Fejetlenség uralkodik a szocialista párton belül a vasárnapi megrendítő választási vereség után. Szocialista forrásaink szerint senki nem számított arra, hogy ennyire rossz eredményt érnek el. A kialakult helyzet kezelésére ezért forgatókönyv sem készült. Annyi biztos, hogy az MSZP országos elnöksége felajánlotta lemondását. Ám az, hogy végül távoznia kell-e a Mesterházy-csapatnak, csak a párt szombati, kibővített választmányi ülésén dől majd el. A testületben egyébként – forrásaink szerint – Mesterházy Attila pártelnök hívei vannak többségben.
A pártvezetés „megtartása” melletti érv lehet, hogy egy rendes tisztújítás három hónapot is igénybe venne, ez a közelgő őszi önkormányzati választás előtt semmiképp sem szerencsés. Habár a párt kongresszusa – alapszabály-módosítással – felgyorsíthatná a folyamatot, ahhoz már tudni kellene, ki állhat Mesterházy Attila (képünkön) helyére a párt élén. Hivatalos jelentkező azonban egyelőre nincs. Forrásaink szerint nagy kérdés, hogy ki vállalná egyáltalán a jelenlegi helyzetben a párt „összekaparását”.
Ahogyan azonban lenni szokott, már elkezdtek forogni a nevek, hogy ki lehetne mégis Mesterházy utódja. Esélyesként leginkább Hiller Istvánt emlegetik, aki korábban már vezette a szocialista pártot, és nemrég ismét „bejelentkezett” egy vezetőségi posztért. Hillert ráadásul azok között tartják számon, akiknek a szavára adnak a pártban, ráadásul egyfajta kapocs az MSZP holdudvarához. A politikus tegnap a Parlament folyosóján újságíróknak ugyanakkor arra utalt, pártelnök nem lenne, csak a párt vezetésében foglalna helyet. Úgy fogalmazott, kész programmal készül a szombati választmányra, részleteket azonban nem árult el. A pártelnöki tisztséggel összefüggésben ismét felvetődött Botka László választmányi elnök neve is. Szeged polgármesteréről azonban köztudott, hogy eddig mindig talált magyarázatot arra, miért ne vállalja az MSZP vezetését.
A zavarodottságot jelzi továbbá, hogy már olyan nevekről is pletykálnak esetleges pártelnöki aspiránsként, mint Ujhelyi István, Tóbiás József, vagy épp a XI. kerületet egykor irányító Molnár Gyula. Utóbbi politikus ellen nemrég gyanús ingatlanügyletek miatt folyt büntetőeljárás, a bíróság felmentő ítélete után Molnárra a „Fidesz elleni szabadságharc éllovasaként” tekintenek a szocialisták.
A teljes cikket a keddi Magyar Nemzetben olvashatják.