Grunda János, az egyházközség parókusa az MTI-nek elmondta: az észak-szabolcsi város görög katolikus felekezete 1914-ben lett önálló, előtte a Kisvárdával szomszédos Ajak filiája, leányegyháza volt. Az ajaki egyházközség és kisvárdai filiája az 1806-os egyházmegyei összeírás szerint a ma Ukrajnához tartozó Munkács püspökségéhez tartozott, a nyírgyulaji esperesi kerület tagjaként. A térség esperesi hivatalának központja ma már Kisvárdán van.
A kisvárdai görög katolikus templom építését 1888-ban Orosz Pál ajaki lelkész kezdeményezte, alapkövét 1893. augusztus 6-án tették le, felszentelése 1897. június 20-án volt. Az egyházközség híveinek száma 1910-ben már meghaladta az 1100-at.
Jelenleg több mint kétezer tagja van a kisvárdai görög katolikus egyházközségnek, amely óvodát és iskolát működtet, bölcsődéje most épül, a romák által lakott településrészen pedig közösségi házat alakít ki – ismertette Grunda János. A parókus kiemelte: az 52 személyes, 4 csoportos bölcsődét 160 millió forint pályázati forrásból építtetik, és még az idén elkészül.
Ugyancsak pályázat segítségével, 85 millió forint támogatásból korszerűsítik és bővítik a 75 személyes görög katolikus óvodát, és augusztusig a mostani két csoportszoba mellé egy harmadikat is kialakítanak. Az általános iskolájuk pedig a nyári vakáció alatt újul majd meg, 141 millió forintos költségből, szintén pályázati forrásból. Új homlokzati szigetelést kap az épület, kicserélik az ajtókat, az ablakokat, felújítják a fűtési rendszert, az energiatakarékosságot pedig napkollektorok működtetése segíti a jövőben.
Az egyházközség részese a kisvárdai önkormányzat funkcióbővítő integrált településfejlesztési beruházásának is, amelynek értéke meghaladja az 1,1 milliárd forintot. A görög katolikusok a több mint hatszáz roma által lakott településrészen közösségi házat építenek idén, és létrehoznak egy betonelemgyártó üzemet is, amelyben az ott élők egy részét foglalkoztatják majd. Kialakítanak továbbá egy a helybelieket foglalkoztató és ellátó kertészetet, és folyamatosan segítik majd a gazdálkodást is.
Az egyházközség fennállásának 100. évfordulójáról megemlékező mai szent liturgia után körmenetet tartanak a kisvárdai görög katolikus templom körül, majd emléktáblát avatnak, amelyen a felekezet eddigi püspökeinek és papjainak nevét örökítik meg.