Az NVI elnöke kifejezte köszönetét a vasárnapi országgyűlési választás lebonyolításában részt vevőknek. Emlékeztetett rá: a közigazgatás átszervezése miatt új emberek voltak az önkormányzatoknál, emiatt és az új választási eljárási törvény miatt „volt egy kis fennakadás”, de úgy látja, végül mindenki maradéktalanul teljesítette a feladatait.
A szavazókörök előtti sorban állásokról azt mondta: az „teljesen természetes volt”, hiszen az utolsó pillanatban emelkedett meg az átjelentkezéssel szavazók száma. Megjegyezte, hogy 2010-ben az 56 ezer igazolással szavazó voksolása éjfélig tartott, most a kétszer annyi átjelentkező szavazó szavazása lényegében egy szavazókör kivételével fél 9-re befejeződött, azaz lényegesen rövidebb idő alatt meg tudták oldani a több szavazó miatti feladatot.
Az NVI vezetője úgy fogalmazott, nem tartja „akkora problémának” azt, hogy sorban állás volt a szavazókörök előtt, de – mint mondta – „nyilvánvaló, hogy egy-két dolgot át kell gondolni”, azt, hogy miként lehet javítani a helyzeten. Ugyanakkor ez törvényi szabályozás kérdése – tette hozzá.
Pálffy Ilona azt mondta: véleménye szerint az a megoldás, ha az átjelentkezéssel szavazók egy viszonylag nagyobb térben voksolhatnak. Később újságíróknak azt mondta, Londonban például 4400-an szavaztak minden gond nélkül, igaz, ott egy 600 négyzetméteres helyiség állt rendelkezésre.
Beszélt arról is, hogy viszonylag kevés kifogás érkezett, érkezik a Nemzeti Választási Bizottsághoz. Úgy tűnik, a kampánycsend eltörlése beválik, lényegesen kevesebb észrevétel, kifogás érkezett a helyi választási bizottságokhoz, és a napközbeni jelentéseknél sem volt sok a kampánnyal kapcsolatos probléma – tette hozzá.
A Nemzeti Választási Iroda elnöke hétfőn az M1 Ma reggel és a Kossuth rádió 180 perc című műsorában arról beszélt, hogy összességében jól vizsgázott az új választási rendszer, a helyi választási irodák 98 százaléka jól dolgozott.
Befejeződött a levélszavazatok leadása, a kiküldött 195 ezer levélszavazatból 160 ezret juttattak vissza a választók – mondta a Pálffy Ilona a sajtótájékoztatón.
Az NVI elnöke elmondta: 159 247 levélszavazat visszaérkezett, de Szeged még nem jelentette, hány ilyet adtak le náluk a voksolás napján. A levélszavazatokat még vasárnap is le lehetett adni a külképviseleteken és az országgyűlési egyéni választókerületi székhelyek választási irodáiban is.
Vasárnap a legtöbb levélszavazatot Gyulán adták le, összesen 2255-öt, a külképviseletek közül Kolozsvár emelkedik ki, itt csak vasárnap 4817-et.
Az NVI elnöke elmondta, a visszaérkezett szavazási csomagokból 109 805-öt már ellenőriztek, ezek 80 százaléka, 87 972 volt érvényes. A további körülbelül 50 ezer levélszavazatot az előzetes tervek szerint három napon belül feldolgozzák, ezt követően bontják fel az érvényes szavazási iratokat és szkennelik be a voksokat a gyors eredménymegállapítás érdekében. Legkésőbb április 12-re az összes levélszavazatot kibontják és megszámlálják.
Az Alapjogokért Központ szerint az állampolgárok akaratának szabad kifejezését biztosító országgyűlési választás zajlott vasárnap Magyarországon, és jól vizsgázott az új választási eljárási rendszer és a választási szervek működése is.
A szervezet MTI-hez hétfőn eljuttatott elemzésében az áll: az állampolgárok akaratának szabad kifejezését biztosító országgyűlési választás volt Magyarországon vasárnap. Az előzetes eredmények alapján megállapítható, hogy a kormánypártok a korábbi választási rendszerben is megszerezték volna a mandátumok legalább 60 százalékát – írták.
A 2013-ban fiatal jogászokból és joghallgatókból alakult központ szerint a korábbi aggodalmak ellenére jól vizsgázott a szintén először lehetővé tett, levélben történő szavazás. Az azonosító nyilatkozatok ellenőrzésekor, a leveles szavazatok felbontásakor és számlálásakor jelen lehettek nemcsak a Nemzeti Választási Iroda, de a Nemzeti Választási Bizottság tagjai, a pártok és a nemzetközi megfigyelők, valamint a sajtó munkatársai is – tették hozzá.
A szavazatszámláló bizottságokba a pártok most először nem egy, hanem két tagot delegálhattak, így a 2014-es volt az eddigi legjobban felügyelt választás: több mint 40 ezer delegált tag felügyelte a szavazást, tízezerrel több, mint 2010-ben – közölték.