Felavatták Horn Gyula szobrát

Beszédet mondott a XIII. kerület polgármestere és Hannes Swoboda, az EP szociáldemokrata képviselőcsoportjának volt vezetője.

NT
2014. 07. 04. 15:37
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tóth József, a kerület szocialista polgármestere beszédében kiemelte: a baloldali Horn Gyula élete során mindig a társadalmi egyenlőségért, az alsó osztályok felemelkedéséért dolgozott, miközben a „szabadság illatát megérezve a határokat feszegetve és tágítva ténykedett egy szabad, igazságos Magyarország megteremtéséért”.

Legnagyobb emberi teljesítménye abban állt, hogy egy hétgyermekes munkáscsalád szegényes körülményei közül elindulva felküzdötte magát a miniszterelnöki pozícióig, és Európa-szerte, elsősorban a Német Szövetségi Köztársaságban a legismertebb és a legnagyobb tiszteletnek örvendő magyar politikussá vált – mondta.

Tóth József felidézte, első nagy „nemzetköz sikerét” a keletnémet menekültek előtti 1989-es határnyitás jelentette. Az akkori külügyminiszteri posztot betöltő Horn Gyulát ettől kezdve hősként emlegették. Hazai népszerűségét növelte, hogy egy évvel később, 1990 tavaszán ő írta alá a szerződést a Magyarországon állomásozó szovjet csapatok kivonásáról.

Kijelentette: Horn Gyula egyenes, bátor, büszke baloldali volt. Döntései mellett kiállt, és nem tagadta 1956-os szerepét sem. „Akkor sok magyar társához hasonlóan komoly érzelmi hatások alatt kellett döntést hozni, súlyos családi drámák közepette” – fogalmazott Tóth József, hozzátéve: akik egy döntés alapján akarták megbélyegezni Horn Gyulát, elfelejtették, hogy a tudatlan ítélkezés ugyanolyan emberi gyarlóság, mint egy adott esetben meghozott helytelen érzelmi döntés.

Emlékeztetett arra is, hogy Horn Gyula 2004-ben lett a kerület díszpolgára. Állami kitüntetésére nem került sor, mert az erre irányuló kormány-előterjesztéseket két államfő is elutasította – jegyezte meg.

Hannes Swoboda, az Európai Parlament szociáldemokrata képviselőcsoportjának volt vezetője beszédében az 1989-es határnyitás kapcsán kijelentette: emberek millió lehetnek hálásak Horn Gyulának a bátorságáért. El kell ismerni Horn Gyula nagyságát, ő hitt abban, hogy előre kell lépni és egy közös európai jövőt kell építeni – mondta. Hangoztatta: együtt kell harcolni azért, hogy Európát ne lepje el újra a nacionalizmus és a gyűlölet. Hannes Swoboda beszéde végén magyarul mondott köszönetet Horn Gyulának.

Horn Gyula egész alakos portrészobrát Tóth József leplezte le. Ezt követően a jelenlévők – elsőként Horn Gyula özvegye és családjának tagjai – virágokat helyeztek el a szobornál. Az ünnepségen több mint kétszázan vettek részt, megjelent az MSZP számos politikusa, többek mellett Hiszékeny Dezső, a kerület országgyűlési képviselője, Szanyi Tibor európai parlamenti képviselő, Kunhalmi Ágnes budapesti elnök, valamint a párt korábbi elnökei: Lendvai Ildikó, Hiller István, Kovács László és Mesterházy Attila.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.