A végrehajtói kamarától megtudtuk, a törvény hatálybalépése után haladéktalanul és soron kívül felfüggesztik a végrehajtásokat azokban az ügyekben, amelyekre kiterjed az Országgyűlés által elfogadott devizahiteles törvény – mondta lapunk kérdésére Schmidt Zoltán, a Magyar Bírósági Végrehajtói Kamara elnökségi titkára. Közölte, az intézkedések felfüggesztése vonatkozik a devizaalapú hitelszerződések, a forintalapú fogyasztási hitelszerződések, valamint a lízingszerződések alapján indult végrehajtási eljárásokra. Ezek az összes végrehajtási eljárás 30-40 százalékát jelentik – tette hozzá. Mint mondta, a végrehajtás mindaddig szünetelni fog, ameddig újabb törvényi rendelkezés nem születik a hitelesek ügyében.
Schmidt Zoltán jelezte, a letiltásokra – például a munkabér, a hatósági átutalási megbízás – tett intézkedéseket a jogszabályra tekintettel felfüggesztik, viszont az adósok továbbra sem adhatják el vagyontárgyaikat. Az elnökségi titkár a felfüggesztések időpontjáról szólva azt mondta, a törvény a kihirdetését követő nyolcadik napon lép hatályba, erre figyelemmel lesznek a végrehajtók, de ezen kívül a kamara is értesíti a végrehajtókat, hogy mihamarabb függesszék fel az intézkedéseket.
A törvény vélhetőleg a jövő hét után léphet hatályba, ugyanis Áder János köztársasági elnök múlt pénteken írta alá a törvényt, s hivatala már megküldte azt a Magyar Közlöny szerkesztőségének, ahol a törvényt hivatalosan kihirdetik. Ez a napokban várható. Az ügyben kerestük az Igazságügyi Minisztériumot is, amely a Magyar Közlönyt annak szerkesztőbizottsága közreműködésével szerkeszti, ám lapzártánkig nem kaptunk választ, mikor hirdetik ki hivatalosan az elfogadott törvény.
Július 4-én az Országgyűlés elfogadta a devizahitelesek megsegítését célzó első törvényt a Kúria pénzügyi intézmények fogyasztói kölcsönszerződéseire vonatkozó jogegységi határozatával kapcsolatban. Teljesült a kormány célja, sikerült kiküszöbölni a szerződések tisztességtelen feltételeit.
Július 15-én törvénykezési szünet kezdődött az ország bíróságain, de a soron kívüli ügyekben, amilyenek például a devizahitelesek perei, folyamatos lesz a munka.
A teljes cikket a Magyar Nemzet szerdai számában olvashatja.