Túl messzire ment a Merkantil behajtója?

Egy autólízing különös története: törvénytelen trükköt vethettek be a kocsi visszaszerzésére.

Horváth Csaba László
2014. 05. 19. 3:18
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Könnyen kellemetlen helyzetbe kerülhetett volna a Merkantil Car Zrt.-től autót lízingelő adós, ha a rendőrség igazoltatta volna egy közúti ellenőrzésen, ugyanis a pénzintézet képviseletében eljáró követeléskezelő kérésére a Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatala (KEKKH) törölte üzembentartói jogát, és új forgalmi engedélyt állított ki a lízingelt gépjárműre. Az adós szerencséjére véletlenül értesült a behajtó magánakciójáról, így elkerülte az esetleges rendőrségi ellenőrzést és azt is, hogy esetleg előállítsák, ha nem tudja igazolni, milyen jogcím alapján használja az autót.

A pénzintézet adósa, Váradi Tibor 2009-ben kötött lízingszerződést a Merkantil Car Zrt.-vel, kálváriája pedig 2012-ben kezdődött, amikor egy számára értelmezhetetlen kimutatást kapott a pénzintézettől, amely jelentősen eltért az eredeti megállapodásban szereplő díjaktól. Az adós és a pénzintézet közt jogvita kerekedett, ennek eredményeként a Merkantil felmondta a szerződést, és egyben bejelentette tulajdonosi jogainak gyakorlását. Az adós viszont bíróságon kívánta tisztázni a kialakult jogvitát.

A pénzintézet követeléskezelő céget bízott meg az autó visszaszerzésére. A behajtó fel is kereste az adóst, azonban – mint azt Váradi Tibor elmondta – egyetlen alkalommal sem mutatott számára dokumentumot arról, hogy a Merkantil képviseletében jár el. Így állóháború alakult ki, az adós pedig pert indított a pénzintézettel szemben.

Ezt követően pedig különös dolog történt: Váradi Tibor tavaly év végén arról kapott értesítést a lakhelye önkormányzatától, hogy visszatérítenek a befizetett súlyadójából. Nem értette a dolgot, ezért bement a hivatalba, ahol elmondták neki, már nem üzemben tartója az autónak, amit lízingelt, ezért jár vissza neki pénz. A férfi értetlenül állt a fejlemények előtt, ezért a KEKKH-tól kért információt ügyében.

A hivatal válaszából pedig az derült ki, hogy a pénzintézet nevében eljáró behajtó egy új forgalmi engedély kiállítása iránti kérelmet nyújtott be az okmányirodának, amelyben már nem szerepelt üzemben tartóként az autót lízingelő Váradi Tibor. A hivatal dokumentumai alapján fény derült arra is, hogy a behajtó a kérelem mellé csatolt egy rendőrségi jegyzőkönyvet, ami az eredeti forgalmi engedély eltulajdonítását jelentette be, valamint Váradi Tibortól kapott meghatalmazást is, hogy a behajtó eljárhat az adós nevében.

Csakhogy Váradi Tibor – mint mondta – semmilyen meghatalmazást nem adott a behajtónak, az eredeti forgalmi engedély pedig nem veszett el, ma is a birtokában van. Elmondta azt is, az új forgalmiengedély-kérelemhez benyújtott papírokban sem az autó pontos típusa, sem az alvázszáma nem egyezik. Így pedig érthetetlen, miként állították ki az okmányt, amiben egyébként már helyes adatok szerepelnek.

A Merkantil adósa miután értesült róla, hogy vélhetőleg hamis okiratok alapján próbálják kigolyózni üzemben tartói státusából, ismét a központi okmányirodához fordult, és kérte, hogy állítsák vissza az eredeti állapotokat, valamint küldjék meg részére azokat a dokumentumokat, amiket a behajtó csatolt az új forgalmi kiállítása iránti kérelméhez. Meglepetésére azonban azt a választ kapta, a dokumentumok nincsenek a nyilvántartásukban, így azokat nem áll módjukban csatolni, valamint azt is közölték, csak abban az esetben állítják vissza az eredeti állapotokat, ha jogerős bírósági ítélet születik erről. Váradi Tibor a hivatal válasza után úgy döntött, büntetőfeljelentést tesz a rendőrségen.

Váradi Tibor különös esete miatt lapunk megkereste a Merkantil Bankot, valamint behajtóját arról érdeklődve, megkaphatjuk-e az adós által adott meghatalmazást, valamint azt a rendőrségi jegyzőkönyvet, amit az új forgalmi engedély kiállításának kérelméhez csatolt a pénzintézet által megbízott követeléskezelő. A Merkantil nevében eljáró behajtó idegesen reagált kérdéseinkre, és közölte: lapunkat félrevezették, s valótlan adatok alapján akarunk cikket írni, egyebekben a férfi a pénzintézethez irányított bennünket.

A Merkantilnál lapunkat az alábbiakról tájékoztatták: a vállalat jelen ügyben nem tett olyan jognyilatkozatot, amelynek közvetlen következményeként rendőrségi jegyzőkönyvet állítottak volna ki, így nem rendelkeznek rendőrségi jegyzőkönyvvel. A Merkantil Car ezentúl visszautasította azt az alaptalan feltételezést, hogy akár a Merkantil Car Zrt. munkavállalója, akár képviseletében eljáró bármely személy bűncselekményt követett volna el.

A teljes cikk a Magyar Nemzet hétfői lapszámában olvasható.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.