Elpusztították a pécsi zsidóság 90 százalékát

Megkezdődtek a holokauszt-emlékév pécsi programjai.

LM
2014. 07. 04. 21:07
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Krassó Sándor, az elemi iskola egykori tanulója – Gellér B. István és Illa Gábor az intézménynek emléket állító, író kezet formázó alkotásánál mondott – beszédében azt hangsúlyozta, hogy nem felejthető el a zsidóság ellen állami eszközökkel szított gyűlöletkampány és azok magatartása, akik a deportálásokat közönyösen végignézték.

Az intézmény több egykori tanulója, holokauszt-túlélők, politikusok előtt hozzátette: nem bocsáthatók meg a hetven évvel ezelőtt történtek, és „álszent kézmosás” azt mondani, hogy a holokausztért kizárólag a németeket terheli felelősség.

Krassó Sándor az 1887 és 1944 között a pécsi Fürdő utca 1. szám alatt működő elemi iskolával kapcsolatban felidézte, hogy az oda járó diákok száma a második világháború előtt megközelítette a négyszázat, 1944-re azonban 112-re csökkent. A gyermekek és a tanári kar tagjainak többségét elhurcolták, megölték – közölte.

Rámutatott: az iskola színvonalát jelzi, hogy az onnan továbbtanulók a középiskolát az átlagosnál jobb, nem ritkán jeles, kitűnő eredménnyel fejezték be, és többen nemzetközi hírű művészek, tudósok, sikeres gyáriparosok lettek.

Az emléktábla-avatás után a nagyközönség számára eddig ismeretlen, a holokauszt áldozatává vált négy zsidó származású pécsi képzőművész, Károly Ernő, Kellermann Emil, Király Lajos és Roder Judit megmaradt alkotásaiból nyílt kiállítás a Janus Pannonius Múzeum Káptalan utcai Múzeum Galériában.

A Négy festőművész című, augusztus 15-éig látogatható tárlat részben az 1946-ban, ugyanezen művészek munkáiból válogató kiállítás rekonstrukciója. Azt az alkotókkal egykor személyes, baráti és tanítványi kapcsolatban álló Martyn Ferenc, a magyar avantgárd és absztrakt művészet emblematikus alakja kezdeményezte.

Pécsen péntektől három napon át zajlanak a holokauszt-évforduló kiemelt eseményei, amelyek keretében istentiszteleteket, koszorúzást, tudományos konferenciát tartanak, és egyebek mellett beszélgetést is szerveznek túlélők részvételével.

Goldmann Tamás, a Pécsi Zsidó Hitközség elnöke az MTI-nek azt mondta: az akkor Pécsen és környékén élő mintegy négyezres zsidó közösségnek a tíz százaléka élte túl a vészkorszakot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.