A politikus sajtótájékoztatóján azt mondta, az európai és az orosz parlament között működő közös bizottság tagjaként evidens volt, hogy orosz állampolgárokkal, képviselőkkel, diplomatákkal találkozzon munkája során. Lehetségesnek nevezte, hogy voltak közöttük olyan emberek, akik munkájuk során más feladatot is elláttak, de – mondta – erről neki nem volt tudomása.
Kiemelte: EP-képviselőként sem titkosított, sem minősített anyagokhoz nem fért hozzá. Kovács Béla közölte, céljai egyértelműek voltak: az unió és Oroszország közötti jó kapcsolat fenntartása. Ezt magyar szempontból is fontosnak nevezte egyrészt a paksi bővítés, másrészt a Déli Áramlat miatt, s utalt arra is: jövőre meg kell hosszabbítani Magyarország gázellátási szerződését, ami meghatározó lesz a következő évek energiaellátása szempontjából.
A Legfőbb Ügyészség az Európai Unió intézményei ellen folytatott kémkedés gyanúja miatt Brüsszelnél kezdeményezte Kovács Béla jobbikos európai parlamenti képviselő mentelmi jogának a felfüggesztését A Magyar Nemzet cikkét ide kattintva olvashatja el.
Kovács Béla gyanús orosz kapcsolatairól és életútjáról ide kattintva tájékozódhat bővebben. A jobbikos kémügy részleteit pedig itt érheti el.
A jobbikos politikus szólt arról, hogy amikor kémkedési gyanúba keverték, maga kérte párttársán, Mirkóczki Ádámon keresztül a nemzetbiztonsági bizottság összehívását.
Hibának nevezte, hogy a két hete tartott ülést követően hirtelen távozott. Ennek okai közé sorolta, hogy a zárt ülésről elmondható dolgokat előtte már Mirkóczki Ádám és Vona Gábor pártelnök ismertette, továbbá volt egy szegedi programja. Első programját lekéste, esti lakossági fórumát pedig erős szívtáji panaszai miatt le kellett mondania – tette hozzá.
Kovács Béla kifogásolta, hogy az ártatlanság vélelme helyett több sajtóorgánum komoly állításokat fogalmazott meg vele szemben, s közölte: pert fog kezdeményezni ezekben az ügyekben. A politikus szólt arról, hogy addig nem tud lemondani mentelmi jogáról, amíg ügye nem kerül az Európai Parlament jogi bizottsága elé. Hozzátette: minden meghallgatáson részt fog venni. A jogi bizottság döntését követően az EP elnöke a strasbourgi plenáris ülésen bocsáthatja szavazásra mentelmi jogának kérdését, Kovács Béla számításai szerint ez kora ősszel következhet be.
Hoppál Péter Fidesz-szóvivő szerint a kémgyanúba keveredett jobbikos Kovács Bélának nem a mentelmi jogáról, hanem európai parlamenti (EP-) mandátumáról kellene lemondania. Hoppál Péter újságíróknak hétfőn elmondta, Kovács Béla nem látja be, hogy „felelősséget kellene vállalnia azért, amit a korábbi években tett”, és a hatóságok rendelkezésére kellene állnia. Ezzel szemben a sajtót támadja, és húzza az időt – mondta a kormánypárt szóvivője. Közölte, a Fidesz továbbra is várja Vona Gábortól, a Jobbik elnökétől, hogy adjon választ arra, tulajdonképpen mi is zajlik pártja háza táján. Máig sem tudni ugyanis, hogyan fordulhat elő „egy magát nemzeti pártnak kiabáló szervezetben”, hogy EP-politikusok esetében felmerül, esetleg nem a magyar, hanem egy másik nemzet érdekeit képviselte – fogalmazott Hoppál Péter.
Kovács Béla a közel egyórás sajtótájékoztatón köszönetet mondott orvosainak és ápolóinak munkájukért, a Jobbik elnökségének és tagjainak pedig amiatt, hogy kiálltak mellette.
Mirkóczki Ádám, a párt szóvivője a sajtó hozzáállását köszönte meg, jelezve: egyetlen kereskedelmi csatorna kivételével nem zaklatták a kórházban Kovács Bélát. Megismételte: a Jobbik fenntartja azon álláspontját, miszerint a képviselő nem tett semmi Btk.-ba ütközőt. Továbbra is a nemzetbiztonsági bizottság jegyzőkönyvének nyilvánosságra hozatalát sürgette, hozzátéve: ezzel sok találgatást meg lehetne szüntetni.
Molnár Zsolt, az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának szocialista elnöke nyilvánosságra hozná a jobbikos európai parlamenti képviselő ügyében tartott múlt hétfői zárt ülés jegyzőkönyvének azt a részét, amely Vona Gábor Jobbik-elnök és Kovács Béla meghallgatását tartalmazza.
Vona Gábor, a Jobbik elnöke a Kossuth rádió 180 perc című műsorában korábban leszögezte: sem szándéka, sem oka nincs a Jobbiknak arra, hogy változtasson EP-választási listáján; Kovács Béla mandátumot szerzett, amivel ő maga rendelkezik.