A magyar kormány reagált az aggályokra

Az amerikai külügy helyettes államtitkára a sikeres demokrácia összetevőire is felhívta a figyelmet.

NT
2014. 06. 26. 8:47
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A helyettes államtitkár kifejtette: elismerik, hogy a magyar kormány reagált bizonyos aggályokra, s tudja azt is, hogy az ügyek sorában változtatások történtek. Mint mondta, legfőbb és általános aggodalmuk a politikai hatalom kevesebb intézmény kezébe való átcsoportosítása volt. Remélik, hogy a magyar rendszerben meglévő fékek és ellensúlyok továbbra is biztosítják az átláthatóságot, az elszámoltathatóságot és minden tényezőt, amely egy sikeres demokráciában szükséges, „független bíróságot, virágzó sajtót és éber civil társadalmat” – emelte ki.

Thomas O. Melia azt mondta: folytatódnak az egyeztetések a magyar kormányzati partnereikkel, és továbbra is meghallgatják a civilek hangját. Ezzel kapcsolatban kitért arra, hogy több tárgyaláson is felmerült – Szijjártó Péternek, a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkárának is megemlítette –, hogy ellenőrzést tartottak olyan civil szervezeteknél, amelyek támogatást kaptak a Norvég Alapokból. Aggódnak amiatt, hogy ez mit jelent pontosan, jegyezte meg, kiemelve: remélik, hogy ez nem szigorítást jelent a civil szervezetek külföldi finanszírozásában, amelyek fontos szerepet töltenek be bármely demokráciában.

Az európai parlamenti választásokkal kapcsolatban kitért arra, aggodalommal vették tudomásul, hogy számos országban erősödtek a szélsőségek, különösen a szélsőjobb. Thomas O. Melia szerint ez jól jelzi a szociális feszültségeket több országban. „A kormányoknak többet kell tenniük azért, hogy több embert segítsenek hozzájutni a modern gazdaság közös forrásaihoz, hogy a bevándorló közösségeket integrálják” – fogalmazott. Az Egyesült Államok aggodalommal tekint a szélsőséges erők európai térnyerésére – emelte ki, ugyanakkor hozzátette: némi megelégedésre ad okot, hogy a jobboldali radikális pártok nem voltak képesek önálló frakciót alapítani az Európai Parlamentben.

Az ukrán válságról azt mondta: Európában és Észak Amerikában mindenkinek támogatnia kell az új ukrán kormányt. Megemlítette, hogy Petro Porosenko elnök előterjesztett egy kelet-ukrajnai béketervet, amely a hatalom dekoncentrációjáról is szól. „Azt szeretnénk, ha az ukránok ebből nyernének, s demokratikus és európai irányba lépnének” – fogalmazott. Thomas O. Melia kitért arra is, azt gondolják, hogy az Ukrajnában élő kisebbségek számára a biztonság és jólét felé vezető legjobb út, ha a demokratikus folyamat kiterjed, amelynek döntéseiben ők maguk is részt vehetnek. Ennek érdekében folytatják az együttműködést Petro Porosenkóval – mondta a Kossuth Rádióban az amerikai külügyminisztérium helyettes államtitkára.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.