fidesz–KDNP pártszövetség jelöltje a Jász-Nagykun-Szolnok megye 3. számú, a Nagykunságot magába foglaló egyéni országgyűlési választókerületben elért sikerét. További reakciókat itt olvashat.
A Fidesz–KDNP nyerte a 2014-es parlamenti voksolást, s lehet, hogy négy év után ismét kétharmadot szerez. Az ellenzék súlyos vereséget szenvedett, és a pártvezetők nem gratuláltak a nyertesnek. Az Együtt–PM-nek és a DK-nak nem lesz frakciója. Olvassa el választási összefoglalónkat!
A választásról szóló percről percre tudósításunkat itt olvashatják.
Ha kíváncsi Orbán Viktor Fidesz–KDNP választási eredményváró rendezvényén elhangzott beszédére, kattintson ide!
Az egymás iránti gyűlöletre és széthúzásra buzdító politika helyett az egymás iránti bizalomra épülő politikai kultúra győzött a Tatai-medencében – mondta Bencsik János, Tata és Tatabánya körzetének országgyűlési képviselője hétfőn az MTI-nek. Bencsik János hatvan százalékot meghaladó részvétel mellett a szavazatok 43 százalékát szerezte meg, tíz százalékkal többet, mint az MSZP-s Lukács Zoltán, a „kormányváltó erők” jelöltje a vasárnapi országgyűlési választáson. Az eredményt látva elmondható, hogy erős érdek-képviseleti szövetséget sikerült kialakítani Tatán, Tatabányán és térségében – mondta a politikus.
Irigykedve figyeltük és hallgattuk erdélyi és vajdasági barátaink beszámolóját arról, miként élték meg az első magyarországi választásukat. Sajnos ez a lehetőség számunkra nincs meg – mondta az M1 Ma reggel című műsorában Berényi József, a Magyar Közösség Pártjának (MKP) elnöke. A felvidéki magyarokat tették felelőssé Robert Fico veresége miatt, ennek ellenére továbbra is tesszük a dolgunkat, és próbálunk rámutatni arra, hogy a szlovákiai magyarság része a közéletnek, és a törekvéseinkben semmi mást nem akarunk, mint a megmaradásunkat és a gyarapodásunkat szolgálni – tette hozzá az MKP elnöke.
Történelmi pillanat volt, ezzel a lehetőséggel rengeteg vajdasági magyar ember élt. Én úgy tudom, hogy csak a vajdasági konzulátusra több mint 16 ezer levélszavazat érkezett – mondta az köztelevízió reggeli műsorában Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) elnöke. Felmérés nincs, de a szóbeszédből az elnök arra következtet, hogy a vajdasági magyarok kilencven százaléka a Fideszt preferálja. Az emberek látják a kormánypárt tevékenységét, és nem a kampányban kell eldönteniük, hogy ki kit preferál és ki kire szavaz. A négyéves munka kell, hogy döntsön, és azt gondolom, hogy ebben a Fidesz megkerülhetetlenné vált – tette hozzá Pásztor.
Nyolcvan százalék feletti volt a részvételi arány, és ez azt mutatja, hogy az erdélyi magyarok számára mennyire fontos volt a szavazás. Hiszen száz év után először élhettek a jogukkal – mondta a Ma reggelben Toró T. Tibor, az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) elnöke. A vasárnapi szavazáson a részvétel volt a legfontosabb, de egyértelmű az is, hogy az erdélyiek a folytatásra szavaztak – erről meg van győződve az EMNP vezetője. Magyarországnak ezen az úton kell továbbhaladnia. Persze sok döntés van még hátra a nemzetegyesítés útján, de ezek többsége a mindennapi életet érinti. Az autonómiatörekvés miatt is szükség volt erre a győzelemre, mert így van egy erős hátországunk, azonban nekünk otthon, Bukarestben vagy Brüsszelben kell rendet tennünk – tette hozzá Toró T. Tibor.
Tőkés László, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) elnöke a vasárnapi országgyűlési választás eredményeit kommentálva hétfőn bravúrosnak tartotta Orbán Viktor és a Fidesz-KDNP eredményét. Hozzátette, a többi volt kommunista országban „menet közben kihullottak a rendszerváltozás elindítói”, Magyarországon pedig „a balliberális oldal inkább ellenforradalmi erőként jelenült meg”.
„Igazolva látom azt a törekvésünket, hogy apait-anyait beleadjunk a regisztráción át a választási részvétel dolgába” – tette hozzá Tőkés.
Egyértelmű választási győzelmet aratott Orbán Viktor miniszterelnök a nemzetközi hírügynökségek első értékelései szerint. A dpa német hírügynökség budapesti keltezésű tudósításában idézte Bajnai Gordonnak, az Együtt–PM Szövetség vezetőjének nyilatkozatát, aki elismerte az ellenzék vereségét, és kijelentette, hogy „ebben a struktúrában a magyarok többségének nem tudtak valós alternatívát kínálni”.
Az APA osztrák hírügynökség kiemelte, hogy a miniszterelnök pártjának négy év után ismét sikerült jelentős győzelmet aratnia. Még a kétharmados többség is újra biztosítottnak látszik, ha csak egyetlen mandátummal is, ha a választókörzetekben drámai változások nem történnek. A jelentés szerint az eredmény mindazonáltal nem meglepő, már jóval a választások előtt jelentős Fidesz-győzelmet vártak, csak annak mértékében tértek el az elemzői vélemények. A választási térképen Magyarország – akár 2010-ben – szilárdan „narancsszínű” kezekben van – írta az osztrák hírügynökség.
A Reuters brit hírügynökség jelentésében azt emelte ki, hogy Orbán az elmúlt négy évben ismételten összeütközésbe került az Európai Unióval és a külföldi befektetőkkel unortodox politikája miatt, és a vasárnapi választás után az üzleti világ arra készül, hogy „a kiszámíthatatlan és egyesek számára ellenséges intézkedések újabb korszaka következik”. A választás mélypontra juttatta a baloldalt, amelynek kezéből a Fidesz 2010-ben kiragadta a kormányrudat. Egyes magyarok azonban aggódnak, hogy hiteles kihívó híján Orbán „túl sok hatalmat koncentrálhat a kezében”.
Elsősorban Orbán Viktor érdeme a Fidesz választási sikere – állítja egybehangzóan a hétfői cseh sajtó, amely nagy terjedelemben foglalkozik az országgyűlési választással. „Orbán Viktor belépett a történelembe. Hatalmas fölénnyel egymás után másodszor is megnyerte a választást Magyarországon és harmadszor lesz miniszterelnök” – írja az Orbán újabb sikert ünnepel című riportjában a Lidové Noviny című prágai napilap. Ugyanakkor azt is megjegyzi, hogy a választás az új rendszer szerint zajlott le, amely bónuszt ad a legsikeresebb pártnak. A konzervatív újság Orbán – egy férfi, aki megváltoztatja Magyarországot cím alatt portrét közöl a magyar miniszterelnökről. „Közép-Európa legsikeresebb politikusává válhat. Még egyetlen kormányfőnek sem sikerült háromszor győznie, még senkinek sem sikerült olyan hatalmas támogatást szereznie, még senki sem változtatta meg négy év alatt az országot úgy, ahogy Orbán Viktor” – írja Lubos Palata, a lap kiküldött tudósítója Budapestről.
A magyarok az urnáknál megjutalmazták Orbánt – e címmel számol be a voksolásról a Právo. A baloldali napilap összeállításában kiemeli, hogy most első ízben a határon túli magyar állampolgárok is szavazhattak. Orbán győzelmének titka a gazdaságban rejlik – írta a La Stampa, mely szerint az utóbbi négy évben Magyarország kiemelkedett a válságból, nőttek a bérek és csökkent a munkanélküliség.
Az EUObserver című, uniós ügyekkel foglalkozó brüsszeli hírportál választási beszámolójában egyebek közt kiemelte Orbán Viktor beszédéből azt a részt, amelyben a miniszterelnök megállapította: a magyarok nemet mondtak az EU-ból való kilépésre, ha az országnak erős nemzeti kormánya van. A The Wall Street Journal (WSJ) című amerikai politikai-üzleti napilap internetes beszámolója szerint a Fidesz győzelme megfelel az előzetes várakozásoknak, így csak mérsékelt reakciót vált ki hétfőn a piacok részéről. Timothy Ash, a Standard Bank közgazdásza úgy véli, egyelőre nem látható, hogy az Orbán Viktor miniszterelnök vezette Fidesz az újjáválasztás nyomán békét akar-e kötni a nagy külföldi üzleti körökkel, amire szüksége lesz ahhoz, hogy felpörgesse a gazdasági növekedés érdekében nélkülözhetetlen beruházásokat.