Magyarország megítélése nem javul meg egyik napról a másikra

De a kitartó, átgondolt, összehangolt kultúrképviselet eredményt fog hozni – mondta Balatoni Monika.

VZ
2014. 06. 22. 8:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az államtitkár kifejtette: a kultúrán keresztül, amely „mindig jelen volt a politikai erőtérben”, hozzá lehet járulni az ország kapcsolatainak alakításához. A kultúra révén a legkönnyebb elérni az országok véleményformáló értelmiségijeit, ők meghatározók abból a szempontból, hogy a hazájukban mit jelenik meg Magyarországról – vélekedett. Hozzátette, hogy ezeknek a csoportoknak a hozzáállását nem direkt módon, de befolyásolni lehet.

Balatoni Monika kijelentette, hogy Magyarország megítélése nem fog egyik napról a másikra látványosan javulni, de a kitartó, jól átgondolt, a gazdasági és politikai folyamatokkal összhangban lévő kultúra képviselete külföldön előbb-utóbb eredményeket hoz.

Az országkép formálásával kapcsolatban azt mondta, bár Magyarországon és a közép-európai régióban mindig is fontosak voltak a történelmi és kulturális tradíciók, nem lehet csak azt hangoztatni, hogy mi mindent köszönhet a világ ennek az országnak, nem lehet mindig csak a híres magyarokra hivatkozni. A folyamatosságot kell hangsúlyozni, azt, hogy Magyarországra, a magyar művészekre mindig is jellemző volt a kreativitás és az innováció, a magyar nemzet ma is nyitott, befogadó, kreatív és leleményes – húzta alá.

Az államtitkár hangsúlyozta: a politika akkor jár el helyesen, ha nem telepszik rá a művészetre és a tudományra, hanem kiaknázza az általuk nyújtott lehetőségeket.

A politikus szerint a világban megfigyelhető az a tendencia, hogy az országok igyekeznek gazdasági együttműködésük mellett a kulturális szálakat is szorosabbra fonni. Az államtitkárság is erre törekszik: megőrzi a kulturális gyökereket, de egyúttal nagy hangsúlyt helyez az innovációra is a kultúrában és a tudományban. Ezzel a gazdaságot támogathatja, ugyanis ösztönözheti a befektetéseket, hozzájárulhat a versenyképesség növeléséhez – magyarázta.

Balatoni Monika kitért a fesztiválokon, könyvvásárokon megjelenés jelentőségére, a magyar filmipar adottságainak hirdetésére, a művészeti ágak összekapcsolásában rejlő lehetőségekre, továbbá a kétoldalú együttműködés fontosságára az országokkal, városokkal. A tudományos diplomáciáról szólva azt mondta: fontos, hogy a Magyarországon tanuló külföldi diákok ne csak az egyetemük világát ismerjék, hanem fedezzék fel a magyar kultúrát is, hogy megértsék Magyarországot. Ez előnyös lehet akkor, ha később például egy nagy nemzetközi vállalat munkatársaként foglalkoznak Magyarországgal – mondta.

Az államtitkár arról is beszélt, hogy erősíteni kell a külföldi magyar intézetek hatékonyságát, gondosan összeállított programokat kell nyújtaniuk az érdeklődőknek. Fontos, hogy a külföldi intézetek ne elsősorban a diaszpórát szolgálják ki, hanem a külhoni magyarokat közvetítőként használva jelenítsék meg a magyar kultúrát külföldön. Minden országban más programra, stratégiára van szükség, de azonos célok alapján. „Nemcsak jelen kell lenni, hanem nyomot is kell hagyni” – tette hozzá.

A politikus közölte: legközelebb Belgrádban nyílik magyar intézet, július elején várhatóan Orbán Viktor miniszterelnök nyitja meg. Ez a helyszín is jól jelzi, hogy milyen fontos Kelet- és Közép-Európa a magyar külpolitikának – mondta. Azt is megjegyezte: lényeges, hogy minél több ország érezze fontosnak, hogy kulturális intézetet nyisson Magyarországon.

Balatoni Monika 2010-től a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium stratégiai tanácsadója volt, majd a tárca társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkárságát vezette. A harmadik Orbán-kormányban a KKM kulturális diplomáciáért felelős államtitkára lett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.