Román kutató népszerűsíti az RMDSZ autonómiatervezetét

Sergiu Constantin vállalta, hogy részt vesz a közvitára bocsátandó autonómiastatútum román nyelvű magyarázásában.

SZN
2014. 07. 25. 17:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kutató arról az élményéről beszélt a Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor egyik pénteki pódiumbeszélgetésén, hogy egy korábbi Sepsiszentgyörgyön végzett kutatásának román alanyai az autonómia pártolóivá váltak, miután elmagyarázta nekik, hogy az számukra is szavatolná az arányos jelenlétet a közhivatalokban.

Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester felkérésére Sergiu Constantin vállalta, hogy részt vesz a hamarosan közvitára bocsátandó autonómiastatútum román nyelvű magyarázásában. Az olaszországi Dél-Tirolban élő és dolgozó román autonómiakutató ugyanakkor bírálta a székelyföldi területi autonómia szorgalmazóit, amiért nem próbáltak bevonni a román szakértőket is a statútum kidolgozásába. Emlékeztetett arra, hogy Dél-Tirol autonómiáját egy olyan szakértőkből álló bizottság dolgozta ki 1972-ben, amelyben egyaránt jelen voltak a német, olasz és rétoromán közösség szakértői.

Sergiu Constantin szerint a székelyföldi román–magyar viszonynak az a jellemzője, hogy mindkét közösség veszélyeztetve érzi magát amiatt, hogy a magyar közösség képviselői a kormánynak alárendelt intézményekből szorulnak ki, a román közösség képviselői pedig az önkormányzatokból.

Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy RMDSZ-es polgármestere szerint azért nem jöhetett létre érdemi párbeszéd a székelyföldi román közösség képviselőivel, mert ezek meghatározó csoportjait éppen az etnikai arányok megváltoztatásának a feladatával telepítették a térségbe a kommunista diktatúra idején, másik részük pedig „abból él, hogy Székelyföldi román”. Utóbbi magyarázataként elmondta, néhány évvel ezelőtt fény derült rá, hogy a Székelyföldön szolgáló karhatalmiaknak húszszázalékos fizetéspótlék járt a magyar közegben végzett munkáért.

A politikus úgy véli, a székelységet a jelenlegi geopolitikai helyzet segítheti hozzá az áhított autonómiához. Az ukrajnai válság miatt ugyanis az Egyesült Államoknak – amely a rakétavédelmi programjában támaszkodik Romániára – az az érdeke, hogy az országban stabilitás legyen. „Meg kell értetni Amerikával hogy akkor lesz stabil az ország, ha a székelyek megkapják, ami jár nekik” – jelentette ki Antal Árpád.

Kalmár Ferenc, az Európa Tanács idén elfogadott autonómiapárti ajánlásának a jelentéstevője szerint a nemzetállam fogalmát kellene modernizálni, hogy ne kirekesztő, hanem befogadó fogalom legyen. Úgy vélekedett, az egység a sokszínűségben jelszó nemcsak az Európai Unió országai közötti viszonyt, hanem az országokon belüli viszonyokat is kell hogy jellemezze.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.