A minszki belügy-minisztérium és a szociális és munkaügyi minisztérium vezető munkatársai, egy börtönviseltek reintegrációjával foglalkozó helyi kolostor vezetője, valamint civil szervezetek képviselői alkotják azt a delegációt, amely a napokban több magyarországi helyszínen gyűjt tapasztalatot az Ökumenikus Segélyszervezet projektjének keretében – közölte a szervezet szerdán az MTI-vel.
A küldöttség találkozott a Belügyminisztérium vezető munkatársaival, valamint a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága, a Nemzeti Munkaügyi Hivatal és a Közigazgatási és Igazságügyi Hivatal képviselőivel. A találkozón bemutatták a magyar fogvatartottakra vonatkozó jogszabályi hátteret, a büntetés-végrehajtási hálózatot, annak intézményi, illetve jogszabályi hátterét, továbbá az EU által támogatott Társadalmi Megújulás Operatív Program (Támop) projektet, amely a fogvatartottak munkaerő-piaci visszailleszkedését segíti elő.
A segélyszervezet szakemberei az általuk kialakított reintegrációs modellről, valamint munkaerő-piaci programjuknak a speciálisan hátrányos helyzetből érkező munkakeresők támogatását célzó munkájáról tájékoztatták a küldöttséget. A vendégek megismerték egy magyar börtönlelkész munkáját, majd ellátogatottak egy magyarországi organikus farmra.
A delegációt Lehel László elnök-igazgató elkísérte az ökumenikusok Kastélyosdombói Szociális és Fejlesztő Központjába is, ahol bemutatta az ott működő és a társadalom perifériájára szorultak visszailleszkedését segítő modellrendszert.
A delegáció tagjai szerdán Miskolcon a gyakorlatban is megismerhették egy magyar büntetés-végrehajtási intézmény működését, később pedig magyar civil szervezetek vezetőivel találkoznak.
A 2015 őszéig tartó projekt végrehajtásban a fehéroroszországi ortodox egyház karitatív szervezetével, az Interchurch Mission Christian Social Service-szel (IMCSS) működik együtt az Ökumenikus Segélyszervezet. A börtönviselteket az újrakezdésben támogató kétéves reintegrációs projekt Fehéroroszország Gomel, Grodno és Vityebszk tartományaiban zajlik három gazdaságban. A célok között szerepel, hogy információval lássanak el 1500 embert, a három helyszínen személyre szabott munkaerő-piaci tanácsadásban részesítsenek 150 volt fogvatartottat, továbbképezzenek 30 szociális szakembert, valamint gazdaságonként alkalmazzanak két főt. A volt fogvatartottak ezeken a helyszíneken a gyógynövénytermesztéssel, a méhészettel és az üvegházi növénytermesztéssel ismerkedhetnek meg, információhoz jutásukat rövid kiadvány is segíti.
A 373 ezer euró összköltségű fejlesztési program különlegessége, hogy ez az első olyan partneri együttműködés, amelynek keretében magyar nonprofit szervezet önállóan hajt végre fejlesztési programot Fehéroroszországban.