Több pénz jár az adósoknak

Előtörlesztésként kell elszámolniuk a bankoknak azokat a pénzeket, amelyeket jogtalanul, az árfolyamrés alkalmazásával szedtek be a devizahiteles ügyfeleiktől.

Csécsi László
2014. 07. 31. 2:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A korábban vártnál jóval több pénz járhat vissza a devizahiteles ügyfeleknek az árfolyamrés jogtalan használata miatt. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) a napokban közzétett egy iránymutatást arról, hogy milyen módszertan szerint kell kiszámolni az eladási és vételi árfolyam használatából fakadó, ügyfeleket ért veszteségeket. – Igaz ugyan, hogy a jegybanki módszertan használata nem jogszabály által előírt kötelezettség, de a későbbiekben az MNB által kötelezően lefolytatandó ellenőrzés alapjául szolgál – olvasható a jegybank közleményében.
Az átszámítási iránymutatás abból indul ki, mintha 2004. május 1-jétől fogva érvényben lett volna az MNB-árfolyam alkalmazásának kötelezettsége. A nemzeti bank alapvetése az, hogy az átszámításnak olyan elveken kell nyugodnia, hogy egyik ügyfél sem járhat rosszabbul, mintha a pénzintézetek a jegybank középárfolyamát alkalmazták volna a hitel folyósításakor és a törlesztési terhek kiszámítása során.

Ez azért fontos, mert az árfolyamrés használata miatt már a hitel felvételekor az indokoltnál magasabb volt az ügyfél tartozása, a törlesztőrészletek kiszámításánál használt árfolyam miatt pedig a havi kiadásokat emelte meg. A gyakorlatban ez úgy nézett ki, hogy amikor az ügyfél például svájcifrank-alapú hitelt vett fel, akkor a bank ezt alacsonyabb, vételi árfolyamon folyósította neki. Ezzel szemben amikor a törlesztésre került sor, a fizetendő forintösszeget már eladási árfolyamon számolták ki, így a törlesztőrészletek értelemszerűen magasabbak lettek, mintha középárfolyamot alkalmaztak volna.

A Portfólió.hu számításai szerint csak az árfolyamrés jogtalan használatának kompenzálása 100 milliárd forintba kerül majd a bankrendszernek. Az MNB javaslata ugyanis nem egyszerűen kamatos kamattal fizettetné vissza a jogtalanul beszedett pénzeket az ügyfeleknek, hanem a tőketartozásukat is csökkentené. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a túlfizetést minden időpontban tőketörlesztéseként kell értelmezni. Ez alapján a hitel felvételétől kezdve hónapról hónapra meg kell határozni, hogy mennyi lett volna az adós tartozása, amennyiben MNB-középárfolyamon számolták volna a törlesztőrészleteket. A beszedett és a módszertan szerinti törlesztőrészlet különbségét pedig úgy kell kezelni, mintha az adós azzal a tőkerészét törlesztette volna elő, viszont ezért a bankok nem számolhatnak fel semmilyen költséget. Természetesen a következő hónap tartozásának kiszámításánál figyelembe kell venni az előző hónapok túlfizetés miatti előtörlesztéseit is, így a reális és a beszedett összeg különbsége folyamatosan növekszik.

A teljes cikket a csütörtöki Magyar Nemzetben olvashatja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.