Vihar várható éjjel – másodfokú riasztás van érvényben

Szerda este Budapestre is kiadták a másodfokú riasztást.

2014. 07. 30. 20:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szerda este Budapestre is kiadták a másodfokú riasztást a heves zivatarok és a felhőszakadás miatt. A következő órákban az ország középső területein – így a fővárosban is – kialakulhatnak olyan heves zivatarok, amelyeket óránkénti 90 kilométeresnél erősebb széllökések, nagyobb méretű jég és rövid idő alatt 50 milliméternél is több csapadék kísérhet.

A Balatonnál és a Velencei-tónál másodfokú viharjelzés van érvényben. Az Országos Meteorológiai Szolgálat MTI-hez eljuttatott, éjfélig szóló figyelmeztetése szerint az ország nagy részén lehet hasonlóan heves zivatarokra és felhőszakadásra számítani. Borsod-Abaúj-Zemplén, Hajdú-Bihar és Szabolcs-Szatmár-Bereg megye kivételével az egész ország területén érvényben vannak első-, illetve másodfokú figyelmeztetések a heves zivatar, a felhőszakadás, valamint a 24 óra alatt várható jelentős mennyiségű eső miatt.

A meteorológiai szolgálat azt írta: éjfél után már főként a Dunától keletre, majd csütörtök reggeltől kelet felől ismét egyre több helyen várhatók zivatarok. Ezeket elsősorban felhőszakadás kísérheti, melyek során 30-55, de akár 60 milliméternél is több eső hullhat. Helyenként jégeső is lehet, a jégdarabok átmérője akár a 4 centimétert is meghaladhatja. Emellett a zivatarok környezetében viharos (óránkénti 60-80 kilométeres, néhol akár 90 kilométeresnél is erősebb) széllökések is lehetnek.

A várható heves zivatarok, felhőszakadás, s a 24 óra alatt várható csapadékmennyiség miatt csütörtökre az ország egész területére elsőfokú, illetve másodfokú, narancssárga figyelmeztetéseket adtak ki.

Az előrejelzés szerint csütörtökön a legalacsonyabb hőmérséklet 17 és 21 Celsius-fok között alakul. A legmagasabb hőmérséklet általában 27 és 31 fok között várható, de a nyugati határ közelében ennél alacsonyabb (23–26 fok) is lehet.

Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) tájékoztatása szerint a tűzoltókat úttestre és családi házakra dőlt fák, beszakadt tetők, veszélyesen lógó cserepek és deszkák miatt riasztották, a víz pincéket, alagsorokat, udvarokat, utcákat és mélyebben fekvő területeket öntött el. A katasztrófavédelem egységei számos helyszínen szivattyúzzák a felgyülemlett vizet, az egyik szombathelyi aluljáróból egy kisteherautót kellett kivontatni.

A kora este megérkezett vihar több somogyi településen is munkát adott a tűzoltóknak. Bázelné Mihályka Szabina megyei katasztrófavédelmi szóvivő tájékoztatása szerint a balatonboglári Parti sétányon egy tíz méter magas nyárfa háromméteres ága tört le, veszélyeztetve a gyalogos- és a közúti forgalmat. Gamás külterületén a szél egy tíz méter magas akácot csavart ki, amely a 67-es útra dőlt, elfoglalva az egyik sávot, Somogytúron pedig vélhetően villám csapott egy nyaralóba. Hozzátette: a tűzoltók megszüntették a fák okozta veszélyhelyzetet, a nyaralót átvizsgálták, eloltották az izzó részeket és átszellőztették a füsttel telítődött padlásteret.

Villám csapott egy családi házba a Vas megyei Kemenesmagasiban is szerda este. A villámcsapás következtében a kémény ledőlt, de senki nem sérült meg.

Kőszeg és Kőszegfalva között megbénította a vasúti közlekedést a rövid idő alatt lezúduló, nagy mennyiségű eső. A vízátfolyások miatt a vonat nem tudott biztonságosan közlekedni, ezért az utasokat pótlóbuszok szállították a szakaszon – közölte a katasztrófavédelem.

Zala megyében is villámcsapások és a hirtelen lezúdult, nagy mennyiségű csapadék miatt elöntött garázsok és autók miatt hívták leginkább a tűzoltókat szerda délutántól – közölte Cseresznyés Dániel, a megyei katasztrófavédelmi igazgatóság szóvivője az MTI érdeklődésére. Elmondta: a mintegy tucatnyi jelzés túlnyomó többsége Zalaegerszegről és környékéről érkezett; sérülésről nem kaptak bejelentést.

Zalaegerszegen szintén belecsapott egy házba egy villám, ami használhatatlanná tette a kéményt. Zalaszentmihályon ugyancsak villámcsapás miatt gyulladt ki egy ház villanyóraszekrénye, de mire a tűzoltók kiérkeztek, a tulajdonosok eloltották a lángokat.

A zalai megyeszékhelyen, a Platán soron négy járműtulajdonos is segítséget kért, mert autójukat körbevette az esővíz. Egy teherautó a Zrínyi úton azért csúszott árokba, mert már nem tudott kikerülni egy az úttestre dőlő fát – mondta a megyei szóvivő.

Győr-Moson-Sopron megyében több helyen is az utakra dőlt fák akadályozták a közlekedést szerda este – közölte a katasztrófavédelem megyei szóvivője az MTI-vel. Ruskáné Takács Anita elmondta: a Győr keleti végénél fekvő Likócson az 1-es utat, Écsen a 82-es utat, Győrszemere közelében, a kajárpéci elágazásnál pedig a 83-as utat kellett járhatóvá tenniük a tűzoltóknak, akiknek a megye nyugati felében több helyütt a pincéket elöntő esővíz adott további munkát.

Az OKF felidézte, hogy az Országos Meteorológiai Szolgálat szerda estére valamennyi dunántúli megyére másodfokú (narancssárga) riasztást adott ki. Eszerint az érintett térségekben a zivatarokat helyenként felhőszakadás, jégeső és viharos szél is kísérheti, az érintett megyékben átlagban rövid idő alatt 20-30 milliméternél több csapadék hullhat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.