Péntek délután 16 órakor lejár az átjelentkezési kérelmek benyújtására rendelkezésre álló határidő, aki eddig nem nyújtja be kérelmét a lakóhelye szerinti jegyzőhöz, az nem szavazhat a vasárnapi országgyűlésiképviselő-választáson a lakóhelyétől eltérő településen. Eddig több mint 91 ezren már jelezték, hogy nem a lakóhelyükön kívánnak szavazni.
Az átjelentkezést a választó lakcíme szerinti helyi választási irodánál postai úton, személyesen vagy online formában a www.valasztas.hu oldalon lehet kérni. A kérelemnek a személyes adatokon túl tartalmaznia kell annak a településnek a megjelölését, ahol a választópolgár szavazni kíván.
A korábbi választásoktól eltérően az átjelentkezéssel szavazó választópolgár a lakcíme szerinti országgyűlési egyéni választókerület szavazólapján, tehát csak a saját választókerületének a jelöltjeire szavazhat, azaz „viszi magával” a jelöltjeit.
Pénteken 16 óráig kérhet mozgóurnát a helyi jegyzőtől a mozgásában egészségi állapota, fogyatékossága, illetve fogva tartása miatt gátolt választópolgár, ezt követően már csak a szavazás napján, a szavazatszámláló bizottságtól lehet mozgóurnát kérni, de csak 15 óráig.
A Nemzeti Választási Iroda körlevélben hívta fel a területi és helyi választási irodák vezetőinek figyelmét arra, hogy ha a mozgóurna iránti kérelmet a választópolgár saját kezűleg aláírta, a kérelmet bárki beviheti a szavazóhelyiségbe, tőle nem kell meghatalmazást kérni.
Pénteken van utoljára lehetőségük átvenni a levélben szavazóknak a szavazási levélcsomagjukat a kijelölt külképviseleteken, ezért több külképviselet meghosszabbította nyitva tartását. A szavazási levélcsomagokat csak személyesen lehet átvenni.
A levélcsomagokat általában 9 és 16 óra között lehet átvenni, de Beregszászon és Ungváron este 21 óráig, Szabadkán 17-ig, Bukarestben 18-ig, Kolozsváron 19-ig, Csíkszeredán éjfélig várják az érintetteket.
Péntek 16 óráig dönthetnek a nemzetségi névjegyzékbe az országgyűlési választásra is kiterjedő hatállyal felvett választópolgárok úgy, hogy nem nemzetiségük listájára, hanem pártlistára kívánnak szavazni vasárnap.
A 13 nemzetiség tagjai március 21-ig kérhették, hogy nemzetiségi választóként regisztrálják őket az országgyűlési választásra. Azok azonban, akik úgy ítélik meg, hogy nemzetiségüknek nincs esélye a kedvezményes mandátum megszerzésére, dönthetnek úgy, hogy mégis inkább pártlistára szavaznak.
Ennek azért van jelentősége, mert valamennyi nemzetiségnek sikerült országos listát állítania, ez pedig gyakorlatilag azt jelenti, hogy mindegyiknek lesz – szavazati joggal nem rendelkező – szószólója az új Országgyűlésben, függetlenül attól, hányan mennek el voksolni a nemzetiségi listára.
A nemzetiségi regisztráció lezárulta után a legtöbben a roma névjegyzékben szerepeltek, de a számuk egyre csökken: nem sokkal a határidő lejárta után még 19 ezren voltak, most már csak alig több mint 14 ezer regisztrált roma nemzetiségi választó van.