Magyarország 2012 óta működik együtt a balkáni országokkal közös védelmi tervek kidolgozásában. A 36 szervezet több mint 200 emberének részvételével zajló katasztrófavédelmi gyakorlaton extrém vihart feltételezve szimuláltak vészhelyzeteket.
A gyakorlatban részt vevők a veszély elhárítását, a bajbajutottak evakuálását és a vihar által okozott károk helyreállítását kapták feladatul. A bevetés négy Somogy megyei járási mentőcsoport minősítő gyakorlata is volt, szimulált közlekedési balesetben, vízből mentésben, nyúlgát építésében és égő épület kiürítésében kellett helytállniuk a résztvevőknek.
A rendezvény sajtótájékoztatóján Balázs Árpád, Siófok polgármestere (Fidesz–KDNP) elmondta, hogy a nyári szezonban, illetve egy-egy nagyobb rendezvény idején 100-200 ezer ember biztonságáról kell gondoskodniuk. A Balaton magas vízállása és az időnként 100 kilométer per órásnál is erősebb szelek olyan helyzeteket teremthetnek, amelyekre fel kell készülni – hangsúlyozta a polgármester. Üdvözölte a lehetőséget, hogy szükség esetén nemzetközi segítséget is igénybe tud venni a város.
Piros Attila dandártábornok, Somogy megye rendőrfőkapitánya kiemelte, azért is fontosak az ilyen akciók, mert segítenek megteremteni az összhangot a mindennapi gyakorlatban több állami, önkormányzati és civil szervezet munkájában, a rendkívüli helyzetek kezelésében.
A Seerisk projekt 2012 nyarán indult, célja egységes módszer kialakítása a szélsőséges időjárás okozta természeti katasztrófák (földcsuszamlás, erózió, árvíz, belvíz stb.) kockázatának elemzésére és kezelésére a délkelet-európai régióban.