Az Index szerdán írt arról, hogy jövő hétfőn ül össze a Fővárosi Önkormányzat pénzügyi ellenőrző bizottsága, amelynek napirendjén szerepel a műjégpálya ügye. A bizottság még februárban hozott határozat arról, hogy tisztázni akarja a műjégpálya-beruházás kapcsán felmerült ellentmondásokat. A Budapest.hu honlapon közzétett tájékoztató anyagban a beruházási főosztály több kérdésre is válaszolt.
Mint olvasható, a megvalósíthatósági tanulmány nem tér ki a hűtőközeg típusára, vagyis a megvalósíthatósági tanulmányban foglaltak jóváhagyása nem jelentette azt, hogy a kiviteli tervekre nézve kötelezően meg lett határozva a hűtőközeg típusa. A megvalósíthatósági tanulmány a korábban elkészített engedélyezési tervek felhasználásával készült, amelyet 2002-ben a Radiáns Pest Megyei Területfejlesztési Kft. készített el, majd 2008-ban aktualizált. Az engedélyezési tervekben még meg volt határozva a hűtőközeg.
A tájékoztató szerint mivel a kiviteli tervek készítésére vonatkozó kiírás a fenti megvalósíthatósági tanulmányra épült, nem tartalmazott kötelező előírást a hűtőközeg típusára vonatkozóan, ennek megválasztását is tervezési feladatnak minősítette. „A tervező által 2002-ben készített és jóváhagyott engedélyezési terveket 2008-ban aktualizálták a megvalósíthatósági tanulmányban. Az ebben foglaltakhoz képest a kiviteli tervekben a hűtőközeg típusa megváltozott.”
Írták továbbá, hogy a beruházási főosztály rendelkezésére álló iratanyagban nem szerepel a hűtőközeg megváltoztatására vonatkozó dokumentum. A tervezőtől kapott szóbeli információ szerint a Városligeti Műjégpálya akkori vezetője szerette volna elkerülni a jelentős mennyiségű etilénglikol tárolását és az ebből adódó mérgezési kockázatot, ezért kérte meg a tervezőt a hűtőközeg megváltoztatására.
A főosztály azt is közölte, hogy a befejező kivitelezési munkák elvégeztetését követően a műszaki átadás-átvételi eljárások sikeresen lezajlottak. Tekintettel arra, hogy az azóta felszámolás alá vont korábbi generálkivitelező, a Hérosz Építőipari Zrt. – a Fővárosi Önkormányzat jogi álláspontja szerint jogellenesen – levonult a munkaterületről, a hűtéstechnika esetében nem folytatták le az egybefüggő 48 órás hibátlan próbaüzemet, amelyet az építési szerződésben rögzítettek.
A végleges használatbavételi engedély megszerzésének azonban nem volt feltétele a hűtéstechnikai rendszer hibátlan működése, az érintett szakhatóságok a használatbavételhez kivétel nélkül hozzájárultak. A tájékoztatás szerint a Fővárosi Önkormányzat a hűtési rendszer hibás működéséből eredő kárait polgári peres úton kívánja érvényesíteni.
A Főpolgármesteri Hivatal január 3-ai közleményében azt írta: a hűtőrendszerrel kapcsolatos hibák először 2012. február 26-án mutatkoztak, amelyeket az új városvezetés a Budapesti Műszaki Egyetem bevonásával vizsgáltatott meg a 2012–13-as szezonban. Az akkori tájékoztatás szerint nem csak az enyhe időjárás miatt kellett bezárni a Városligeti Műjégpályát januárban néhány napra, a problémát az okozta, hogy a hibás tervek, másrészt a kivitelezésből adódó hiányosságok miatt nem működött megfelelően a jégpálya hűtési rendszere.