Tizenhatezer pártdelegált lesz

A legfrissebb adatok szerint tizenhatezer delegált tag vesz részt a szavazatszámláló bizottságok munkájában a május 25-ei EP-választáson.

SZN
2014. 05. 10. 21:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szavazatszámláló bizottságokba pénteken 16 óráig jelenthettek be delegáltakat az EP-választáson listát állító pártok. A jogszabály szerint a választási bizottságoknak, illetve a szavazatszámláló bizottságoknak a választott tagokon felül a választáson listát állító pártok által delegált tagjai is vannak.

A szavazatszámláló bizottságokba – országosan 10 386 van – és az egy szavazókörös településeken a helyi választási bizottságokba két-két tagot küldhetnek az EP-választáson listát állító pártok. A közösen listát állító pártok közösen küldhetnek két-két tagot a bizottságba. Az EP-választáson nyolc lista indul: a Magyar Szocialista Párt, a Seres Mária Szövetségesei, a Fidesz–KDNP, A Haza Nem Eladó Mozgalom párt, a Jobbik, a Lehet Más a Politika, az Együtt–PM és a Demokratikus Koalíció.

A pártok így a szavazatszámláló bizottságokba akár 166 ezer delegáltat is bejelenthettek volna, de az NVI szombati adatai szerint mindössze 16 ezret regisztráltak. A számok egyelőre nem tekinthetők véglegesnek, mivel a választási irodák még nem rögzítettek minden delegáltat, és a bizottságoknak is három napjuk van a megbízás elfogadására vagy visszautasítására, így a pénteken bejelentettek csak később jelennek meg a statisztikában. A legtöbb, 8800 delegáltat a Fidesz–KDNP jelentette be, az MSZP csaknem 3100-at, a Jobbik 3000-et, a DK csaknem 700-at, az Együtt–PM mintegy 300-at, A Haza Nem Eladó Mozgalom párt több mint 40-et, az LMP kevesebb mint 20-at, a Seres Mária Szövetségesei 1-et.

Az áprilisi országgyűlési választásra a pártok, a nemzetiségi önkormányzatok és a független jelöltek összesen 40 854 delegáltat jelentettek be a szavazatszámláló, a helyi, valamint az országgyűlési egyéni választókerületi választási bizottságokba.

A pártoknak érdekük, hogy valamennyi választási szervbe delegáljanak tagot, mivel így megbízottjaikon keresztül győződhetnek meg a választás tisztaságáról, és részt vehetnek az esetleges vitás kérdések eldöntésében. A szavazatszámláló bizottságok választott és megbízott tagjainak azonos jogaik és kötelezettségeik vannak. Döntéseiket határozat formájában hozzák, csak igennel vagy nemmel szavazhatnak, nem tartózkodhatnak. A testület határozataival szemben a Nemzeti Választási Bizottsághoz (NVB) lehet fordulni jogorvoslatért. A párt által megbízott tag a bizottság rendelkezésére álló valamennyi információt megismerheti. A tevékenysége során tudomására jutó személyes adatokat azonban sem az őt megbízó pártnak, sem másnak nem adhatja ki.

Az EP-választás hivatalos eredményét a szavazatszámláló bizottságok által kiállított jegyzőkönyvek alapján állapítja meg az NVB. Így a választáson induló valamennyi párt a delegáltjain keresztül mind helyi, mind országos szinten közvetlenül követheti az eredmény megállapítását.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.