Volt, ahol csak a láncfűrész segített

Negyven helyszínen kellett beavatkozniuk szombaton a katasztrófavédelem munkatársainak. Sok helyen okoztak gondot a kidőlt fák.

PR
2014. 05. 04. 9:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szombaton a vihar miatt mintegy negyven helyszínen kellett beavatkozniuk a katasztrófavédelem tűzoltóegységeinek – közölte az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) szóvivője vasárnap az MTI megkeresésére.

Hajdu Márton őrnagy elmondta, hogy elsősorban az esőzés, jellemzően az összegyűlt csapadékvíz okozott problémát. Négy települést – Pécs, Egerszólát, Balatonlelle és Barcs – emelt ki, ahol egyes helyeken a víz befolyását homokzsákokkal kellett megakadályozni. Az OKF nem értesült arról, hogy a vihar miatt bárki megsérült volna.

A Zala Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság összegzése szerint szombat éjszaka Nován egy 10-12 méteres fa dőlt ki, teljesen elzárva az utat, Hévízen pedig a Dr. Korányi Frigyes utcában egy 10 méter magas kidőlt fa zárta el a közlekedés elől az utcát. Balatonmagyaródon a Kányavári-szigetre vezető kereszteződés előtt egy nyárfa dőlt az úttestre, ugyancsak teljes forgalmi akadályt képezve.

Keszthelyen, a Csók István utcában egy nagyméretű faág dőlt az útra, félig a villanyvezetéken fennakadva. Az E.ON szakemberei áramtalanították a vezetéket, majd a tűzoltók távolították el az ágat. Szintén Keszthelyen, a Festetics úton egy gesztenyefa koronája kettétörve az úttestre zuhant, ahol akadályozta a közlekedést. A közelben, a Szentendrei telepen egy gesztenyefa letört ága okozott forgalmi akadályt.

Bagodban, a 76-os főút zalaszentgyörgyi kereszteződésében szintén akkora fa dőlt az útra, hogy félpályán akadályozta a forgalmat. Gutorfölde külterületén egy 15 méter magas akácfa dőlt ki, amely teljesen elzárta a közlekedők elől az utat. Nagykanizsán a Városkapu körúton egy fa letört, lógó ága az alatta parkoló autókat és a forgalmat veszélyeztette.

Vasárnap hajnalban Bánokszentgyörgyön egy személyautó elakadt a heves esőzés miatt az útra került nagy sárban. A járművet a tűzoltók vontatták ki a veszélyes útszakaszról. A zalai katasztrófavédelem tájékoztatása szerint sehol nem történt személyi sérülés vagy nagyobb anyagi kár a megyében. A veszélyhelyzeteknél beavatkozó tűzoltók láncfűrészekkel darabolták fel a kidőlt fákat és a leszakadt ágakat.

A viharos szél megbontotta az egyik nagykanizsai víztorony tetőszerkezetét, de a tűzoltók egyelőre nem tudják megközelíteni a födémet. A Teleki és a Hevesi Sándor utca kereszteződésében, lakótelepi és családi házak közelében álló víztorony tetőszerkezetéről nagyobb lemezdarabok hullanak a földre.

A tűzoltók a szél miatt nem tudnak beavatkozni a magasból mentő eszközeikkel, a víztorony épületéből pedig nem lehet feljutni a tetőre. A műemléki védettségű, több mint harminc méter magas épületet körbekordonozták. A közlekedőket arra kérik, hogy kerüljék el a helyszínt – közölte a katasztrófavédelem.

A lehulló lemezdarabok miatt a rendőrség korábban két utcát is lezárt, a Teleki utcát a Rózsa utca felé, a Hevesi utcát pedig a Csokonai utca felé, ez utóbbi a nagy forgalmú 61-es főút egy szakasza. A forgalmat a rendőrség elterelte, de azóta már feloldották az útlezárást.

Három parkoló autót tört össze egy kidőlt fa Zalaegerszegen – közölte a Zala Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság vasárnap a honlapján. A Jókai utcában történt eset során senki nem sérült meg, de az anyagi kár jelentős. A zalaegerszegi tűzoltók motoros láncfűrésszel és kézi erővel távolították el a viharos szélben kidőlt fát.

A szombat délután óta tomboló erős szél miatt vasárnap további fakidőlésekhez riasztották a zalai tűzoltókat. Szintén Zalaegerszegen, az Október 6. téren egy kidőlt fa teljesen elzárta az utat, a Kishegyi úton pedig egy letört faág veszélyeztette a forgalmat.

Nagylengyelben a település külterületén dőlt fa az úttestre és zárta el teljesen a közlekedési lehetőséget. Tormaföldén ugyancsak a település külterületén okozott forgalmi akadályt egy kifordult fa. Keszthelyen, a Csók István utcában a villanyvezetéknek dőlt egy fa. Az E.ON szakemberei áramtalanították a vezetéket, majd a tűzoltók távolították el a fát.

Helyreállt a közlekedés a dél-balatoni vasútvonalon, amelynek egy szakaszán, Nagykanizsa és Zalakomár között korábban egy kidőlt fa miatt szünetelt a vasúti forgalom – tájékoztatta a Mávinform sajtóügyeletese vasárnap délután az MTI-t.

Both Ferenc közölte: a MÁV szakemberei megjavították a megsérült felsővezetéket, így már nem késnek a vonatok a nagykanizsai vonalon. A Mávinform korábban azt közölte, hogy vasárnap délben Nagykanizsa és Zalakomár között az átvonuló vihar rádöntött egy fát a sínre, illetve a felsővezetékre. A kigyulladó fa a vezetéket el is szakította.

Továbbra is szivattyúzzák a vizet Barcson, miután a hirtelen lezúduló, nagy mennyiségű eső utcákat, pincéket, udvarokat öntött el szombat délután – közölte a Somogy Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője vasárnap délelőtt az MTI-vel. Bázelné Mihályka Szabina tájékoztatása szerint a tűzoltók és a Boróka Mentőcsoport tagjai folyamatosan dolgoznak az esővíz eltávolításán. Az utcákról már visszahúzódott az esővíz a Dráva parti településen, a járási mentőcsoport önkéntesei azonban még vasárnap délelőtt is három helyszínen szivattyúzzák a lakóházaknál a vizet.

A szóvivő arról számolt be, hogy szombaton Barcsról több mint 60 bejelentés érkezett a műveletirányítási központba – főként a Dankó Pista, a Dési Huber és a Szentesi utcából telefonáltak a lakók –, hogy a pincékbe, melléképületekbe betört a víz. A Dankó Pista utcában erőgép is dolgozott az árok megtisztításán, az ugyanis nem bírta elvezetni a nagy mennyiségű esővizet, így a házak udvarán 15 centiméter magas víz állt.

Bázelné Mihályka Szabina elmondta, hogy vízátfolyás miatt továbbra sem lehet közlekedni Barcs és Drávaszentes között, a 6801-es úton, ahol szombat délután a 3-as kilométerénél lezárták az utat, ahogy Barcs határában a 68-as út 1-es kilométerszelvényénél is forgalomelterelés van érvényben.

Nem csak az esővíz adott munkát a tűzoltóknak a térségben, a viharos szél több helyen fákat csavart ki, így például Barcs és Somogytarnóca között, ahol egy 60 centiméter átmérőjű fa dőlt az útra szombat este, azt motoros láncfűrésszel távolították el a barcsi tűzoltók – tájékoztatott a megyei katasztrófavédelmi szóvivő.

A viharos, esős időjárás következtében kidőlt fák és a nagy mennyiségű eső is több helyen okozott károkat a hétvégén Baranyában – közölte a megyei katasztrófavédelmi igazgatóság vasárnap a honlapján. A közlemény szerint a tűzoltóknak a közlekedést akadályozó kidőlt fák miatt hét helyszínre kellett kivonulniuk Pécsett, de Hosszúhetényből és Gilvánfáról is kaptak hasonló okból riasztást.

A pécsi Déli Ipari Parkban a csapadék megrongálta a vízelvezető árkot és a földgátat, így a víz befolyt egy Malomvölgyi úti ingatlan kertjébe. Az épület védelmére az ipari park építésén dolgozó vállalkozó erőgéppel ideiglenes vízelvezető árkot ásott, a katasztrófavédelmi kirendeltség polgári védelmi főfelügyelője és a városüzemeltetési Biokom Kft. munkatársai pedig homokzsákból gátat emeltek. A víz nem jutott be a házba, de a kerti emésztő és a kút víz alá került, s a fertőzésveszély miatt megtiltották ezek használatát.

A baranyai megyeszékhelyen, a Nagy Imre úton egy tízemeletes társasház tetején felgyülemlett csapadék az elektromos vezetékeken keresztül a lakásokba folyt. A tűzoltók a vízelvezető tisztításával megszüntették a problémát, később egy kilencedik emeleti lakásból távolítottak el csőtörés miatt kiömlött vizet.

Komlón egy négyemeletes társasház konnektoraiból folyt a víz. A problémát az épület tetején összegyűlt csapadék okozta, amelyet a vízelvezető dugulásának megszüntetésével sikerült elvezetni.

Lebontották egy kétszintes lakóház viharos szél által megrongált tetőszerkezetének egyes elemeit és két, korábban életveszélyesnek nyilvánított kéményét a tűzoltók vasárnap Kőszegen, mert azok a gyalogosokat és az autósokat is veszélyeztették – közölte a Vas Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság.

Vas megyében szombaton kilenc, vasárnap pedig eddig huszonöt esetben vonultak ki a tűzoltók úttestre vagy személyautókra dőlt fák, leszakadt faágak, megbontott tetők, lehulló cserepek miatt. Hozzáfűzte: a megye valamennyi pontjáról érkeznek bejelentések, a legnagyobb számban Szombathely és Kőszeg térségébe riasztják őket.

A viharos szél letépte a keresztet a szombathelyi Szent Erzsébet katolikus templom tetejéről. A kereszt az úttestre zuhant, de sérülést nem okozott. A templomot a tűzoltók elővigyázatosságból szalagkordonnal vették körül, a tetőszerkezetet már átvizsgálták, az nem károsodott számottevően.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.