Eltörölt büntetőszabályok

A Pécsi Ítélőtábla elnöke szerint az Ab megszüntette azokat az aggályokat, amelyek a gyakorlatban helyenként felvetődtek.

Kulcsár Anna–Katona Mariann
2014. 07. 09. 3:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A büntető törvénykönyv (Btk.) és az eljárási törvény nem volt teljes összhangban – ez olvasható ki az Alkotmánybíróság tegnap nyilvánosságra hozott közérdekű határozatából. A tavaly július 1-je óta hatályos új Btk. kisebb módosításokkal fenntartotta a 2010-ben bevezetett büntetőjogi rendelkezést. Ezzel lehetővé tette, hogy a szokásosnál szigorúbb, sőt akár életfogytig tartó fegyházbüntetésre ítéljék azt a vádlottat, aki korábban legalább három, személy elleni erőszakos bűncselekményt követett el.

A törvénybe ütköző magatartás a legtöbb esetben súlyos testi sértés, életveszélyt okozó testi sértés, rablás vagy kényszerítés volt. Az ügyészség rendre egyazon vádiratban fogalmazta meg indítványát, s kérte a felelősségre vonást, de – az eljárási törvény alapján – előfordulhatott, hogy a bíróság a három bűncselekményről szóló ügyet célszerűségi okból kettéválasztotta. Megtörténhetett az is, hogy ugyanaz a személy a Dunántúlon és az Alföldön is erőszakos bűncselekményt követett el, és külön-külön indult meg ellene az eljárás.

A következmény eltérő lehetett. Akinek a három, személy elleni erőszakos fellépését egy eljárásban ítélték meg, az évtizedekre is börtönbe kerülhetett, míg másokra hasonló magatartásért kisebb büntetést róttak ki. A Btk. ugyanis úgy szólt: ha valakinek a három, személy elleni erőszakos bűncselekményét egy eljárásban bírálják el, akkor a legsúlyosabb cselekmény büntetési tételének felső határa a kétszeresére emelkedik. Amennyiben ez meghaladná a húsz évet, vagy egyébként a cselekmények közül valamelyik életfogytig tartó szabadságvesztéssel is büntethető, akkor életfogytig tartó szabadságvesztést kell kiszabni. Ha tehát például a három közül a legsúlyosabb bűncselekmény büntetési tétele tizenöt év volt, ezt a szigorítás a duplájára, harminc évre növelhette, s mivel ez több mint húsz év, szóba került az életfogytig tartó fegyházbüntetés is.

Az Alkotmánybíróság (Ab) szerint ez a szabályozás nem kiszámítható, s a mérlegelést sem mindig teszi lehetővé, így nem felel meg a jogállam követelményének. Az Ab úgy döntött: a 2010 és 2013 között érvényes jogszabály az adott esetekben nem alkalmazható, az új Btk. hasonló rendelkezése pedig semmis.

Érdeklődésünkre a rendszerint súlyos bűncselekményeket tárgyaló Makai Lajos bíró, a Pécsi Ítélőtábla elnöke azt mondta, hogy az Ab megszüntette azokat az aggályokat, amelyek a gyakorlatban helyenként felvetődtek. Kónya István büntetőtanács-elnök, a Kúria elnökhelyettese közölte: a legfőbb ügyésznek kezdeményeznie kell a Kúrián a megsemmisített szabály alapján hozott ítéletek felülvizsgálatát. Hozzátette, a felülvizsgálat csak a kiszabott büntetés megváltoztatását teszi lehetővé, hiszen a bűncselekményt korábban már jogerősen megállapították. Az Ab határozata nem érintette az úgynevezett három csapás törvénynek azt a szabályát, amely szerint az erőszakos többszörös visszaesők cselekményeit szigorúan kell megítélni.

A teljes cikket a Magyar Nemzet szerdai számában olvashatják.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.